Jedna z hlavných sociálnych sietí USA už v Číne nie je blokovaná a začína tak rozširovať svoju prítomnosť v najľudnatejšom štáte sveta.
LinkedIn, na rozdiel od sietí Facebook, Twitter a Google nie je zakázaná štátnymi regulačnými úradmi, keď len nedávno menovala svojho prvého prezidenta pre Čínu – George Shen. Krátko potom LinkedIn začala integrovať svoje účty s profilmi užívateľov v čínskej chat-ovacej aplikácií WeChat, ktorá má okolo 300 miliónov užívateľov mesačne.
( Súvisiace: Najväčšie sociálne siete sveta roka 2013 – MAPA )
Internetoví analytici uviedli, že LinkedIn má väčšiu šancu na lov v Číne, ako mnoho iných technologických skupín z USA.
Iné skupiny, ak budú v Čine povolené budú musieť priamo súperiť s čínskymi technologickými gigantmi. Firma Tencent, ktorej 991,6 miliardová (127,7 miliárd US $) trhová kapitalizácia je o 5 miliárd dolárov nižšia než u spoločnosti Facebook poskytuje aplikáciu WeChat, ktorý je stále viac populárnejšou, ako sociálne siete a iné podobné platformy v oblasti marketingu. Sina dominuje v oblasti blogov, ktorá bude dominovať sociálnej siete Twitter. ďalším konkurentom je microblog Weibo, ktorý je čiastočne podporovaný obrou internetovou spoločnosťou Alibaba. Baidu a Youku Tudo sú medzitým v Číne lídrami v oblasti vyhľadávania a online videí.
Sila v oblasti personálnych spoločností je roztrieštená medzi miestnymi skupinami, ako sú Zhaopin a 51job a veľmi vysoká miera fluktuácie zamestnancov znamená vysoký dopyt službách týchto spoločností.
Jedna mladá čínska úradníčka z nadnárodnej skupiny uviedla: “Kvalita firiem, ktoré zamestnávajú cez Zhaopin alebo 51job sa značne líši,” … “LinkedIn bude omnoho viac medzinárodnou a bude ponúkať lepšie možnosti.”
( Súvisiace: Prepad akcií zo sektora sociálnych sietí: LinkedIn, Facebook, Groupon, Netflix, Yelp a Pandora )
Dôvod prečo Čína neblokuje LinkedIn spolu s ďalšími zahraničnými sociálnymi sieťami je nejasný, ale používatelia tohto webu ho zvyčajne nevyužívajú k diskusiám o politike alebo organizovaniu protestov, čo sú presne tie oblasti, ktoré upútavajú pozornosť regulačných úradov.
Táto sociálna sieť neponúka kompletné čínsku verziu, ale LinkedIn uvádza, že v Číne má viac ako 4 milióny užívateľov. Celosvetovo má 260 miliónov členov, 54 miliónov z nich sú v Ázii. Avšak jej tempo rastu v USA sa začína spomaľovať, ako LinkedIn už pokrýva veľkú časť svojho potenciálnu.
Michael Graham, analytik Canaccord Genuity povedal: “Je pre ňu potrebné, aby sa zamerala na nové trhy.”
Čína môže byť pre ňu dôležitým trhom. S rastúcimi platmi a tvrdou konkurenciou medzi spoločnosťami vyškoleného personálu, presonálne spoločnosti uvádzajú, že to nie je nezvyčajné, ak zamestnanci menia zamestnanie po dvoch až troch rokov, čo je omnoho rýchlejšie ako v USA alebo v Európe. Nedávny prieskum Headhunter-a Aona Hewitt v Číne zistil, že v minulom roku takmer 15 percent zamestnancov zmenilo zamestnanie. Miera fluktuácie pracovníkov v rýchlo rastúcich odvetviach, ako je technologický sektor je ešte vyššií.
LinkedIn odmietla poskytnúť ďalšie informácie toho, aké stratégie jeho nový prezident Číny – pán Shen (bývalý výkonný riaditeľ Google) plánuje používať v tejto krajine.
( Súvisiace: Finančné výsledky internetových firiem po IPO – Google, Facebook, Twitter, Zynga, Linkedin )
Jeden potenciálny spôsob, ako sa tu rozšíriť by mohlo byť poskytnutie jej siete v čínštine, ako už ponúka aj rôzne jazyky, vrátane indonézskeho a tureckého jazyka. V súčasnej dobe, jej funkčnosť čínskeho jazyka je obmedzená len na jej mobilné aplikácie.
Napriek tomu personalne agentúry upozorňujú, že by sa mohlo jednať o veľmi dôležitú prednosť tejto sociálnej siete – faktu že ak jej užívatelia vedia viac jazykov sú vo všeobecnosti vysoko kvalifikovaními.
Chun Liew, zakladateľ Direct HR so sídlom v Číne povedal: “Zamestnanci, ktorí môžu byť zamestnaní na medzinárodnej úrovni – všetci z nich hovoria anglicky a taktiež sa jedná o oblasť najvyššieho dopytu.”
Počas tohto týždňa sa očakáva, že LinkedIn oznámi zisk za rok 2013 vo výške 2,22 dolárov na akciu, v závislosti na priemernom odhade analytikov, čo bude medziročným zvýšenie od roku 2012 o 38 percent.
V USA a Európe zisky spoločnosti LinkedIn sú dosahované z predaja predplatného od personálnych spoločností, ktorí chcú mať prístup k miliónom životopisov, ktoré jej členovia postujú na stránke. Tržby z tejto jej divízie, ktoré tvoria viac ako polovicu celkových tržieb, v poslednom štvrťroku medziročne vzrástli o 62 percent.
Zdroj: CBSNews
Facebook komentár