Čínska centrálna banka zvažuje pôžičky pre politické banky Číny, prostredníctvom nového nástroja tak, aby mohli vykonávať nakúp dlhopisov, ktoré sú vydávané miestnymi vládami. S touto informáciou prišiel človek v blízkosti tohto regulátora.
Podľa zdroja by úvery mali mať splatnosť minimálne 10 rokov. Ďalšie podrobnosti o tom, ako by to celé mohlo fungovať zostávajú nejasné, ale tento nástroj sa nedá porovnať vôbec s ničím, čo používala táto centrálna banka predtým.
Jeden z ľudí o plánoch banky poznamenal: “Bude to nový peňažný nástroj, ktorý svet ešte nikdy nevidel,” … “Na jeho formáte až tak nezáleží a mohol by pracovať so všetkými možnými prostriedkami.”
Povedal, že regulátor bude tento nový nástroj používať pre poskytovanie hotovosti najmä u China Development Bank (CDB) a možno ďalšie banky s politickým kapitálom, aby mohli byť kupované práve tie dlhopisy, ktoré sú vydávané miestnymi vládami.
Súvisiace: Pozrite ako Čína buduje úplne nové ostrovy počas niekoľkých týždňov
Ministerstvo financií uviedlo, že miestne vlády v tomto roku môžu vydávať dlhopisy v hodnote 1 bilióna čínskych juanov (160 miliárd amerických dolárov), s cieľom splatiť svoje staré dlhy – inými slovami, že im umožňuje vymeniť existujúce dlhy, ktorými sú väčšinou bankové úvery za dlhopisy, ktoré majú dlhšie doby splatnosti a majú nižšie náklady.
Problémom však je, že komerčné banky nemajú záujem o dlhopisy.
Jeden zdroj z bánk poznamenal: Banky sa “vôbec nezaujímajú” o kúpu podobných dlhopisov, pretože “ich výnosy sú príliš nízke a majú nízku likviditu,”…. “Banky kupujú miestne vládne dlhopisov len preto, že jej pobočky chcú udržať dobré vzťahy s miestnymi vládami.”
Xu Hanfei, ktorý je hlavný analytik pre dlhopisy v spoločnosti Guotai Junan Securities povedal, že úrokové sadzby bankových úverov na financovanie podobnej platformy miestnej vlády – cez tzv. “commercial vehicles“ ktoré miestne vlády používajú na obchádzanie predchádzajúcich obmedzení, keďže im zatarasili možnosť požičiavania si na priamo – sú zvyčajne okolo 8%. A výnosy miestnych vládnych dlhopisov sú zvyčajne o polovicu nižšie.
Zdroj z divízie finančných trhov banky uviedol: “Komerčné banky nechcú kupovať miestne vládne dlhopisy … pretože výnosy môžu len ťažko pokryť ich kapitálové náklady,” … “Existuje mnoho ďalších aktív, ktoré sľubujú oveľa lepšie výnosy, ako sú miestne vládne dlhopisy. Prečo sa obťažovať ich výmenou za dlhopisy?”
Posledné vládne dáta ukázali, že 30. júnu roka 2013, miestny vládny dlh vrátane priamych a podmienených záväzkov dosiahol úroveň takmer 18 biliónov čínskych juanov.
Súčasťou riešenia, ktoré by naozaj fungovalo aj v oblasti mimo centrálnej vlády by bolo revízia zákona o rozpočtu, ktorý by miestnym správam zakazovala požičiavať si priamo a umožnil by im vydávať dlhopisy. Analytici hovoria, že toto je udržateľnejší a transparentný spôsob financovania vládnych činností.
Už sme zažili niekoľko diskusií o tom, ako by existujúce platformy dlhov, ktoré majú v podstate byť splatené miestnymi vládami mali byť riešené a názor hlavného prúdu je, že by mali byť postupne nahradené dlhopismi, ktoré sú vydávané miestnymi vládami.
Súvisiace: Čínsky parlament má 83. dolárových miliardárov
Liu Yuhua, profesor na Čínskej akadémii spoločenských vied (CASS) poznamenal: Avšak, “bez ďalšej podpory likvidity … celé odkladanie riešenia tohto dlhu, bude vytvárať iba stále väčší vzdušný zámok.”
Nakupovanie miestnych vládnych dlhopisov cez politické banky by znamenalo prenesenie dlhu z miestnych vlád a komerčných veriteľov, na bilancie už spomínaných politických bánk.
Zdroj z banky uviedol: “Je trochu nereálne očakávať, že by China Development Bank mala kúpiť všetky tieto dlhopisy o hodnote 1 biliónov juanov,” … “Polovica z toho by v súčasnosti bola taktiež príliš veľa.”
Uviedol taktiež, že regulátor bude konečne musieť zahŕňať niektoré komerčné banky do svojho režimu.
Yin Jianfeng, zástupca riaditeľa CASS a z Ústavu financií a bankovníctva povedal: S ich dlhu by sa stali dlhopisy”, čo by znížilo tlak na splácanie miestnych vlád, pretože úrokovej sadzby a doby splatnosti budú odlišné.”
Zdroj: Time, BusinessWeek
Facebook komentár