Bývalý šachový veľmajster, ktorý sa stal správcom hedžových fondov – Patrick Wolff vsádza na krach akciového trhu v Číne, ako uvádza, že korupcia a problémové dlhy sa vyšplhali na nebezpečnú úroveň.
V rozhovore pre agentúru Reuters na počas tohto týždňovej konferencii v Monaku Wolff povedal, že investori sú príliš zameraný na snahu prísť na to, kedy sa zastaví uvoľnená menová politika v Spojených štátoch a ignorujú hroziacu korekciu v Číne.
Povedal: “Ľudia príliš veľa hovoria o Federálneho rezervného systéme a nie dosť o Číne,” … “My sme hovorili, že USA je najbezpečnejšie miesto pre investície, zatiaľ čo v Číne dôjde ku korekcii.”
On poznamenal, že vsádza na pokles čínskych akcií a býči na americké akcie.
Finančné trhy boli v posledných týždňoch výrazne predávané na obavách, že americké kvantitatívne uvoľňovanie – tlač peňazí s ktorými sa financujú nákupy aktív – či bude ukončené skôr, ako neskôr.
Avšak, Wolff, ktorý je výkonným členom v San Franciscu založenej spoločnosti Grandmaster Capital povedal, že je “vysoko nepravdepodobné”, že by Federálny rezervný systém USA sprísnil menovú politiku bez toho, aby mal dôkaz o prehriatí americkej ekonomiky.
Ben Bernanke v stredu uviedol, že by Fed mohol začať znižovať objemy svojich mesačných nákupov amerických štátnych dlhopisov pred koncom roka, ak bude ekonomický rast pokračovať.
Wolff povedal, že namiesto toho by investori mali venovať viac pozornosti Číne, ktorej nekontrolovateľný rast v poslednom desaťročí pomohla celosvetovému rastu a neudržateľného boomu cien komodít, ale jej situácie aktuálne “vyzerá hrozivo.”
“Centrálne plánovaná ekonomika Číny nevyhnutne vedie k masívnej korupcii a masívnemu nesprávnemu prideľovaniu kapitálu,” a taktiež poukázal na rastúce problémy financovania pre čínske firmy.
“Medzibankové sadzby v Číne raketovo vzrástli a mnoho firiem čelí problémom s likviditou.”
Wolff, ktorý bol v rokoch 1992 a 1995 americkým šachovým majster a na jeho vrchole sa zaradil medzi svetovú špičku TOP 50, je pozitívny s ohľadom na vývoj amerických akcií, ktoré predstavujú väčšinu akcií, ktoré vlastní, a je medvedí pre čínske spoločnosti. Byť medvedí znamená stávkovanie na nižšiu cenu cenného papiera v budúcnosti.
Wolff, ktorý sa stal manažérom fondu, ako čítal listy pre investorov od Warrena Buffetta, povedal, že jeho dôvera v ekonomiku USA bola založená na jeho menšej závislosti na raste v iných krajinách, rovnako ako sa blíži koniec prepadu v sektore bývania a rekapitalizácie svojho bankového systému.
Taktiež povedal: “Boli sme a sme aj naďalej štrukturálne pozitívne zameraný na americké akcie”… “Tie druhy spoločností, ktoré boli masívne nadhodnotené pred 15 rokmi sa stali výhodnou investíciou – vedúce spoločnosti sektorov sú kvalitnými podnikmi a patria tam aj technologické spoločnosti, ale veľa iných spoločností taktiež”
Povedal, že nemá rád akcie v oblasti energetiky, materiálov, ťažobné a priemyselné podniky, čo je sektor, ktorý bol v poslednom desaťročí hnaný na zadnej strane čínskym ekonomickým rastom. Wolff povedal: „Medzi týmito spoločnosťami by som nehľadal.“
Zdroj: CBSNews
Facebook komentár