GM_predava_svoje_europske_podnikanie_za_2_3_miliardy_2017

General Motors (GM) dosiahla dohodu o predaji svojich stratových európskych operácií, francúzskemu producentovi vozidiel Peugeot a Citroën.

Dnes oznámená dohoda tak vytvorí nového európskeho obra z oblasti automobilov, čím sa pod kontrolu francúzskej spoločnosti PSA dostanú značky ako Opel a Vauxhall.

GM taktiež vykoná odpredaj svojej európskej finančnej divízie pre PSA a francúzskej banke BNP Paribas. Kombinovaná hodnota obchodov je na úrovni zhruba 2,3 miliardy amerických dolárov.

Týmto obchodom sa tak GM zbaví finančných problémov – nemeckej značky Opel a britskej Vauxhall, ktoré za posledných 17 rokov viedli k stratám na úrovni 22,4 miliárd dolárov. Tým sa z PSA Europe stane druhá najväčšia automobilka, hneď za gigantom Volkswagen.

Súvisiace: Trhová kapitalizácia automobilky Tesla sa blíži k hodnote Fordu

Ale to vyvoláva otázky o osude tisícov pracovných miest v Európe, najmä vo Veľkej Británii, kde budú továrne spoločnosti Vauxhall čeliť ťažšej konkurencií, akonáhle ich krajina opustí Európsku úniu.

Úspory = znižovanie počtu pracovných miest?

Brexit by mohol viesť k prekážkam v oblasti obchodu medzi Veľkou Britániou a EÚ, čo môže znamenať narušenie dodávateľských reťazcov, čo v smere nahor zatlačí cenu komponentov a povedie k zvýšeniu cien automobilov.

GM má v súčasnosti 38 000 európskych zamestnancov s viac ako 18 000 pracovníkmi automobilky Opel v Nemecku a 4300 zamestnancov vo Veľkej Británii, pre značku Vauxhall.

Spoločnosti uviedli, že podľa očakávaní by kombinácia firiem Opel a Vauxhall, s Peugeot a Citroen viedla k úsporám v oblasti výroby, nákupu, výskumu a vývoja.

Tieto úspory vraj podľa nich do roku 2026 dosiahnu úroveň 1,7 miliardy eur (1,8 miliardy dolárov), kde “podstatná časť” bude vidno až v roku 2020.

Akcie skupiny PSA po tomto ohlásení, v európskom obchodovaní získali 3%.

PSA sa len nedávno obrátila do lepšej finančnej pozície. Z dôvodu pomoci veľkých investícií v roku 2014, od čínskej Dongfeng Motors a francúzskej vlády sa im podarilo dostať z blízkosti bankrotu, k veľkým ziskom.

Generálny riaditeľ (CEO) Carlos Tavares presne nepovedal, ako má v pláne urobiť z divízií Opel a Vauxhall urobiť výnosný obchod.

Tavares na tlačovej konferencii poznamenal, že uzavretie tovární by “zjednodušilo prístup.” Ale taktiež varoval, že plány do budúcnosti budú závisieť na pracovníkoch a manažérov, ktorí budú pracovať na zlepšení účinnosti a kvality svojich závodov.

Podľa neho “ľudia pochopili, že jediná vec, ktorá ich skutočne chráni je vhodná úroveň výkonu.”

Lan McCluskey, ktorý je vedúcim britskej odborovej organizácie – Unite povedal, že bol určený, aby “presvedčil nového šéfa … že má zmysel držať svoje aktivity aj v Británii.”

Riziko Brexitu

Ale McCluskey taktiež poznamenal, že britská vláda k obrane pracovných miest potrebuje vyrokovať takú dohodu o Brexite, ktorá bude poskytovať trvalý prístup k jednotnému trhu v Európe.

Odborová asociácia poznamenala: “Od vlády potrebujeme všetku pomoc, aby aj tieto sektory mali šancu na prežitie.”

Súvisiace: Európa sa rozpadá. Záchrana nebude ľahká, ale existuje

Prezident spoločnosti GM – Don Amman povedal, že chce predať všetky odlišné vozidlá s odlišným vkusom spotrebiteľov a vládne kroky aj ďalej znamenajú, že vozidlá vyrábané pre európsky trh sú tak omnoho nákladnejšie, ako vozidlá značky GM, ktoré sa predávajú inde vo svete.

GM si ponechá väčšinu penzijných záväzkov firiem Opel a Vauxhall. Americká automobilka však PSA zaplatí 3 miliardy eur (3,2 miliardy dolárov) za zbevenie sa niektorých menších penzijných fondov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, TheGuardian

Facebook komentár