Čínske peniaze tečú do zahraničných firiem keďže zbierajú nehnuteľnosti, technologické firmy a viac ako čokoľvek aj zdroje z oblasti ropy a zemného plynu. Ale tento rok bude prelomový: prvýkrát v histórií čínske zahraničné investície prekročia priame zahraničné investície smerujúce do Číny.
Čínske investície sa v roku 2014 chystajú prekročiť 120 miliárd amerických dolárov a to až od 108 miliárd dolárov dosiahnutých v minulom roku. Túto predpoveď prinieslo v Pekingu založené Centrum pre Globalizáciu Číny v jej nedávne vydanej správy. Zahraničné investície do Číny v prvých deviatich mesiacoch dosiahli 87,36 miliárd dolárov. Predpokladá sa, že v tomto roku dosiahnu 120 miliárd dolárov.
Súvisiace: Výrobcovia malých súkromných lietadiel vidia veľkú šancu, ako sa Čína pripravuje na otvorenie trhu
Predseda tohto centra pre China Dail poznamenal: “Pre udržateľný rast Číny a jej schopnosti konkurovať na svetovej scéne musí byť za účasti, pri ktorej by sme mali podporovať svoje vlastné silné medzinárodné spoločnosti,” … “Zameranie sa na iné krajiny “bude poskytovať vhodné podmienky pre čínske spoločnosti k rastu prostredníctvom väčšieho podielu v celosvetovej ekonomike.”
Od chvíle, kedy pred viac ako 35 rokmi Čína začala otvárať svoje hospodárstvo svetu, čínske podniky a tvorcovia politík ponúkli peniaze, technológie a know-how, vďaka čomu zahraniční investori nalievali ďalšie peniaze do Číny. Ale role sa začali obracať, čínske spoločnosti v súčasnosti začínajú poskytovať dôležité výhody novým zahraničným partnerom.
Zhang Xiangchen z Čínskeho Ministerstva na tlačovej konferencii v Pekingu 22.októbra povedal: “Medzinárodné trhy, najmä Latinská Amerika, Afrika, juhovýchodná Ázia a východnej Európa, stále potrebujú rad produktov, ako sú stroje, energetické systémy, železničné a iné prepravné zariadenia, stavby a vybavenia domácnosti s cieľom diverzifikovať a podporovať svoje ekonomiky.”
Zhang, podľa China Daily 23.októbra poznamenal: “Čínska priame investície v zámorí sú dôležité a preto je nevyhnutné, aby im bolo umožnené získať finančné prostriedky, technológie, ľudské zdroje a skúsenosti s vývojom.”
Čínsky štátny podnik a Bostonský dopravný úrad minulý týždeň oznámili, že bola uzavretá prelomová dohoda v hodnote 567 miliónov dolárov, kde China CNR poskytne 284 vozov Bostonskému metru, s možnosťou kúpi ďalších 58. vozňov.
Správa od China & Globalization Center taktiež upozorňuje na meniace sa zameranie čínskych spoločností, ktoré investujú v zahraničí. Uvádza, že tradičné základy z energetických investícií a zdrojov sa posúvajú, ako peniaze prúdia do vysoko technologických firiem. Počas prvých šiestich mesiacov roka, Čína investovala 6,3 miliardy dolárov do technologických firiem s vyššou pridanou hodnotou, kde viac než štyri pätiny z nich smerovalo do USA.
Medzi ďalšie oblasti, ktoré zažívajú rýchly rast patria stavebné investície, ako v v prvom polroku vzrástli až o 129 percent a v rovnakom období podniky súvisiace s kultúrou zaznamenali nárast až o 102 percent. A zatiaľ čo v minulosti, štátne podniky ovládali podiel týchto investícií, súkromné spoločnosti zohrávajú stále väčšiu úlohu a teraz tvoria 76 percent celkových čínskych investícií v USA.
Súvisiace: Akciový trh v Číne sa konečne otvára pre cudzincov. Čo teraz?
Správa upozorňuje na ďalší kľúčový cieľ pre čínske spoločnosti: nehnuteľnosti. “Čínski investori za posledné štyri štvrťroky na komerčné nehnuteľnosti v Spojených štátoch minuli viac ako 3 miliardy dolárov, čo je najvyššia úroveň v sektore.” Nehnuteľností v oblastiach Los Angeles, San Franciscu a Havaji predstavovali úroveň 588 miliónov dolárov.
Autori poukazujú, že čínske spoločnosti sú stále v rokovaniach ohľadom investícií vo výške viac ako 10 miliárd dolárov. Medzi ne patrí akvizícia spoločnosti Lenovo za 2,9 miliardy dolárov pre Motorola Mobility a Anbang Insurance sa snaží vykonať nákup hotela Waldorf Astoria v New Yorku za 1,95 miliardy dolárov.
Zdroj: BusinessWeek, BBC
Facebook komentár