Podľa časopisu Forbes, zisky americkej spoločnosti Fidelity Investments dosiahli za minulý rok hodnotu 12,6 miliárd dolárov. Syn zakladateľa spoločnosti, Ned Johnson, zarobil 9,3 miliárd dolárov, čím sa stal 47. najbohatším mužom v Amerike.
Fidelitysa zameriava na poskytovanie služieb s podielovými fondmi pre investorov na celom svete. Tie jej priniesli jedinečnú podnikateľskú aktivitu. Priemerný dôchodkový účet mal za minulý rok hodnotu 89,3 tisíc dolárov a priemerný poplatok za správu bol 1,01% z aktív, ako uviedol poradca tejto spoločnosti. Priemerne teda zákazník zaplatil pre Fidelity 901 dolárov. Dokonca ani Apple nemá taký ročný zisk za každého zákazníka.
( Súvisiace: 19 zásad, ktoré Vám milionár od vedľa nepovie )
Na tomto úspechu je niečo záhadne. Žiadny zákazník Fidelityreálne nemusel zaplatiť účet s hodnotou 901 dolárov. Žiadny zákazník neodoslal šek s touto sumou. Nikto zo zákazníkov neodoslal 901 dolárov ich číslo účtu, ani ich nezaplatil cez PayPal. Nikto nedostal faktúru od Fidelity, ako dostávajú od AT&T za telefón. A taktiež nikto neplatil spoločnosti za poskytnuté služby spôsobom, ktorým bežne platia hypotéku.
Nechcem si doberať z Fidelity, ale toto je spôsob ako ich finančný manažment funguje. Väčšina príjmov z podielových fondov je získaná podľa jednoduchého výpočtu. Na konci každého dňa je ročný správny poplatok predelený 365-mi a následne vynásobený hodnotou spravovaných aktív. Suma tohto denného poplatku je odpočítaná z fondu automatický. Zákazníci prídu o (vysoký) poplatok každý deň čo investujú vo svojich fondov, ale nikto ich neplatí, dokonca ani nevidí.
Myslím si, že nie je žiadna iná oblasť, kde zákazníci platia doslova desiatky tisíc dolárov ročne, a dokonca si to ani neuvedomujú. Kvôli tomu sú poplatky uvedené radšej percentuálnou hodnotou z aktív, ako by mali byť v absolútnej hodnote. Pre laických investorov je ťažšie dať si to tento spôsob do súvislosti. A keďže sú odpočítavané automatický, tak ich investori ani nevidia.
( Súvisiace: 77 dôvodov prečo zle hospodárite s peniazmi )
Začal som nad tým uvažovať po rozhovore s rodinným príslušníkom. Po tom ako si dôkladne prezeral svoj 401(k) (penzijný fond), si uvedomil že platil 350 dolárov mesačne za investovanie do podielového fondu. Toto ho donútilo odstúpiť. Je typ človeka, ktorý sa snaží ušetriť každým spôsobím. Radšej pôjde míľu pešo, ako by mal platiť 5dolárov za parkovanie. Za správu jeho podielového fondu platil 70 krát. za čo by si mohol dovoliť každý rok skvelú dovolenku. Doslova, 15 ciest do Európy.
Najhoršie na tom je, že on si ani neuvedomoval, že platí tak veľa. Určite, mohol sa pozrieť na jeho podielový hárok a vidieť jeho 1%-ný správny poplatok. Ale podobne ako väčšina z nás tak neurobil. Až po vyše desiatich rokoch si po jednoduchom výpočte uvedomil, že za správne poplatky z jeho účtu so 420-timi tisícmi dolármi platil neuveriteľných 350 dolárov mesačne.
Myslím si, že je v podobnej situácii mnoho ďalších desiatok miliónov investorov. Tí istí ľudia, ktorí sú znepokojení platiť poplatok 5 dolárov mesačne za správu účtu, mohli ľahko zaplatiť 20, 50 alebo aj 100 krát viac ako je suma na ich účte, bez toho aby to vedeli.
( Súvisiace: 6 jednoduchých stratégií pre hospodárenie s peniazmi )
Čo by sa stalo, keby to bolo inak? Čo keby podielové fondy a finančný manažéri museli účtovať poplatky rovnako ako všetky ostané firmy, teda posielať mesačný prehľad priamo k zákazníkom?
Môžete si byť jednou vecou: Prinieslo by to investorskú revolúciu.
Predstavte si, že tak ako mesačne platíte svoju hypotéku, svoje účty a faktúry za mobilný telefón, by ste museli napísať správcovi vášho podielového fondu šek v hodnote 200 dolárov. Ďalších 75 dolárov by ste zaplatili do penzijného fondu 401(k) , a ďalší šek trebárs vašej depozitnej banke so sumou 25 dolárov.
Okamžite by ste si boli vedomí svojich poplatkoch. Pravdepodobne by ste boli posadnutí ich kontrolou. Nemohli by ste vystaviť účet s tak vysokými poplatkami za správu podielových fondov, ktorí dlhodobo nadhodnocujú spoju reputáciu. Neustále by ste sledovali, kto ponúka najnižšie náklady a navštevovali oddelenia ľudských zdrojov, aby ste našli správcu podielového fondu s najnižšími poplatkami.
Veľmi málo z tohto príkladu sa deje práve teraz.
Pred dvomi rokmi, Ministerstvo práce vytvorilo nové pravidlo, ktoré nariaďuje že pri účtovnej závierke 401(k) budú poplatky účtované každoročne. Je to krok správnym smerom, ale stále je nepostačujúci. Podľa štúdie, ktorú predstavila LIMRA, až 22% zo všetkých prispievateľov do 401(k) si myslí, že zaň neplatia žiadne poplatky alebo náklady, a toto percento kleslo z vyše 38 % ako nové nariadenie vyšlo. Je to pokrok, ale stále znamená, že jeden z piatich Američanov platí ročne stovky dolárov na poplatkoch, kým si myslia že neplatia ani cent. Ďalej LIMRA uviedla, že až polovica investorov nevie koľko platia správne poplatky, a väčšina z tých, čo povedali, že vedia, tak sa mýlili. Kým investori nemusia reálne napísať šek, tak budú ľahostajní k poplatkom, ktoré platia. To zaručuje mnoho zlých investičných rozhodnutí, a presun bohatstva od pracovníkov na Wall Street založené len za nepochopení.
( Súvisiace: 9 spôsobov ako sa stať milionárom )
Podľa spoločnosti Demos, priemerne zarábajúci pár zaplatí počas celého života až 155 tisíc dolárov do fondu 401(k). To by postačilo na nákup dvoch tretín priemerného Amerického domu. Je tak náročne objasniť zákazníkom tieto poplatky tým, že by ich platili priamo? Nepredpokladám, že niektorý z podielových fondov tak urobí. To by si spôsobili doslova nočnú moru. Súčasný systém je pre nich nastavený ako zázrak pre maximalizáciu ziskov. Ale aj tak som si istý, že práve zákazníci by mali urobiť lepšie rozhodnutia.
Preložila: Andrea Francuzová
Zdroj: Moneysense
Facebook komentár