Chelsea Workmanová začala študovať na Ohijskej štátnej univerzite, pretože bola tá najlacnejšia. Avšak aby mohla doštudovať, musela si Chelsea vziať študentskú pôžičku a ešte aj pracovať.
V druhom ročníku už toho mala dosť a rozhodla sa odísť do Nemecka, kde je štúdium zdarma, a štúdium dokončiť tam.
Hunter Newsome z Kalifornie dal v poslednej sekunde prednosť štúdiu v Estónsku pred štúdiom na Kalifornskej univerzite. Každoročne na poplatkoch ušetrí viac ako 10 000 USD a bakalársky titul získa nie za štyri ale za tri roky.
Podľa Jennifer Viemontovej, zakladateľky poradenského servisu Beyond The States, je v Európe najmenej 44 škôl kde Američania môžu získať bakalárske tituly bez poplatkov.
Súvisiace: 4 lekcie od miliardárov, ktorí sa pustili do podnikania už na škole
Všetky štátne univerzity v Nemecku, na Islande, v Nórsku alebo Fínsku sú bez poplatkov ako pre domácich tak aj pre zahraničných študentov. Aj niektoré súkromné školy v Európskej únií si neúčtujú žiadne poplatky. Mnoho z nich sa snaží vyniknúť z davu a zaujať zahraničných študentov ponukou štúdijných programov v angličtine.
Ak si poplatky účtujú, v porovnaní so Spojenými štátmi, je účet podstatne nižší. Priemerná suma výdavkov v Spojených štátoch činí 9 410 USD na verejných školách a 32 405 USD na súkromných univerzitách a to bez výdavkov na ubytovanie a stravu. Kým za väčšinu štúdijných programov v Európe zaplatíte menej ako 2 225 USD ročne, tvrdí Viemontová. Najvyššie poplatky na štúdium pre medzinárodných študentov sú v Holandsku ale stále je to menej ako 9 000 USD.
Je samozrejmé, že väčšina američanov nehradí plnú sumu. Tých, ktorý doma dostanú štipendium, štúdium v Európe až tak neláka. Ak vezmeme do úvahy štipendiá a jednorazové príspevky, tí na verejných školách nakoniec zaplatia menej ako 4 000 USD, čo však tiež nie je žiaden bagateľ.
„Náklady nútia ľudí premýšľať nad štúdiom v zahraničí, ale neskôr si začnú uvedomovať aj iné výhody, napríklad sa naučia nový jazyk, môžu cestovať alebo sa pripraviť na prácu v svetovom hospodárstve,“ hovorí Viemontová.
Aj ked takéto štúdium nie je pre každého. Nenájdete tam žiadne bratstvá, dievčenské spolky ani americký futbal.
A návrat domov hneď po ukončení štúdia tiež každému nevonia. Štatistiky zaoberajúce sa počtom američanov, ktorý získali svoje tituly v zahraničí, nie sú práve najspoľahlivejšie. V Európe ich bolo v roku 2012 približne 47 000 v porovnaní s 20 miliónmi v Spojených štátoch. A to nehovoríme o štatistikách skúmajúcich koľko z nich sa doma zamestná. Jedinečná skúsenosť môže byť Vašou výhodou, ale po štúdiu v zahraničí to môže byť dosť náročné nájsť v Spojených štátoch niekoho známeho, kto by Vám v honbe za prácou podal pomocnú ruku.
V Európe si pravdepodobne budete musieť nájsť svoje vlastné ubytovanie. V priemere ubytovanie a strava vyjde na 10 000 USD na amerických univerzitách. Študenti sa vyjadrili, že v Európe platia za prenájom omnoho menej.
Súvisiace: 23-ročný zamestnanec Google žije v dodávke na parkovisku spoločnosti
Hoci nemajú obrovské jedálne kam by chodili na obedy a musia si podať žiadosť o povolenie k pobytu alebo v závislosti od krajiny vybaviť víza, prípadne si musia platiť zdravotné poistenie, tieto veci absolútne netrápia týchto troch američanov, ktorý práve študujú na zahraničných univerzitách.
Chelsea Workmanová
Deggendorfská univerzita, Nemecko, Bez poplatku za štúdium
Štúdijný program: Medzinárodný manažment, 3,5 – 4-ročné bakalárske štúdium
Je štúdium naozaj zdarma?: Keď prvý krát prišla do Nemecka, platila približne 220 USD za semester, avšak Nemecko odvtedy stihlo zrušiť všetky poplatky na verejných školách. Teraz platí správny poplatok 58 USD za semester a približne 90 USD mesačne minie na zdravotné poistenie. Nájom ju mesačne vyjde na 330 USD.
Najväčšia výzva: „Musíte byť pripravený denne študovať 10 hodín a okrem štúdia nemáte žiaden čas na prácu. Ja mám zvyčajne sedem až osem predmetov v jednom semestri.“
Plány do budúcnosti: „Vôbec sa do Ameriky neplánujem vrátiť. A vlastne ani nechcem. Ešte predo mnou sa do Nemecka presťahovala moja sestra, môj brat tu tiež študuje a aj náš otec je už na ceste sem.“
Čo jej najviac chýba: „Rozmanitá kultúra a jedlo. Každá jedna reštaurácia má na svojom jedálnom lístku tie isté jedlá.“
Hunter Newsome
Talinnská technická univerzita, Estónsko, Poplatok za štúdium: 3 340 USD
Štúdijný program: Medzinárodné vzťahy, 3-ročné bakalárske štúdium
Prečo sa presťahoval: „Bol to vlastne otcov nápad a ja som si povedal A prečo nie do čerta? Mame sa to najprv nepozdávalo ale neskôr si spravila malý prieskum a zistila, že to vyjde o dosť lacnejšie.“
Výdaje na skriptá: „Minulý semester som potreboval len jednu jedinú knihu a aj tú som našiel v školskej knižnici. Väčšinu potrebných materiálov ak nie aj všetky možno nájsť na webe a pri niektorých profesoroch musíte zasa chodiť na prednášky aby ste získali potrebné poznatky.“
Hľadanie ubytovania: „Mohlo to byť náročné ale moji rodičia mi s týmto veľmi pomohli. Platím 230 EUR (256 USD) mesačne a mám aj balkón s krásnym výhľadom na les. Je to prekrásne mesto.“
Súvisiace: Najlacnejšie a najnákladnejšie univerzity sveta podľa krajín
Hannah Remo
Univerzita v Haagu, Holandsko, Poplatok za štúdium: 8 780 USD
Štúdijný program: Európske štúdia (Politika EU), 4-ročné bakalárske štúdium
Koho musela presvedčiť: „Musela som presvedčiť otca. Povedala som mu, že ak by som ostala v USA, chcela by som chodiť na univerzitu v Kalifornii alebo v Colorade. A to je približne rovnaká vzdušná vzdialenosť ako z New Jersey do Európy.“
Súvisiace: Zoznam Top spoločností v ktorých chcú vysokoškoláci po škole pracovať
Prihláška: „Bolo to relatívne jednoduché. Musela som predložiť výpis známok, odporúčanie a esej. Testy logického myslenia (SAT) sa v Európe nerobia a to je na tom to najlepšie.“
Plány do budúcna: „Na 100% chcem ostať v Európe. Nesúhlasím so spôsobom akým sa v USA riadia mnohé veci. Rozčuľuje ma, že štúdium na univerzitách je v Spojených štátoch také drahé a núti ma to premýšľať nad tým, že tam svoje deti vychovávať nechcem.“
Obľúbená vec na novom domove: „Či už ste dieťa doktora, právnika alebo smetiara, tu máte rovnaké možnosti a prístup k vzdelaniu.“
Preložila: Katarína Macejková
Zdroj: CNN, NYTimes
Facebook komentár