Demonštranti sa počas víkendu zhromaždili v desiatkach miest, ako súčasť celosvetového protestu proti gigantovi zo spoločností poľnohospodárskych semien a geneticky modifikovaných potravín – Monsanto.

Organizátori uviedli: “Pochod proti Monsanto” je súbor protestov, ktoré sa konali v 52. krajinách a 436 mestách, vrátane Los Angeles, kde demonštranti mávali transparentmi s nápisom “Ozajstné jedlo pre skutočných ľudí!”

Demonštranti sa zhromaždili v Buenos Aires a ďalších mestách v Argentíne, kde Monsanto predáva geneticky modifikovanú sóju a obilie, kde ovláda takmer 100 percent trhu a spoločnosti používajú chemikálie, ktoré sa striekajú po celom roku na poliach, kde sa predtým mohli pásť kravy. Niesli nadpisy “Monsanto – Vypadni z Latinskej Ameriky.”

Geneticky modifikované rastliny sú pestované zo semien, ktoré sú navrhnuté tak, aby odolávali insekticídom a herbicídom, čo poskytuje nutričné výhody, alebo inak povedané – zlepšuje výnosy plodín a zvýšeniu celosvetových zásob potravín.

Väčšina plodín kukurice, sóje a bavlny je aktuálne v Spojených štátoch pestovaných z geneticky modifikovaných semien (GMO).  Ale kritici hovoria, že geneticky modifikované potraviny môžu viesť k vážnym zdravotným stavom a poškodiť životné prostredie. Použitie GMO je v posledných rokoch rastúcim problémom sporu, so zástancami, ktorí presadzujú povinné označovanie geneticky modifikovaných produktov, aj keď federálna vláda a mnohí vedci tvrdia, že táto technológia je bezpečná.

“Hnutie pochodu proti spoločnosti Monsanto začalo pôsobnosť len pred niekoľkými mesiacmi, kedy zakladateľ a organizátor Tami Canal vytvorili stránku na Facebook dňa 28. februára, ktorá vyzvala k zhromaždeniu sa proti praxe tejto spoločnosti.

Počas víkendu sa vyjadril: “Keby sa ku mne pripojilo 3 000 ľudí, nazval by som to úspechom.” Neskôr poznamenal: “Neuveriteľný” počet ľudí reagovalo na toto posolstvo a ukázalo sa ich zvyšujúci sa počet.“

“Bolo posilňujúce a inšpirujúce vidieť toľko ľudí z rôznych spoločenských vrstiev, ktorí odložili ich rozdiely a zišli sa.” Skupina plánuje využiť úspechu tejto akcie a pokračovať vo svojich krokoch proti GMO.

“Budeme pokračovať, kým Monsanto bude mať vplyv na produkty spotrebiteľov. Otravujú naše deti, otravujú našu planétu…Ak nebudeme konať, kto teda bude?”

Monsanto Co, so sídlom v St Louis uviedla, že rešpektuje právo ľudí, aby vyjadrili svoj názor na túto tému, ale tvrdí, že jej semená zlepšujú poľnohospodárstva tým, že pomáhajú poľnohospodárom vyrábať viac a zároveň zachovávať zdroje, ako sú voda a energia.

Food and Drug Administration nevyžaduje označovať geneticky modifikované potraviny, ale organické potravinárske spoločnosti a niektoré skupiny spotrebiteľov zosilneli svoj tlak s ohľadom na etikety, ako argumentovali, že modifikované semená prechádzajú z poľa na pole a vplývajú na tradičné plodiny. Skupiny zaregistrovali rastúcu sieť spotrebiteľov, ktorí sú na pozore pre potraviny spracované z modifikovaných semien.

Americký Senát tento týždeň razantne odmietol návrh zákona, ktorý by umožnil štátom, aby požadovali označovanie geneticky modifikovaných potravín.

Biotechnology Industry Organization – lobistickú skupinu, ktorá zastupuje Monsanto, DuPont & Co a ďalších tvorcov geneticky modifikovaných semien, povedala, že podporuje dobrovoľné označovanie pre ľudí, ktorí vyhľadávajú takéto produkty. Ale uviedla, že povinné označovanie len dalo do omylu spotrebiteľa, ktorí si môžu myslieť, že výrobky nie sú bezpečné, a to aj napriek tomu, že FDA uviedla, že nie je žiadny rozdiel medzi GMO a ekologickými a ne-GMO potravinami.

Avšak štáty Vermont a Connecticut tento mesiac dosiahli dostatok hlasov, aby potravinárske firmy oznamovali geneticky modifikované suroviny na ich obaloch. A sieť supermarketov – Whole Foods Markets uviedla, že všetky produkty v severoamerických obchodoch, ktoré obsahujú geneticky modifikované zložky budú označené, do roku 2018.

Whole Foods uviedla, že existuje rastúci dopyt po produktoch, ktoré nepoužívajú geneticky modifikované organizmy, s predajom výrobkov etikiet “ne-GMO“ rastie v rozmedzí 15 až 30 percent.

Zdroj: AP

Facebook komentár