Prezident Svetovej banky Jim Yong Kim povedal, že zhruba dve tretiny pracovných miest v rozvojových krajinách môže byť vzhľadom k automatizácii úplne stratených.
Kim prišiel s týmito vyjadreniami počas prezentácie v Beverly Hilton, na konferencií Milken Institute Global Conference.
Kim poukázal na niekoľko krajín, najmä s vysokým rizikom straty zamestnania. V Etiópii je ohrozených 85% pracovných miest, v porovnaní so 77% v Číne a 72% v Thajsku.
Táto predikcia nie je ničím nová. Jeho komentáre na akciu Milken boli tzv. ozvenou tých, ktoré boli vyjadrené na jarnom, aprílovom zasadnutí Svetovej Banky a MMF.
Vtedy poznamenali:
“Odhadujeme, že dve tretiny všetkých pracovných miest, ktoré v súčasnosti v rozvojových krajinách existujú, budú automatizáciou zničené. Zároveň internet, inteligentné telefóny a sociálne médiá, slúžia k tomu všetci videli, ako presne všetci ostatní žijú po celom svete, čo je príčinou túžby rásť. Vidíme to všade, kam ideme. Takže uprostred týchto kríz a s rastúcimi ašpiráciami musíme zmeniť spôsoby, akými pracujeme na financovaní rozvoja. Musíme hľadať nové a inovatívne spôsoby, ako osloviť chudobným a urobiť svet bezpečnejší a stabilnejší a pomáhať rásť celému svetu.”
Súvisiace:
Poisťovacia spoločnosť nahradí časť zamestnancov, technológiou umelej inteligencie od IBM
Elon Musk chce za 4 roky prepojiť ľudské mozgy s počítačmi
Už v roku 2016, Svetová banka uviedla, že dve tretiny pracovných miest v rozvojových krajinách boli náchylné k automatizácii. Správa uvádzala:
“Nikto nemôže predpovedať celkový vplyv technologických zmien v nadchádzajúcich desaťročiach, avšak môžu byť rýchlejšími a ďalekosiahlejšími než tie, ktorým sme čelili v minulosti. Čo je však jasné, že politici čelia obdobiu pretekov medzi technológiami a vzdelávaním a víťazmi budú tí, ktorí podporia zručnosť modernizácie tak, aby z digitálnych príležitostí mohli ťažiť všetci.”
Napriek tomu, že čísla sú zarážajúce.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Reuters, BBC
Facebook komentár