Facebook práve postavil obrí drone, ktorý bude poháňaný slnečnou energiou a zostane v stratosfére po celé mesiace. Toto lietajúce zariadenie by malo byť testovaným k poskytovaniu vysoko-rýchlostného internetu do vidieckych a ťažko prístupných oblastí.
Drone, nazvaný Aquila je dieťaťom ročného projektu spoločnosti Facebooku s názvom Connectivity Lab. Laboratórium vyvíja nové technológie ako súčasť poslania tejto sociálne siete, ktorá chce pomôcť s “pripojením každého obyvateľa na svete.”
Štyri miliardy ľudí nemá prístup k Internetu a 10% svetovej populácie postráda potrebnú infraštruktúru, aby sa mohli dostať do on-line sveta. Na pripojenie týchto ľudí v súčasnosti Facebook pracuje na tzv. dronoch, satelitoch, laseroch a pozemných internetových technológiách.
Súvisiace: Čo dokážu lietadlá spoločnosti Google, ktoré práve kúpila
Práve počas tohto týždňa Facebook predvádzal ako naozaj vyzerá toto lietajúce zariadenie v jeho plnej veľkosti a oznámil ďalšie dôležité ciele projektu. Výskumníci tímu uviedli, že našli spôsob, ako používať lasery k doručovaniu dát, ktoré sú desaťkrát rýchlejšími, ako je priemyselný štandard.
Facebook pracuje na projekte Aquile už jeden rok a v roku 2014 získal britskú spoločnosť Drone Ascent. Jedná o bezpilotné lietadlá na solárny pohon, ktoré sú navrhnuté tak, aby boli schopné lietať vysoko nad komerčným vzdušným priestorom a zvládali aj poveternostné vplyvy a vedeli vo vzduchu zostať až tri mesiace. Mohli by umožniť prístup k internetu osobám, ktoré by sa nachádzali v 50-míľovom (80 kilometrovom) okruhu na zemi.
Yael Maguire, ktorý je technickým riaditeľom spoločnosti divízie Connectivity Lab u spoločnosti Facebook poznamenal: “Je to niečo ako chrbtica Internetu, pomocou ktorej budeme realizovať náš sen.”
Aquila zatiaľ ešte nevzlietne, ale jej britský tím poznamenal, že vykonal letové skúšky u niekoľkých zmenšených modeloch. Počas nasledujúcich šiestich mesiacov skupina spustí ďalšie testy a nakoniec si ju vezme na svoj prvý skúšobný let.
Táto technológia je ešte niekoľko rokov od používania v teréne – takže Facebook ešte nemá presnú časovú os.
Zariadenie Aquila vyzerá ako obrie lietadlo v tvare bumerangu. Jej priemer je o dĺžke 42 metrov, čím má rovnaké rozpätie ako Boeing 737 a k tomu všetkému je pokryté solárnymi článkami. Je vyrobená z ľahkých uhlíkových vlákien, ktoré sú po vytvrdnutí dvakrát až trikrát tak pevnejšie ako oceľ. Ak bude plne vybavený motormi, batériou a komunikačnými zariadením, bude vážiť zhruba 400 kilogramov.
Nebude vyžadovať pristávaciu dráhu. Aquila sa dostane do vzdušného priestoru vďaka héliovým balónom. Počas dňa, bude lietať v kruhoch, vo výške okolo 27 kilometrov, kde bude nabíjať solárnu energiu. V noci bude šetriť energiu tým, že bude plachtiť do výšky 18 kilometrov. Hoci existujú predpisy, ktoré vyžadujú mať jedného pilota na zemi pre každý Drone, spoločnosť Facebook dúfa, že navrhne Aquilu, tak aby mohol lietať bez vyhradeného pilota.
Súvisiace: Mark Zuckerberg chce k internetu pripojiť ďalších 5 miliárd ľudí
Ak bude chcieť šíriť internet, drone sa bude musieť pripojiť k laserovému systému zo zeme. Tím Facebooku v Kalifornii pracuje na laserovej technológii a uvádza, že dosiahla rýchlosť desiatok gigabytov za sekundu – takže je dostatočne rýchlou, aby súčasne vedela k internetu pripojiť státisíce ľudí.
Laboratórium zároveň pracuje na Facebookovom pripojení cez Internet.org, ktoré je kritizované za to, že dáva ľuďom prístup k obmedzenému počtu internetových služieb, ale Aquila je navrhnutá tak, aby poskytla plné širokopásmové pripojenie k internetu. Facebook taktiež nebude financovať lietadla sám. Namiesto toho táto spoločnosť plánuje spolupracovať s miestnymi poskytovateľmi alebo vládami, aby skutočne vedel plne nasadiť túto technológiu, aj keď detaily sú stále neznáme.
Zdroj: TechCrunch, DailyMale
Facebook komentár