Je to už deväť rokov, ale my všetci stále pociťujeme dopady finančnej krízy z roku 2008.
Globálna politická reakcia, pochádzajúca od centrálnych bánk, pred (takmer) zrútením finančného systému v roku 2008 zahŕňala zníženie úrokových sadzieb a pumpovanie likvidity do finančného systému.
To viedlo k rýchlemu rastu cien akcií a dlhopisov, bez toho, aby bol dosiahnutý rovnaký vplyv na reálnu ekonomiku. Kým finančné aktíva od roku 2009 zaznamenali nárast, mzdy a spotrebiteľské ceny čelili stagnácií.
Súvisiace: Triedy aktív v roku 2016 – graf
Peter Oppenheimer, ktorý je hlavným akciovým analytikom zo spoločnosti Goldman Sachs vytvoril pre Nás jeden graf, ktorý ukazuje, ako pracuje tento rozpor medzi reálnym a finančným svetom. Poukázal v ňom na celosvetové trendy kapitálového trhu.
Graf: % Zmena Cien Aktív vs. Ceny opatrení v reálnej ekonomike
A tu je vysvetlenie od Oppenheimera:
“Chcel som veci dať trochu do súvislosti, keďže tento graf jednoducho poukazuje na to, čo sa stalo s cenami po celom svete, od začiatku finančnej krízy a na začiatku kvantitatívneho uvoľňovania. A skutočne, v tomto období bola politika zameraná na zníženie úrokových sadzieb, aby sa zabránilo vplyvom dezinflácie alebo deflácie.
Súvisiace: $ 9 biliónov: Ako centrálne banky zaplavujú svet peniazmi
“Na pravej strane tohto grafu sú opatrenia cien v reálnej ekonomike – mzdy, spotrebiteľské ceny, ceny nehnuteľností, ceny komodít – kde môžete vidieť, že takmer všetky sú do značnej miery ploché, alebo v poklese.
“Na ľavej strane môžete vidieť rad cien finančných aktív po celom svete a základným problému je, že ich rast dosahuje veľmi vysoké úrovne. V reálnom svete vidíme dezinfláciu a infláciu cien aktív. Americké akcie spomedzi aktív dosiahli jedny z tých lepších výkonností, podobne sa darilo aj európskym akciám. A to bol napriek skutočnosti okolo negatívnym základom rastu.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: GoldmanSachs, Yahoo
Facebook komentár