Európska vesmírna agentúra chce na Mesiaci vybudovať kolónie.

Vedúci nadnárodnej agentúry, Johann-Dietrich Woerner poznamenal, že toto menšie mestečko by malo “slúžiť vede, obchodu, cestovnému ruchu a dokonca aj účelom ťažby.”

Vo video rozhovore zverejnenom na internetovej stránke agentúry, Woerner uviedol, že stála základňa na mesiaci je len ďalším logickým krokom (vo vesmíre).

Súvisiace: Japonská firma postaví vesmírny výťah do roku 2050

Povedal, že táto základňa by mohla v budúcnosti nahradiť Medzinárodnú kozmickú stanicu (MKS). MKZ bola od roku 2000 nepretržite obsadenou. Pôvodne bola pripravenou byť vyradená z prevádzky do roku 2020, ale jej operácie bolí predĺžené do roku 2024.

Agentúra uviedla, že by mohlo trvať až 20 rokov, než technológia malého mestečka na Mesiaci bude pripravenou.

Woerner ďalej poznamenal, že agentúra by mohla využívať prírodné zdroje Mesiaca, čo jej pomôže k vytvoreniu, takže nemusia byť využívané materiály zo Zeme. Konštrukcie a časti budov sa môžu budovať pomocou 3D tlačiarní.

“Na začiatku nepotrebujeme veľké množstvo finančných prostriedkov … môžeme začať s malými pristávacími misiami, ktoré plánujú už mnohé krajiny.”

Neustála ľudská prítomnosť na Mesiaci by mohla byť riskantnou, pretože bude na nich pôsobiť kozmické žiarenie, mikrometeority a extrémne teploty, ktoré sa môže pohybovať od +123 °C (+253 stupňov Fahrenheita) po mínus 153 °C (-243 F).

Avšak Woerner povedal, že tieto riziká by mohli byť minimalizované výberom správnych miest na Mesiaci. “Ak by sme ju umiestnili na Mesiaci do tieňa – tieto miesta vedia byť skryté žiareniu … jedná sa najmä o oblasť južného pólu, kde je neustála noc a dokonca je tam možné nájsť aj vodu.”

Súvisiace: SpaceX od Elona Muska sa zapísala do histórie

Vesmírna dohoda ohľadom kozmického priestoru, ktorá bola podpísaná v roku 1967, uvádza, že žiadny národ by si nemal nárokovať vlastníctvo Mesiaca. Európska vesmírna agentúra chce aby táto kolónia bola medzinárodnou, kde by sa dokonca mohli kombinovať kozmické skúsenosti rôznych národov.

Nakoniec dodal: “Niektoré krajiny by taktiež mohli mať záujem o ťažbu vzácnych zemín a hélia na Mesiaci.”

Zdroj: ABCNews, NYTimes

Facebook komentár