Zabudnite na kolónie vo vesmíre, jedna japonská stavebná firma poznamenala, že v budúcnosti by ľudia mohli žiť vo veľkých komplexoch, ktoré budú vyzerať ako vývrtka hlboko do hlbín oceánu.
Zhruba 5000 ľudí by mohlo žiť a pracovať v modernom telese o priemeru 500 metrov (1500 stôp), ktorý bude domovom hotelov, bytových i nebytových priestorov a obchodných komplexov.
Súvisiace: Japonská firma postaví vesmírny výťah do roku 2050
Jeho väčšia časť by plávala na hladine mora, ale v prípade zlého počasia by mohla byť ponorená do hlbín vďaka záchytnej gigantickej špirálovej štruktúry, ktorá by viedla do hĺbky až 4000 metrov.
Špirála by tvorila 15 km (deväť míľ) dlhú cestu k budove na dne oceánu, ktorá by mohla slúžiť, ako vývojové továrne zdrojov, ktoré by mohli zbierať vzácne kovy a vzácne zeminy.
Vizionári zo stavebnej firmy Shimizu si dokonca myslia, že by mohli využiť mikroorganizmy zvané “methanogens”, ktoré vedia premieňať oxid uhličitý.
Sci-fi koncept je dielom viacerých organizácií, vrátane Tokijskej univerzity a japonskej agentúry pre námornú Vedu Zeme a Technológií.
To predpokladá použitie širokého rozdiel teploty vody medzi hornou a dolnou časťou oceánu pre generovanie energie.
Shimizu uvádza, že táto “Oceánová Špirála” by stála tri bilióny japonských jenov (25 miliárd amerických dolárov) a všetky technológie by mohla byť pripravené do roku 2030.
Jedná sa o tretí taký projekt, ktorý predstavila táto spoločnosť po plávajúcich metropolách a solárnom kruhu okolo Mesiaca.
Hovorca spoločnosti Shimizu uviedol: “Spoločnosť v spolupráci s mnohými organizáciami, strávil dva roky na návrh projektu kde pracuje na technológiách, ktoré si myslia, že by mohli byť prijateľný v budúcnosti.”
Súvisiace: Táto plávajúca plošina môže prefiltrovať plasty z našich znečistených oceánov
Ďalšie japonská stavebná firma – Obayashi v roku 2012 uviedla, že by mohol 40. rokov mohla vybudovať výťah pre turistov do kozmického priestoru, ktorý sa bude sa tiahnuť k jednej štvrtine vzdialenosti cesty na Mesiac.
Obayashi uviedla, že by mohla použiť technológie karbónových nano-vlákien, ktoré sú (viac ako) 20-krát silnejšie ako oceľ, vďaka ktorým by mohla budovať výťahové šachty vysoké 96 000 km (približne 60 000 míľ) nad Zemou.
Zdroj: AFP, Shimuzu Corporation
Facebook komentár