Spýtajte sa akéhokoľvek úprimného finančného poradcu ako sa stať bohatým, a on vám povie, že obyčajné sporenie je oveľa dôležitejšie než výber ďalšej skvelej akcie.
Bol som bol teda prekvapený, keď som sa dostal k článku z The Billfold s nadpisom „Zo sporenia sa bohatým nestanete“. Článok bol spracovaný s tak pesimistickým myslením a smiešnymi predpokladami, že som si nemohol pomôcť a odhalil som tak najviac alarmujúce.
Dúfajme, že na konci tohto článku zistíte, že sporenie – a nejaké ľahké kroky k investovaniu sú kľúčovými k tomu, aby ste sa stali bohatými.
Súvisiace: 10 vzorcov myslenia bohatých ľudí
Problém číslo 1: Trojpercentné úspory nie sú spôsobom ako sa stanete bohatým
Najskôr sa vysporiadam s najľahším problémom. V článku sa písalo, že ak máte priemerný príjem domácnosti 51 939 dolárov a sporíte 3% z tohoto príjmu pred zdanením, počínajúc s vekom 30 rokov až do veku 65 rokov, budete mať len 192 686,34 dolárov pokým pôjdete do dôchodku.
Najskôr zo všetkého si povedzme narovinu: Ak chcete dokázať, že úspory vás nemôžu spraviť bohatým, nemôžete predpokladať, že sporíte žalostné 3% príjmu. Všetko, čo príklad dokazuje je, že toto sporenie vás skôr bude držať od toho, aby ste sa stali bohatými.
Ak zvýšime rodinné úspory na 10% a predpokladáme inflácii prispôsobený výnos 6,86% – čo je skutočný ročný výnos na akciovom trhu od roku 1871 – rodina teraz pôjde do dôchodku so 745 tisícmi dolárov.
Súvisiace: 6 nesprávnych domnienok, ktoré Vám bránia stať sa bohatým a ďalších 5, ktoré Vám k tomu pomôžu
Problém číslo 2: Sporenie a investovanie po dobu päť rokov nie je to, ako sa stanete bohatými
Druhý problém s týmto článkom je trochu viac komplexný. Znovu rátajúc s priemernou rodinou autor premýšľa o takej, ktorá je schopná ušetriť 10 tisíc dolárov za rok, čím príde na úžasnú mieru úspor 19% — pred zdanením.
Na čo autor prišiel?
„Ale 10 tisíc dolárov za rok nie je bohatstvo. Dokonca 50 tisíc za päť rokov nie je bohatstvo. To je typ úspor, ktorý platí za vysokoškolské vzdelanie vášho dieťaťa za jeden rok.“
Kto na svete si myslí, že môže zbohatnúť len z piatich rokov sporenia? To je smiešne. Ak hovoríme o niekom, kto investuje v priebehu 35 rokov, tak ako v predchádzajúcom príklade, výsledky by boli úplne iné. Konečný zostatok vo vašom portfólii – znova, používajúc inflácii prispôsobený výnos z akciového trhu – by bola 1,4 milióna dnešných dolárov.
Ak vezmeme do úvahy sociálne zabezpečenie, tento pár by dokonca bol schopný odísť skoro do dôchodku.
Teraz by však táto skutočná suma mohla byť nižšia pretože by ste pravdepodobne chceli diverzifikovať k menej riskantným investíciám ako stárnete, ale chápete moju pointu. Nemôžete tvrdiť, že úspory a investície na celkovom trhu ETF nevytvárajú bohatstvo ak používate len päťročný časový rámec.
Súvisiace: Pravda o tom prečo bohatí sa bohatnú. Tu je dôvod, prečo …
Problém číslo 3: Čo je vaša definícia bohatstva?
Najzákernejší problém tohto článku však je, že nedefinuje pojem „bohatstvo.“ Bolo nám povedané, že 50 tisíc dolárov nie je bohatstvo, takisto ako 193 tisíc dolárov na účte v dôchodkovom veku 65 rokov. Samozrejme, že by nebolo ťažké prinútiť väčšinu ľudí s týmto súhlasiť, ale to nie je pointou.
Bez nejakého druhu hranice by mohol každý povedať, že „bohatstvo“ znamená byť multimilionárom – alebo dokonca miliardárom. Ak je však toto líniou presadzovanou v tomto článku, potom je to len smutné vyhlásenie našich priorít.
Vždy som si hovoril, že na nájdení tejto hranice, kedy máte „dosť“ je to, na čom záleží najviac. Články od Morgana Housela ukázali aké ľahké je cítiť sa bohatým ak prispôsobíte svoju perspektívu a ak pochopíte, že jediné pravdivé meranie bohatstva je sloboda času – nie vaša čistá hodnota.
Hádam, že to nás necháva s dvomi jednoduchými otázkami: Čo je vaša definícia bohatstva a je jeho získanie pre vás dôležité?
Preložila: Lucia Lacova
Zdroj: Bankrate, WikiHow
Facebook komentár