Ako 8. novembra pribúdali voličské hlasy a začalo sa zdať, že Donald J. Trump bude zvolený za 45. prezidenta Spojených štátov, cena zlata a iných drahých kovov raketovo stúpla.
Veľmi málo analytikov a politológov dávalo prezidentskému kandidátovi šancu na dosiahnutie najvyššieho úradu v Amerike. Keď prvýkrát oznámil svoju kandidatúru, Trump bol spomedzi všetkých najďalej od zvolenia. V skutočnosti, mnoho ľudí videlo developera s nehnuteľnosťami a mediálnu hviezdu ako niekoho kto chce len spropagovať svoje meno s malým záujmom o kandidatúru.
Dokonca aj keď politickí súperi padali jeden po druhom, Trump bol považovaný za nič viac než hrubý a nepríjemný vtip zo strany mainstreamových médií a ostatných v jeho strane. Politici a politológovia brali jeho slová doslovne, zatiaľ čo narastajúci počet priaznivcov po celej krajine počúval jeho naliehavé posolstvá, ospravedlňovali jeho žartovanie ako pokus o humor, alebo ešte lepšie, „chrobáka“ ako zostať v mysliach voličov a mať zadarmo vysielací čas médií. Trump sa každý týždeň stával čoraz prefíkanejším politikom a na konci primárok ostal jediný, všetci ostatní rivali to vzdali z frustrácie a kandidát nakoniec prijal republikánsku nomináciu.
Demokrati urobili rovnakú chybu ako porazení republikáni a to, že podcenili Trumpa. V stredu 8. novembra sa zapísal do histórie tým, že získal väčšinu volebných hlasov a vyhral Biely dom.
Zvolenie 45. prezidenta vzdoruje všetkým očakávaniam a muž – outsider bude vodcom USA a slobodného sveta vo svojom vlastnom štýle. Zatiaľ čo jeho vzostup na najvyšší úrad nemá vo svete obdobu, jeho ekonomický a politický kapitál kooperuje so Snemovňou reprezentantov a Senátom. Trump bol od veľkých peňazí od sponzorov alebo veľkej podpory svojej strany nezávislý a príde do úradu sám sebou nedlhujúc nikomu nič, okrem ľudí ktorí ho zvolili.
Súvisiace: Carl Icahn počas “Trumpovho Prepadu” kúpil akcie za $ 1 mld.
Prvé voľby, v ktorých som mal tú česť voliť boli v roku 1980, súboj medzi Ronaldom Reaganom a Jimmym Carterom. V mnohých ohľadoch bol Reagan považovaný za herca béčkových filmov so žiadnym úmyslom v politike, hoci slúžil ako guvernér Kalifornie. Verím, že existuje mnoho paralel medzi súbojom v roku 1980 a 2016. Čas ukáže, či prezident Trump zopakuje alebo prevýši úspechy prezidenta Reagana. Avšak pre jednu komoditu sa môže zdať zvolenie Trumpa za negatívnu správu. Prezident Reagan prevzal funkciu prezidenta po dlhom období ekonomických a politických ťažkostí vrátane inflácie a letargického rastu. Z pohľadu politiky, Irán držal rukojemníkov po revolúcii, ktorá začala s útokmi na americké veľvyslanectvo v Teheráne.
Trump preberá krajinu po ôsmich rokoch slabého hospodárskeho rastu, ktorý nasledoval po najhoršej finančnej kríze od veľkej hospodárskej krízy v roku 2008. Nastupuje počas ohromného vzrastu iránskeho vplyvu na Strednom východe a ich protiamerická rétorika je na dennom poriadku, aj napriek dohode, ktorá viedla k odstráneniu sankcií. Keď Reagan prevzal moc, zlato dosahovalo absolútne maximum 800 dolárov za uncu a striebro vrcholilo na 50 dolároch. Za Reagana ceny týchto drahých kovov prepadali a teraz sme na pokraji podobných pohybov v podaní Trumpa.
Inaugurácia prezidenta Reagana do úradu sa konala v januári 1981 a cena zlata bola na úrovni okolo 600 dolárov za uncu. V priebehu jeho predsedníctva sa so zlatom na tejto úrovni nikdy neobchodovalo a kleslo pod 300 dolárov za uncu v roku 1985.
Zmena pohľadu v najbližších mesiacoch
Očakával som vzostupnú tendenciu cien zlata od začiatku roka 2016 kedy cena vzrástla z 1046 dolárov za uncu a prelomila hodnoty z októbra 2015 na 1189 dolárov, ktoré boli dosiahnuté vo februári.
Keď sa mesačný rebríčka zlata COMEX dostal na vrchol, pohyboval sa na úrovni vyššej takmer o 200 dolárov za uncu. Ďalej sme v posledných týždňoch a mesiacoch očakávali vzostupnú tendenciu ceny zlata, kvôli prekonaniu strachu a neistoty. Navyše neochota centrálnej banky USA so zvyšovaním úrokových sadzieb v roku 2016 naštartovala vzostup cien žltého kovu.
Zvolenie Donalda J. Trumpa za prezidenta je zlomovou udalosťou ako pre Spojené štáty, tak aj svet. Vzhľadom k paralelám s voľbami v roku 1980 a k novým prezidentským sklonom k nahradeniu monetárnych stimulov za fiškálne a z ďalších štyroch hlavných dôvodov, verím že uvidíme koniec tejto kapitoly nezmyselného trhu zlata vo veľmi blízkej budúcnosti. Zlato sa v stredu stabilizovalo, keď som písal tento článok, ale prišiel som k záveru, že to bol potenciálne posledný nákup žltého kovu. V piatok hodnota klesla na najnižšiu úroveň od mája. Zlato dostalo klesajúcu tendenciu čo je kľúčový zvrat obchodného vzorca na týždennom grafe a ak sa cena do konca novembra nedostane nad 1249,50 dolárov a zostane, to isté sa stane s mesačným grafom. Som presvedčený, že dôvody pre pokles ceny zlata sa stali presvedčivé.
Dôvod prvý: Fed bude konať v decembri
Index Dow Jones Industrial Average skončil 9. novembra lepšie so ziskom 250 bodov a akcie priemyselných podnikov v priebehu celého týždňa aj naďalej rástli. Zatiaľ čo je pravdepodobná vysoká neistota naprieč všetkými druhmi aktív v nadchádzajúcich dňoch a týždňoch, s blížiacou sa inauguráciou budúceho prezidenta. Akciový trh uvádza, že Fed nebude mať teraz žiadny problém so zvýšením úrokových sadzieb na decembrovom FOMC stretnutí. Vyššia úroková sadzba je pre cenu zlata kľúčová. Dokonca aj malý závan zvýšenia sadzieb akého sme boli svedkami v auguste a septembri je dosť na to, aby cena zlata klesla na nižšie úrovne. S viac ako 80% zhodou naprieč trhmi, že Fed nakoniec do konca roka 2016 zakročí, bolo zvýšenie ceny zlata minimálne.
Dôvod druhý: Neistota opadla
V priebehu roka 2016 strach a neistota vyšvihli cenu zlata vyššie. Odpredaj na čínskom domácom akciovom trhu vyvolal odpredaj po celom svete v priebehu prvých dvoch mesiacov roka 2016. Index S & P500 v priebehu prvých šiestich týždňov tohto roka klesol o 11,5 %. Strach a neisté podmienky vyplývajúce z čínskeho akciového znehodnotenia spustili počiatočnú iskru na trhu so zlatom. Bolo jasné, že americká centrálna banka by nezvýšila sadzby pri pokračujúcich problémoch v čínskej ekonomike a zlato vyrazilo smerom nahor. Trvalo to mesiace kvôli obave zo zániku ázijskej skazy.
Ako sa referendum o Brexite blížilo, strach a neistota začali stúpať aj keď prieskumné agentúry ubezpečovali trhy, že neexistuje žiadny spôsob, aby väčšina obyvateľov Veľkej Británie hlasovala za vystúpenie z EU. Avšak politológovia a prognostici sa strašne zmýlili a Británia urobila nemysliteľné. Šok z Brexitu zanechal na svetových trhoch pocit neistoty a koeficient strachu vzrástol.
Ďalšia veľká udalosť roka sa stala len nedávno. Pre väčšinu neexistoval žiadny spôsob, že Trump by sa niekedy stal prezidentom USA, avšak stalo sa a národ a svet ako celok majú čo do činenia s ďalším vodcom slobodného sveta, či sa im to páči alebo nie.
Pointa je, že dve z najhorších obáv roku 2016 musia mnohí zvládnuť – odmietnutie globalizácie vo Veľkej Británii a zvolenie outsidera – miliardára bez zázemia sú súčasné istoty. Strach môže zostať podvedomý, ale ekonomický a politický obraz v nadchádzajúcich rokoch je teraz oveľa jasnejší, než tomu bolo dlhú dobu.
S faktorom neistoty atraktivita zlata klesla. Pozrite sa na to takto, v pozadí Brexitu zlato explodovalo do maxima na 1384 dolárov za uncu a potom sa vypredalo. V pozadí Trumpovho víťazstva sa žltý kov vyšplhal na 1338 dolárov a klesol o viac ako 100 dolárov na konci týždňa. Strach z neznáma sa teraz premenil na strach zo skutočností čo je pre trhy menší problém. Preto sa čaro zlata stalo menej atraktívne.
Súvisiace:
Existuje lepší spôsob, ako zarobiť na zlate, než je nákup zlata
Technická analýza – prečo by zlato mohlo poklesnúť o 10%?
Dôvod tretí: Dlhodobé sadzby
Snáď najviac negatívny faktor, ktorému dnes zlato čelí je pohyb dlhodobých nástrojov s pevným výnosom založenom na dolári.
Po rokoch zotavovania sa, sa 30-ročné štátne dlhopisy otočili a od júla klesli o viac ako 12,4 %. Úrokové sadzby stúpajú a to je zlá správa pre konkurenčné aktíva, ako akcie. Medzitým, vyššie úroky pokiaľ nie sú sprevádzané infláciou vytvárajú klesajúci scenár pre zlato, ktoré ponúka malý alebo žiadny výnos. Navyše, vyššie ceny zlata zvyšujú náklady na prepravu, ceny forwardov a futures rastú v porovnaní s okolitými cenami a zvýšenie budúcej ceny býva znamením poklesu pre zlato a väčšinu všetkých komodít.
Výrazný nárast a trend dlhodobých sadzieb je bremeno na krku zlata pokiaľ ide o cenu drahého kovu.
Dôvod štvrtý: Silný dolár
Vzhľadom k porovnateľným výnosom po celom svete sú vyššie úrokové sadzby v Spojených štátoch tzv. okovami, ktoré spôsobujú, že dolár sa v dolárovom indexe pohybuje vyššie po dlhom období konsolidácie z úrovní 92 a 100.
Ako je zrejmé z mesačného grafu, po osemnástich mesiacoch postranného obchodovania sa zdá, že dolár sa pripravuje na ďalší ťah a všetky príznaky, technické a fundamentálne ukazujú na vyššie úrovne.
Existuje tam historický inverzný vzťah medzi dolárom a zlatom a skok v hodnote dolára voči ostatným menám po celom svete spôsobí, že sa cena zlata v dolároch zníži. Trumpovo víťazstvo pravdepodobne urýchli pohyb dolára kvôli kombinácii fiškálnej politiky, obchodnej politiky a istoty..
Očakával som vzostup zlata v posledných deviatich mesiacoch a zatiaľ čo žltý kov by sa mohol v najbližších týždňoch pokúsiť znovu narásť, keďže svet si zvyká na myšlienky prezidenta Trumpa, je ale nepravdepodobné, že v dohľadnej dobe dosiahne úrovne z roku 2016 – 1384 dolárov. Rastúce krátkodobé i dlhodobé sadzby, rastúca politická istota a silný dolár je receptom na nižšiu cenu žltého kovu. Zlato má tendenciu ísť nahor po schodoch a nadol výťahom. Verím, že existujú paralely medzi zvolením Ronalda Reagana v roku 1980 a Donalda Trumpa v roku 2016. Reaganovo prezidentovanie začalo upadaním trhu so zlatom a existujú dôvody domnievať sa, že Trump môže mať podobný vplyv. V priebehu nadchádzajúcich týždňov budem predávajúcim zlata za cenu nad úrovňou 1250 dolárov a budem držať svoju súčasnú krátkodobú pozíciu pre obchodovanie okolo neho vtedy, keď trh diktuje. Ak dosiahne nové maximum vysoko nad 1384 dolárov, vezmem si svoje omrvinky. Existuje toľko spôsobov ako krátkodobo zarobiť na zlate, z rôznych možností až po ETF nástroje. Riziko odmeny by mohlo z krátkodobej pozície zlata urobiť veľkého víťaza v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Piatkové pohyby na trhu môžu byť len letmý pohľad na to, aké sú rezervy na trhu so zlatom v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch.
Facebook komentár