Diamanty sú najlepším priateľom žien, ale nerastú na stromoch.
Alebo?
Startup založený v Santa Clare s názvom Diamond Foundry tvrdí, že môže vytvárať diamanty v laboratóriu a sú rovnako kvalitné ako prírodné drahokamy a netreba pri ich produkcií zapájať ťažobný priemysel.
Herec Leonardo DiCaprio, spolu 10 miliardármi už investoval do tejto spoločnosti, ktorá uvádza, že za dva týždne môže vyprodukovať stovky diamanty, s hmotnosťou až deväť karátov (jednotlivo).
Avšak, ako sú tieto diamanty vyrábané a ako sa líšia od existujúcich syntetických postupov?
Súvisiace: 5 spôsobov ako odhaliť pravosť diamantov
Na internetových stránkach spoločnosti je krátky popis detailov, ale tu je to, čo vieme:
Začínajú v podstate s tzv. zárodočným kryštálom. (To je to, čo podľa hovorkyne spoločnosti odlišuje ich produkt od ostatných syntetických diamantov). Následne pomocou extra vyhriatej plazmy vedia postaviť na seba viac atómov, vrstvu po vrstve, kým nevytvoria “diamant.”
Tieto drahokamy sú vyrábané v chemických reaktoroch, ktoré môže dosiahnuť teplotu až 8000 stupňov Celzia (viac ako 14 000 stupňov Fahreneita) – čo je teplejšia úroveň, ako povrch slnka, ktorá predstavuje zhruba 5500 stupňov Celzia.
Taktiež sme sa rozprávali s Catherine McManus, hlavnou vedkyňou spoločnosti Materialytics, ktorá sa špecializuje na rozlišovacie prírodných, syntetických a falošných diamantov, aby sme zistili, čo oddeľuje drahokamy spoločnosti Diamond Foundry od iných syntetických diamantov.
Ako sa stane z diamantu diamant?
Diamanty sú vyrobené z uhlíka, z rovnakého materiálu ktorý nájdete v ceruzke. Geológovia veria, že diamanty sú v prírode vytvorené počas niekoľkých miliónov rokov pod silným tlakom a silou teploty zemského plášťa a následne prichádzajú na povrch vďaka sopke.
Naproti tomu, syntetické diamanty sú vyrábané v laboratóriu. Chemické, prírodné a syntetické diamanty sú takmer identické, ale môžu sa líšiť v stopových prvkov, ktoré sa nachádzajú vo vnútri.
Dve najbežnejšie techniky na výrobu syntetických diamantov poznáme ako cez stratégie vysokotlakových vysokých teplôt (HPHT) a ukladanie chemických párov (CVD).
V HPHT je kryštál uhlíka umiestnený do špeciálneho zariadenia a podrobí sa obrovským tlakom pri teplotách okolo 1400 stupňov Celzia (zhruba 2250 stupňov Celzia), ktoré majú vplyv na výsledný produkt. Toto zariadenie rozpúšťa kryštál uhlíka a tuhne do diamantu.
Súvisiace: 5 tipov ako vykonať nákup perfektného diamantu
V CVD je na povrch (vrstva po vrstve) ukladaná zmes uhlíka a vodíka. Tento proces zvyčajne prebieha pri teplote zhruba 800 stupňov Celzia (1 470 stupňov Fahrenheita).
McManusová uviedla, že metóda spoločnosti Diamond Foundry sa tak zdá byť kombináciou HPHT a CVD. Je to v podstate novodobá metóda, ale pri oveľa vyšších teplotách.
Výsledkom sú diamanty, ktoré sú rovnako čisté ako tie prírodné, ale najdôležitejšie, že ich produkcia je eticky a morálne rovnako čistá.
Zdroj: BusinessWeek, TechCrunch
Facebook komentár