Pre väčšinu z nás je internet samozrejmosť. Ale premýšľali ste o tom, čo by znamenal prístup k internetu pre ďalších 5 miliardy ľudí, ktorí ho v súčasnej dobe nemajú.

To je myšlienka novej kampane s názvom „internet.org“, ktorú vedie zakladateľ Facebooku – Mark Zuckerberg.

Zuckerberg v exkluzívnom rozhovore povedal: “Chceme, aby to bolo tak, že každý, kdekoľvek – ako aj dieťa vyrastajúce na indickom vidieku, ktoré nikdy nemalo počítač – mohlo ísť do obchodu, kde dostane telefón k internetu a získa prístup ku všetkým rovnakým veciam, ktoré Vy a Ja oceňujem na internete.”

“Chystajú sa použiť rozhodnúť, aký druh vlády chcú, získať prístup k zdravotnej starostlivosti vôbec prvýkrát, plus spojiť sa s rodinnými príslušníkmi stovky kilometrov ďaleko, ktorých nevideli niekoľko desaťročí.”

Podľa Svetovej banky viac ako 4,5 miliardy zo 7 miliárd ľudí na Zemi nemá prístup k internetu. Najväčšie rozdiely sú v Eritrei (len 0,8% obyvateľov má prístup), Východnom Timore (0,9%) a Mjanmarsku (1,1%). Dokonca aj v Spojených štátoch,19% obyvateľov nemá prístup k Internetu.

Zhruba 1 miliarda ľudí už používa sociálnu sieť Facebook.

Zuckerberg si predstavuje svet, v ktorom má každý “rovnakú schopnosť podeliť sa o svoje názory a slobodne sa vyjadriť – myslím, že by bolo oveľa lepšie miesto.”

Dodal: “Pripojenie je ľudským právom,”

Zuckerberg vie, že pripojenie každého občana bude ťažkou úlohou a poznamenal, že veľké technologické spoločností sa pripojili k úsiliu, vrátane firiem Nokia, Qualcomm a Samsung.

Ďalšie spoločnosti sa pustili do podobného poslania.

Google chce cez balóny do vzduchu vysielať rádiovej antény v stratosfére, v rámci projektu s názvom “Loon”, zameranom na prepojenie ľudí, ktorí sú bez prístupu k Internetu. Alcatel-Lucent prináša svoju lacnú technológiu LightRadio bez mobilných veží. A výrobcovia telefónov sa predháňajú vo vyvíjaní smartphonov, ktoré stoja menej ako 15 dolárov – čo je cieľ, chcú vyrábať že aj top výrobcovia smartphonov, ako je Nokia, Samsung a BlackBerry, ktorý usilovne pracujú na ich vývoji.

Koľko to všetko bude stáť? Zuckerberg poznamenal, že už v jeho misii investoval viac ako 1 miliardu dolárov, aby sa ľudia mohli pripojiť, a “dúfa, že toho vykoná ešte oveľa viac.”

Kľúčom k úsiliu bude mobilný internet, čo je veľká časť stratégie rastu spoločnosti Facebooku.

Akcie spoločnosti Facebook ( FB ) prepadli vlani po IPO (počiatočná verejná ponuka akcií), keď sa investori obávali o jej úsilie vytvoriť reklamné príjmy od ľudí, ktorý sú na Facebook cez svoje mobilné aplikácie.

Jej akcie v posledných mesiacoch zaznamenali oživenie po tom, čo spoločnosť začala vykazovať pokrok v tejto oblasti. Ďalších 5 miliárd “zákazníkmi” jej určite neuškodí. Ale Zuckerberg uvádza, že myšlienka kampane internet.org nieje o zisku.

Zuckerberg ďalej povedal: “Ak by sme sa naozaj len chceli sústrediť na zarábanie peňazí, prvá miliarda ľudí, ktorí sú už na Facebooku majú oveľa viac peňazí, ako ďalších päť alebo šesť miliárd ľudí dohromady,” … “Nie je to fér, ale faktom je, že to tak je. A práve sme presvedčení, že každý si zaslúži byť pripojený k internetu, takže dávame tomu veľa energie.”

Zdroj: Huffington Post

Facebook komentár