Ak ste oblúbencom mäsa, určite ste si v poslednej dobe všimli (v USA) väčší účet za nákup potravín. Cena chudého mletého hovädzieho mäsa a slaniny je o 20% vyššia ako pred rokom, zatiaľ čo cena kuracích pŕs je takmer o 6% väčšia – to všetko výrazne nad 1,5% rastom amerického indexu spotrebiteľských cien.

Ceny mäsa od roku 2006 neustále rástli, pretože vieme o sile niekoľkých spoločností – podľa Christophera Leonarda, autora novej knihy “Tajomstvo prevzatia amerického potravinárskeho sektora (The Meat Racket: The Secret Takeover of America’s Food Business). Ten mimochodom definuje mäso, ako hovädzie, kuracie a bravčové.

( Súvisiace: Demonštranti po celom svete pochodovali proti spoločnosti Monsanto )

Štyri spoločnosti produkujú 85% všetkého hovädzieho mäsa v Spojených štátoch: Tyson Foods, JBS, Cargill a Smithfield Foods. Leonard ďalej vysvetľuje: Tieto firmy majú “trhovú silu stlačiť podmienky toho koľko platia poľnohospodárom, zatiaľ čo v rovnakom čase udržiavajú vyššie ceny … pre spotrebiteľa”.

A to nie je jediný spôsob, ako spotrebitelia platia za tento “monopol”.

Keď farmy, ktoré poskytujú zvieratá veľkým štyrom výrobcov krachujú – čo je podľa Leonarda najmä kvôli tomu, že výrobcovia ako Tyson na nich nesmierne tlačia – americkí daňoví poplatníci platia taktiež aj tento účet..

Americký inštitút mäsa (American Meat Institute) o knihe “Meat Racket” poznamenal:

“Kritika pána Leonardove z hodnotením sektora mäsa a hydinového priemyslu by mala byť preskúmaná. Ak konkurencieschopný priemysel, ktorý pracuje pod najintenzívnejším regulačným a kontrolným režimom v Amerike a stále vyrába najbezpečnejšie, pestré, najhojnejšie a najdostupnejší zdroj potravy vo svete nie je pre pána Leonarda dosť dobrým, potom ho vyzývame, aby Nám ukázal krajinu s lepším systémom. Počas čakania na túto odpoveď, budeme pokračovať v poskytovaní mäsa a hydiny pre 95 percent Američanov, ktorí bežne konzumujú naše produkty, ako súčasť ich stravy. “

Bývalý reportér agentúry AP dúfa, že jeho kniha zvyšuje povedomie o týchto štruktúrach potravinárskeho priemyslu, ktoré boli počas “dlhej doby skrývané.” Taktiež dúfa, že zákonodarcovia vo Washingtone budú používať protimonopolné predpisy k obmedzeniu sily štyroch špičkových výrobcov mäsa a zvýšia silu poľnohospodárov.

( Súvisiace: Tu je aktuálny zoznam krajín, ktoré míňajú najviac a najmenej na potraviny )

Aké sú šance, že sa tak stane? Podľa Leonarda “Takmer nulové” …  “V roku 2010 a 2011, kedy bol predstavený naozaj ambiciózny reformný program, ktorý navrhol prezident Barack Obama, bol časom úplne rozobraný a bol prepracovaný podľa požiadaviek lobistov mäsového priemyslu” a zrejme “urobil viac škody, než keby sa nenavrhlo vôbec nič.”

Zdroj: WSJ

Facebook komentár