Donald Trump poznamenal, že by sa mohol “dohodnúť” na nových podmienkach splácania amerického dlhu.
Minulý týždeň naznačil, že by mohol začať vyjednávať s veriteľmi USA, kde by ich chcel prinútiť k prijatiu nižších splátok, napríklad 85 centov na každý dolár.
Znie to zaujímavo, ale komu by bolo v tomto prípade ublížené, kto presne je vlastníkom amerického dlhu o hodnote nad 19 biliónov amerických dolárov?
V posledných rokoch si táto téma v Číne vyslúžila rozsiahlu pozornosť, keďže sa táto krajina stala jedným z najväčších držiteľov dlhu USA. Čínsky podiel na dlhu je naozaj značný – okolo 7% – ale zďaleka nie je najväčším držiteľom amerických vládnych dlhopisov.
Súvisiace: Rast vládneho dlhu v reálnom čase po celom svete – aj na Slovensku
Top pozíciu si udržiavajú občania USA a americké subjekty, ako je štátna správa a samosprávy, penzijné fondy, podielové fondy a Federálny rezervný systém. Spolu vlastnia drvivú väčšinu dlhu, až 67,5% podiel.
Cudzie národy z celkového objemu vlastnia iba 32,5% podiel.
Trumpov návrh šokoval finančný svet. Vláda USA je záchrannou sieťou sveta. Veritelia očakávajú, že americké ministerstvo financií, vždy a za každých okolností zrealizuje dohodnuté splátky z dlhu.
Ekonóm Doug Holtz-Eakin povedal: “Globálny finančný systém je postavený na myšlienke, že americké vládne dlhopisy sú absolútne bezpečným majetkom,” … “Keby tieto základy nakoniec mali trhliny, globálny finančný systém by mal následne kráter a to povedie k celosvetovej hospodárskej recesií.”
Opätovné prerokovania termínov na splátky dlhu sú bežnou praxou medzi spoločnosťami vo finančných ťažkostiach. Veritelia sú ochotní akceptovať nižšie platby, pretože je to lepšie, ako dostať nič. Avšak, americká vláda nie je spoločnosťou ktorá je “pred bankrotom.”
Čo je však dôležité mať na pamäti, je fakt že aj občania USA môžu čeliť problémom, ak príde k novým rokovaniam ohľadom dlhu.
Po celé roky, babičky a dedkovia venovali svojim deťom a vnúčatám americké dlhopisy s cieľom podporiť ich úspory a rast ich finančných prostriedkov. Dôchodcovia kupovali dlhopisy, pretože sú bezpečnejšie ako akcie a poskytujú stabilný mesačný príjem. Investori všetkých vekových kategórií držia americké dlhopisy, keďže sa ich odchod do dôchodku blíži a investičné portfólia sú tak menej riskantnými.
Súvisiace:
Zdvojnásobí sa dlh USA zo 17 biliónov dolárov na 34 biliónov?!?!?!
Štátny dlh sveta o objeme $ 60 biliónov v jednom obrázku
“Mnoho ľudí v Spojených štátoch vlastní dlh. Prečo by mali zo svojich dlhopisov dostať zaplatené menej, keď si ho kúpili?” – toto poznamenala Maya MacGuineas, ktorá je odborníčkou na vládny dlh a rozpočty. Je predsedkyňou Výboru pre zodpovedný federálny rozpočet.
Z dlhu o objeme 12,9 bilióna dolárov, ktorý je vo vlastníctve Američanov, 5,3 bilióna dolárov je držaných vládnymi trustovými fondmi ako je sociálne zabezpečenie, 5,1 bilióna dolárov držia jednotlivci, penzijné fondy, štátna správa a samosprávy a zvyšných 2,5 bilióna dolárov je držaných Federálnym rezervným systémom.
Mimo USA, Čína je najväčším zahraničným držiteľom dlhu s 1,25 biliónmi dolárov. Je tesne nasledovaná Japonskom, ktoré drží dlh v hodnote 1,13 biliónov dolárov.
Zdroj: Yahoo, Bloomberg
Facebook komentár