Čína nahnevane poprela nové tvrdenie USA, že kradne tajomstvá od amerických firiem, ale odborníci tvrdia, že táto špionáž je už dlho súčasťou ekonomickej stratégie jej krajiny.
Spojené štáty počas tohto týždňa obvinili päť členov čínskej ľudovej oslobodeneckej armády z nabúrania do amerických spoločností a krádeže starostlivo strážených obchodných tajomstiev.
Tieto informácie Peking odmieta, ako “čisto nepodložené a s postranným účelom”, čo prispieva k navyšovaniu eskalácie dramatických rozporov medzi týmito krajinami ohľadom špionáže. Ale niekoľko Američanov bolo prekvapených zistením výsledkom prešetrenia v citlivých odvetviach.
Odborníci uvádzajú: “Zatiaľ čo mnohé krajiny sa zapojili do priemyselnej špionáže, Čína je už dlhý čas jedným z najagresívnejších zberateľov ekonomických tajomstiev – a to ako on-line tak aj off-line.”
Kevin Mandia, zakladateľ kybernetickej firmy Mandiant poznamenal: “Môžem vám povedať, že čínka špionáž je najrozšírenejšou,” .. “Obžaloba zahŕňa oblasti duševného vlastníctva … je to krádež obchodného tajomstva, čiže sa jedná o ekonomickú špionáž.”
Súvisiace: “NSA sa zaoberala aj špionážou podnikov” – Snowden
Ekonomickú špionáž Číny v posledných desaťročiach možno čiastočne pripísať jej úsilí o modernizáciu krajiny a snahu jej vodcov o transformáciu, vrátane Teng Siao-pchinga.
Analytici ďalej uviedli: “Nelegálne získané technológie pomohli Číne k urýchleniu procesov, obchádzaniu problémov, ktoré by si inak vyžadovali roky výskumu a vývoja k ich následnemu vyriešeniu.”
Kampaň je zameraná odvetvia od poľnohospodárstva až po letectvo a výpočtovú techniku. Tohto týždňové obvinenia uvádzali, že nedávne ciele zahŕňali výrobcu solárnych panelov, hliníka a výrobcov ocele a spoločnosti, ktoré navrhujú jadrové elektrárne.
Vo svojom pátraní po nových technológiách, Čína bola rovnako nadšená pri zaistení obchodných tajomstiev pre použitie v oblasti vojenských a civilných aplikácií. Spravodajské služby tejto krajiny nie vždy využívajú vysoko kvalifikovaných špiónov k podobným kradežiam; využívajú len sympatických študentov a inžinierov.
USA vytvorila špionáž proti hŕstke jednotlivcov obvinených z pomoci Číne, na základe čoho Kongres schválil zákon hospodárskej špionáže v roku 2006.
V jednom z najvýznamnejších obvinení, Dongfan “Greg” Chung, ktorému bolo udelené štátne občianstvo USA pracoval pre program raketoplánu NASA a bol odsúdený v roku 2009 po tom, čo vyšetrovatelia našli státisíce citlivých dokumentov v jeho kalifornskom dome. Prokurátori uviedli, že našli niektoré dokumenty, ktoré mali k dispozícií čínski úradníci, čím odhalili podrobnosti o vojenských a kozmických technológiách.
Súvisiace: Sila hovoriť pravdu
Chung – bývalý zamestnanec spoločnosti Boeing bol odsúdený na viac ako 15 rokov vo väzení.
Americký právnik Greg Staples v tej dobe poznamenal: “V Číne existuje nenásytná chuť na americké technológie.”
Chungov známy – Chi Mak bol odsúdený na 24 rokov vo väzení za to, že pre Čínu získal citlivé informáciami o amerických lodiach a ponorkách.
V inom prípade, ktorý zdôrazňuje šírku čínskych aktivít, bolo v minulom roku obvinených šesť Číňanov, keďže sa snažili ukradnúť informácie o kukuričných semenách, ktoré sú odolné suchu a škodcom z polí v Iowe.
Náklady na vývoj týchto semien stál spoločnosti ako Dupont Pioneer, Monsanto a LG Seeds niekoľko rokov a desiatky miliónov dolárov.
Obamova vláda sa v súčasnosti snaží nakresliť červenú čiaru medzi vojenskou špionážou a ekonomickou krádežou. Úradníci tvrdia, že americkí špióni nezdieľajú informácie s americkými spoločnosťami.
Súvisiace: Spoločnosti s najhodnotnejšími značkami sveta USA vs Čína
Tlačový hovorca Bieleho domu Jay Carney poznamenal: “Nerobíme také veci, za ktoré boli Číňania počas tohto týždňa obžalovaní.”
Počas tohto týždňa Americké Ministerstvo spravodlivosti uviedlo: Tento problém získava na sile – 15 mesiacov od doby, kedy Mandiant verejne označil jednu skupinu počítačových hackerov ako členov čínskej armády.
Mandiant vystopoval túto skupinu až do Šanghaja, kde prebiehali niektoré operácie v sídle oddelenia s číslom 61398, čo je tajná časť čínskej armády.
Prezident Obama komunikoval aj o tomto probléme s čínskym prezidentom Xi Jinpingom. Ale jeho argumenty mali menšie vážnosť, keďže boli Edwardom Snowdenom odhalené informácie, že americké úrady sa pokúšajú sledovať čínsku telekomunikačnú firmu Huawei.
Čínski predstavitelia rýchlo reagovali na obvinení z pokrytectva proti USA
Čínske ministerstvo zahraničných vecí počas tohto týždňa uviedlo: “Je všeobecne známe, že USA počas dlhého obdobia využíva vyspelú technológiu a infraštruktúru na krádeže vo veľkom meradle a snaží sa získať tejné informácie s odposluchu proti zahranično-politickým vodcom, podnikom a jednotlivcom.”
Zdroj: BBC, WSJ
Facebook komentár