Čínska centrálna banka dnes varovala, že Bitcoin nesie značné riziko a vydala nové pravidlá, ktoré finančným inštitúciam zakazujú vykonávať obchodovania v tejto digitálnej mene.
Dopyt po Bitcoin bol v Číne obzvlášť razantný, ako si investori netrpezlivo osvojili túto menu a v posledných týždňoch pomohli riadiť jej cenu do nových drastických výšok nad 1000 dolárov.
Po oznámení centrálnej banky, cena Bitcoinu u najväčšieho operátora v Číne počas jej obchodovania klesli o viac ako 20%.
( Súvisiace: Vývoj meny Bitcoin má rovnaké črty, ako bublina z roku 1711 )
Zatiaľ čo centrálna banka nemala jednotlivcov ako zastaviť alebo zakázať, aby vlastnili menu Bitcoin, usmernenia uvádzajú, že ju nemožno považovať za menu.
Nové pravidlá finančným inštitúciám v Číne zakazujú realizovať obchody, upisovanie alebo ponúkania poistenia v tejto virtuálnej mene. Okrem toho, webové stránky v Číne, ktoré poskytujú obchodné služby,sú povinní ohlásiť identitu investorov regulačným orgánom a prijala ďalšie opatrení na zákaz prania špinavých peňazí.
Aj napriek svojej nedávnej popularite, banky v Číne sa do značnej miery vyhýbali tejto mene. Ale Baidu, ktorý je hlavným vyhľadávačom v Číne príjma túto menu za niektoré jej služby. Internetový predajcu Alibaba už taktiež s menou Bitcoin experimentoval.
Nie je to prvýkrát, čo sa Peking pokúša obmedziť používanie alternatívnej meny. Centrálna banka taktiež vydala svoj negatívny názor na tzv. “QQ mince” – populárna virtuálna mena vytvorená technologickou spoločnosťou Tencent. V roku 2009 vláda obmedzila jej použitie len na virtuálne produkty a služby.
( Súvisiace: Prišiel o menu Bitcoin v hodnote 4 miliónov libier, ktorú si sám vyhodil )
Hodnota meny Bitcoin tento rok začala výrazne rásť na nádeji, že táto experimentálna digitálna mena sa nakoniec stane legitímnou celosvetovou menou. Jeden Bitcoin bol v januári tohto roka na úrovni 13 dolárov.
Táto mena sa non-stop obchoduje u burzového operátora Mt. GOX a ďalších on-line trhoch. Zároveń je veľmi volatilná a behom len pár minúť môže klesnúť o viac než 100 dolárov.
Zákonodarcovia v Spojených štátoch už skúmajú potenciálne predpisy pre menu Bitcoin, ktorá je veľmi populárne využívaná na on-line trhoch s nezákonnými liekmi a ostatným nezákonným tovarom.
Bitcoin dostal podporu zo strany úradníkov Federálneho rezervného systému, vrátane Bena Bernankeho, ktorý povedal, že mena “môže dlhodobo udržať svoj sľub” v rámci medzinárodného platobného systému.
( Súvisiace: Vysvetlenie: Ako funguje digitálna mena Bitcoin )
Niektorí stúpenci vládnej regulácie boli v ich názoroch na menu Bitcoin pozitívní, keďže by to mohlo viesť k širšiemu prijatiu tejto meny. Ale iní argumentujú, že Bitcoin je zámerné decentralizovaná a vláda by by ju mala značne obmedziť.
Program meny Bitcoin bol anonymne vytvorený a na internete bol zavedený v roku 2010. Na rozdiel od tradičných papierových mien, tzv. bitcoins nie sú riadené ústredným orgánom a existujú len v kyberpriestore.
Bitcoins sa “ťaží” na výkonných počítačoch, ktoré dotvárajú komplexné matematické problémy. Celkové množstvo Bitcoin-ov je obmedzené na 21 miliónov, a viac ako 12 miliónov je v súčasnej dobe v obehu.
Zdroj: TheBitcoinNews
Facebook komentár