Čína už dlho zvádza boj ohľadom cenzúry internetu, ale posledná akcia má ukázať, že vláda berie toto svoje úsilie na úplne novú úroveň.

K obyčajnému spôsobu, ako sa dalo dostať k internetu cez tzv. “Great Firewall” patrila virtuálna privátna sieť (VPN), čím sa ľudia mohli dostať cez sofistikovanú bránu cenzúru internetu v Číne. Ale na konci minulého týždňa agentúra Reuters poznamenala, že rad populárnych služieb VPN boli zablokované, vrátane Golden Frog, StrongVPN a Astrill.

Yokubaitis, ktorý je predsedom spoločnosti Golden Frog pre agentúru Reuters poznamenal: “Tento týždeň bol vykonaný útoky na VPN, ktoré nás a ďalších poskytovateľov VPN postihli a sú zložitejšie, než tie, čo sme videli v minulosti.”

Súvisiace: Cenzúra internetu podľa spoločnosti Google

Percy Alpha z tzv anonymnej stránky GreatFire.org, ktoré zhromažďuje údaje o blokovaných weboch a vyhľadávaniach v Číne, prostredníctvom e-mailu poznamenala, že vláda od roku 2011 stále ponechávala možnosti populárneho použitia siete VPN. Súčasný záťah na VPN je len ďalším, najmä ku konečnému cieľu vlády, tzv. “Kyber-​​suverenity”.

Alpha povedal, že v posledných niekoľkých mesiacoch bola práve cenzúra internetu veľmi dôležitým cieľom internetu.

Alpha v e-maily uviedol: “Gmail nebol nikdy úplne zablokovaný, teda až do konca minulého roka. Google nebol nikdy úplne blokovaný, teda až do júna minulého roka. Rozsiahle útoky po označením MITM [man-in-the-middle] neboli nikdy použité na mnohé služby (ako Yahoo, Google, Microsoft, Apple), samozrejme až do októbra minulého roka,” … ” Masívnej časti poduktov (ako Line, KakaoTalk, Flickr, Microsoft OneDrive) sa nikdy nestalo, aby boli zablokavané, teda ža do júna minulého roka. EdgeCast nebola po dlhú dobu blokovanou, až do novembra minulého roka, toto zablokovanie spôsobilo blokovanie tisícov webových stránok. Veľké VPN siete neboli nikdy blokované, až do januára tohto roku.”

Alpha povedal, že nevie, ako dlho bude výpadok virtuálnych privátnych sietí trvať, ale GreatFire.org verí, že nedávny krok je ďalším záťahom na šifrovanú komunikáciu.

Alpha taktiež poznamenal: “Predtým, cenzúra bola len zriedka spomínaná,” ​​… “V súčasnosti to veľkej miere má najvyššiu prioritu, najmä pre štátne médiá. Najhoršie ešte len príde.”

Nedávna vypnutie, ktoré predovšetkým ovplyvňuje mobilný prístup, sa pohybuje v rozmedzí od jednoduchých ťažkostí pre niektorých, až k vážnejším problémom pre ostatných. South China Morning Post oznámila, že malé a stredne veľké zahraničné firmy boli blokovaním siete VPN zasiahnuté.

Alpha ďalej poznamenal: “A tento vplyv by mohol aj ďalej narastať. Kompletné prerušenie všetkých služieb VPN by mohol vyhnať zahraničné firmy, ktoré sa snažia podnikať v Číne.

George Chen, ktorý píše pre South China Morning Post a Yale World Fellow poznamenal, že je znepokojený tým, že efekt zvýšenia cenzúry bude mať vplyv na medzinárodné vzťahy a to najmä pokiaľ sa jedná o oblasti vzdelávania a akademického výskumu.

Chen BI prostredníctvom e-mailu poznamenal: “Súčasný múr online sveta informácií a komunikácie je príliš vysoký pre mladých Číňanov a nebudú ho vedieť preliezť, k tomu, aby zostali v spojení so zvyškom sveta,” … “Keď dostanete len jednostranné informácie, môže rýchlo nastať chýbajúca komunikácia a nepochopenie globálnej politiky.”

V článku pre SCMP Chen poznamenal, že prijatím prísnejších politík cenzúry, Čína ohrozuje svoj národ odrezaním sa od zvyšku sveta.  Povedal, že vláda používa blokovanie sietí VPN najmä pre kontrolu ideológie na domácom trhu a pomaly na ľudí začína prijímať viac cenzúry, ako je nový normál.

Ďalej uviedol: “Cena, ktorú čínska vláda zaplatí za svoju politiku uzavretia internetu”, môže byť neviditeľnou pre krátkodobý horizont, ale bude mať veľmi hlboké a negatívne dôsledky vo veľmi dlhodobom horizonte.”

Iní veria, že blokovanie VPN nie je veľkým problémom a poskytovatelia čoskoro nájdu spôsob, ako ho obísť.

Súvisiace:

Brazília si buduje vlastné optické siete … proti NSA

Sloboda internetu je v Rusku oficiálne mŕtva

Bill Bishop, z Expat, ktorý vydáva populárnu správu Sinocism China Newsletter uviedol, že je používateľom služby Astrill, ktorá je jedným z poskytovateľov VPN a ktorí boli v poslednej dobe zasiahnutí útokom. Bishop poznamenal, že už využíval niekoľko rôznych sietí VPN, ako zálohu pre tieto druhy problémov, ktoré sa stali v minulosti.

Bishop povedal, že verí, že Čína je hlavne agresívne zameraná na zahraničných poskytovateľov VPN, pretože stále viac domácich občanov ich využíva pre prístup k internetu.

Bishop v e-maile uviedol: “Musíte si uvedomiť, že väčšina z viac ako 600 miliónov čínskych užívateľov internetu sa nestará o prístup k blokovaným stránkam v zahraničí,” … “Takže aj keď to má vplyv na zahraničných rezidentov a aj určitý počet elity, pre väčšinu ľudí to ešte nie tak veľkým problémom.”

Otázkou bude, či niekto zo 600 miliónov užívateľov zistí, čo im chýba…

Zdroj: Reuters, CNET

Facebook komentár