Cinske_banky_experimentuju_so_systemom_podobnym_mene_Bitcoin

Čínske banky v dvoch mestách testujú digitálnu menu, ktorá bola na mieru vytvorená Čínskou ľudovou bankou (PBoC). S týmito informáciami prišli miestne médiá a dvaja jednotlivci, ktorí sú oboznámení so stratégiami centrálnej banky.

Digitálne mena, ktoré je širšiemu svetu známa ako “ChinaCoin” je v Číne oficiálne označovaná za digitálny juan, alebo RMB, ktorá bola vytvorená PBoC v spolupráci s ďalšími súkromnými a verejnými subjektmi.

Nakoniec, čínske úrady dúfajú, že digitálny čínsky juan pomôže vláde posilniť dohľad nad bankami v krajine a zároveň pomáha predchádzať finančnej trestnej činnosti.

Patrick Dai, ktorý je zakladateľom nadácie Qtum, ktorá je tvorcom „blockchain“ (decentralizovaná databáza) projektu Qtum: “Dôvod, prečo to robia, je fakt, kde pretože chcú mať väčšiu transparentnosť k regulácií peňažných tokov medzi bankami.”

Súvisiace: Bitcoin je najvýkonnejšia svetová mena rokov 2015 a 2016

V posledných mesiacoch, niektoré miestne banky so sídlom v Šen-čene, ktoré je finančným centrom južnej Číny a Guijangu, ktoré je hlavným mestom provincie na juhozápade krajiny, začali experimentovať s pomocou siete pre prvú digitálnu čínsku menu, okolo vysporiadania a zúčtovanie obchodov v krajine, pre medzibankový trh dlhopisov.

Celoštátne médiá v Číne často poukazujú na transparentnosť a efektivitu, ako potenciálne výhody projektu digitálnej čínskej meny. Avšak, v rozhovore pre čínsky Caixin, guvernér Čínskej ľudovej banky – Zhou Xiaochuan povedal, že Čína tento digitálny juan plne prijme zhruba za 10 rokov. Čínska mena je zameniteľne označovaná ako juan alebo renminbi.

Zhou ďalej povedal: „Akonáhle sa všeobecne spustí digitálny juan, bude oveľa pohodlnejšie chrániť súkromie občanov a udržiavať sociálny poriadok. Nakoniec, digitálne prijatie centrálnej banke umožní, aby lepšie rozhodovala o menovej politiky tým, že sa jej v čínskej ekonomiky umožní lepšie sledovanie toku kapitálu a tento systém by mohol taktiež uľahčiť, aby sa zabránilo finančnej trestnej činnosti ako je pranie špinavých peňazí.

Zhou taktiež poukázal na hlavné rozdiely medzi digitálnym čínskym juanom a Bitcoin, čo je pravdepodobne najznámejšia kryptomena. Kým digitálny renminbi bude obsahovať niektoré prvky technológie pod označením „blockchain“, ako kryptografické algoritmy, ktoré pomáhajú zabezpečiť sieť meny Bitcoin, bude sa v omnoho menšej miere podobať na tzv. “oprávnenia” blockchain – typ uzavretého systému, ktorý obmedzuje možnosti prístupu a zmeny informácií.

Čínsky systém však bude riadený vládou, čo je pojem, ktorý je v rozpore s hlavným princípom meny Bitcoin, čím sa podarilo získať rozsiahlu popularitu tejto kryptomeny. Jedná sa o schopnosť udržiavať peňažný systém, ktorý je odolný voči centralizovanému riadeniu.

Chris Burniske, ktorý je analytikom pre oblasť digitálnych mien v ARK Invest poznamenal: “Nepredvídateľným faktom by mohlo byť, do akej miery Čínska centrálna banka zvýši svoju kontrolu.“

Súvisiace: Prečo cena meny Bitcoin dosiahla historické maximum?

Cena jednej meny Bitcoin sa v nedávno obchodovaní nachádzala na úrovni 1280 dolárov, čo je tesne pod historickým maximom dosiahnutým na konci minulého týždňa. Časť nárastu bola pripísaná očakávaniam pre rozhodnutie Komisie pre cenné papiere, okolo schválenia investičného ETF fondu pre menu Bitcoin – Winklevoss Bitcoin Trust.

Čínska ľudová banka (PBoC) nie je jedinou centrálnou bankou, ktorá preskúma možnosti okolo vlastnej digitálnej meny. Centrálna Banka Anglicka sa spojila s vedcami na University College v Londýne, vďaka čomu sa im podarilo vytvoriť RSCoin, ktorá je digitálnou menou pre centrálne banky. Centrálna Banka Kanady taktiež poznamenala, že vyvíja blockchain založený na digitálnej verzii kanadského dolára.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: The Wall Street Journal, Reuters

Facebook komentár