Egyptský miliardár ponúka kúpu ostrova pre ľudí, ktorí utekajú do Európy z krajín, ktoré sú zničené vojnou na Blízkom východe a v Afrike.
Naguib Sawiris, ktorý je jedným z najbohatších ľudí regiónu a je výkonným riaditeľom spoločnosti Telecom Group Orascom TMT povedal: “Nexistuje žiadny limit” na to, čo je ochotný minúť ohľadom kúpenia ostrova, či už od Talianska alebo Grécka kde chce poskytnúť utečencom nový domov.
S nápadom, ako situáciu vyriešiť tak teraz prichádza desiaty najbohatší muž Afriky a tretí najbohatší muž Egypta. Sawiris je jeden z egyptských najznámejších podnikateľov a taktiež aj zakladateľ politickej strany. Pochádza z rodiny podnikateľa; jeho brat Nassef je predsedom Orascom Construction Industries, ktorá je jednou z najcennejších verejne obchodovaných spoločností Egypta.
Plán miliardára je teda jednoduchý – kúpiť v stredomorí ostrov, na ktorom utečenci dostanú šancu na vybudovanie novej krajiny od úplných základov (za čo dostanú zaplatené).
Rozprávkovo bohatý Egypťan, ktorého majetok sa odhaduje na 3,1 miliardy dolárov navrhuje: “Grécko, alebo Taliansko mi predá ostrov. Vyhlásim jeho nezávislosť a prichýlim imigrantov. Prácu získajú tak, že budú budovať svoju novú krajinu.”
Nápad však zatiaľ zverejnil iba na sociálnej sieti, ale už čoskoro sa vraj chystá osloviť priamo vlády Talianska a Grécka. Svetovým médiám Sawiris prezradil: “Taliansko a Grécko majú dosť neobývaných ostrovov, na ktorých by mohli bývať stovky tisíc utečencov.”
Miliardár si predstavuje, že ostrov by mohol kúpiť za 10 až 100 miliónov dolárov. Sawiris nadšene dodáva: “Najskôr by bolo nutné postaviť dočasné príbytky, ale potom by utečenci boli zamestnaní pri stavbe obydlí, škôl, univerzít a nemocníc,” a dodáva: “No a ak by sa situácia v domovskej krajine zlepšila, kto by chcel, išiel by späť domov. “
“Zlá” Európa
Miliardár prišiel s takýmto kurióznym riešením, keďže sa mu nepáči prístup Európy. Podľa Egypťana sa vraj v Grécku a Taliansku o utečencov dostatočne nestará. Egyptský miliardár tvrdí: “Mali by sa k utečencom správať ako k ľudským bytostiam. Teraz sa voči nimi správajú ako k dobytku.”
Od začiatku roka sa cez Stredozemné more do Európy pokúsilo dostať už 350 tisíc ľudí. Pobrežnej stráže európskych krajín robia všetko pre to, aby utečencov z veľmi nevhodných člnov zachránili, ale nie vždy sa to podarí.
Tento rok už podľa Svetovej organizácie pre migráciu v Stredozemnom mori zahynulo až 2 600 ľudí.
Zdroj: TheGuardian, NYTimes
Facebook komentár