Elon Musk v rozhovore pre Tima Urbana z online denníku Wait But Why’s poznamenal: “Ľudstvo momentálne vedie najhlúpejší experiment v histórii a pokračujúcim spaľovaním fosílnych palív.”
Prečo robiť tento bláznivý experiment, len preto aby sme videli, ako zle to dopadne?
Ako Musk vysvetlil:
Čím väčšia zmena chemickej štruktúry, fyzického a chemického zloženia našich oceánov a atmosféry ( v dôsledku nárastu uhlíkových emisií ), tým väčší dopad to bude pre nás naozaj mať.
Tak ak vieme že v istom bode všetky naše zdroje vyčerpáme, prečo pokračovať v tomto šialenom experimente, len aby sme videli aký zlý dopad to na koniec bude mať? Už teraz vieme že to má zlý dopad a podľa doterajšieho dostupného vedeckého názoru to bude omnoho horšie.
Musk – renomovaný podnikateľ, ktorý pracoval ako výkonný riaditeľ firmy Tesla ,firmy Space X a tiež ako predseda predstavenstva firmy Solar City má jasný dôvod to tvrdiť a len ťažko môžem argumentovať jeho tvrdeniam ,ktoré majú jasne logicky základ.
Súvisiace: Úžasný život Elona Muska
Používanie fosílnych palív ako uhlie, ropa, či zemný plyn skončí, keď tieto zdroje úplne vyčerpáme alebo Zem poškodíme na toľko, že to budeme musieť ukončiť.
Ak použijeme dáta ropného a plynového gigantu BP (British Petroleum), pri momentálnej rýchlosti ťažby vyčerpáme zásoby ropy do roku 2067, prírodne zdroje plynu do roku 2069 a uhlie do roku 2121. Je možné, že objavíme viac ropy v roponosných pieskoch alebo hlboko v oceáne, to však bude mať za následok nákladnejšiu a o mnoho riskantnejšiu ťažbu. A aj napriek tomu tieto zdroje raz vyčerpáme.
Viac znepokojujúce je že mi vlastne ani nechceme používať všetky fosílne palivá ktoré máme k dispozícii. Spaľovanie neobnoviteľných palív má za následok ohrievanie atmosféry a spaľovanie uhlia je horšie ako používanie ostatných energetických zdrojov.
Raz sa dostaneme do bodu, kde limitujucim faktorom nebude koľko rokov používania fosílnych paliv nám zostáva, ale množstvo atmosferickych zmien ktoré ešte naša planéta dokáže zniesť. Niektoré výskumy už dnes ukazujú že je v atmosfére je dosť uhlíku na to aby to malo katastrofálny dopad na ľudstvo.
A preto dizajnér hier a herec z filmu Iron Man pán Mush (a génius v technologickom podnikaní) sa zapojil do chodu a stal výkonným riaditeľom firmy Tesla vyrábajúcej elektrické automobily. Oficiálna misia firmy Tesla je urýchliť používanie udržateľného spôsobu transportu zavedením predaja elektrických áut na svetových trhoch a to čo najrýchlejšie.
Ak Tesla dokáže presvedčiť svet, že autá dokážu fungovať bez ropy znamenalo by to obrovský pokrok, keďže spaľovanie ropy je zodpovedné za zhruba tretinu skleníkových efektov z palivových emisii a rozvod elektriny pomocou špeciálnych elektrických sieti je o mnoho účinnejšie ako spaľovanie palív.
Dokonca v miestach v Spojených štátoch, kde uhlie sprostredkúva veľkú časť elektrickej energie, autá s elektrickým pohonom by boli o mnoho čistejšie ako tie na bežné palivo. Pre dobrú udržateľnosť sa, ale aj spôsob výroby elektrickej energie musí zmeniť. Konkrétne krajiny používajúce uhlie na výrobu energie potrebujú prestať tak rýchlo ako to ,len bude možné.
Udržateľné alternatívne zdroje zahŕňajú obnoviteľne zdroje ako je hydroelektrická, veterná, slnečná a geotermálna energia. Do konca používanie nukleárnej energie je o mnoho čistejšie ako spaľovanie akýchkoľvek fosílnych zdrojov energie.
Takto Musk komentoval odozvy nebezpečných pokusov, pred ktorými vedci varovali už desaťročia.
Súvisiace: Elon Musk: Sme len dekádu od cestovania ľudí na Mars
Už v päťdesiatych rokoch vedec v oblasti globálneho otepľovania Roger Revelle napísal o priemyselnej konzumácii palív : „ Ľudské bytosti skúšajú obrovský experiment geofyzikálnych rozmerov, ktorý sa nemohol stať v minulosti a určite nebude už nikdy zopakovaný v budúcnosti“. Tento výrok bude považovaný za jeden z najpoužívanejších vyjadrení v oblasti globálneho otepľovania, mysli si Daniel Yergin autor knihy The Quest.
Práve teraz sme už tak ďaleko v tomto geofyzikálnom experimente, že ak ho nezastavíme čo najskôr, tak netušíme aké dôsledky to pre nás bude mať.
Tu je schéma online magazínu Wait but why’s ( počkať, ale prečo…), ktorý vysvetľuje kde sa teraz nachádzame.
Práve teraz naďalej používame fosílne paliva a ignorujeme fakt že je to zlý nápad a ze to raz skončí. Čím skôr to pochopíme a posunieme sa ďalej do novej éry energie, tým lepšie pre nás.
Preložil: Peter Slachtovský
Zdroj: TechInsider
Facebook komentár