V septembri roku 1997 bol dizajnér v Apple na pokraji ukončenia svojej kariéry.

O 15 rokov neskôr je najvýznamnejším zamestnancom spoločnosti Apple.

V roku 1997 stratil svoju cestu. Najvyšší manažéri boli zameraní na maximalizáciu zisku, ako na budovanie skvelých produktov.

Zameranie na profit v tej dobe dávalo zmysel, pretože boli na tom zle. Boli na pokraji svojho konca.

Mali však dôvod dúfať.  Apple kúpilo NeXT Software za 400 miliónov dolárov, čím priniesli odcudzeného zakladateľa Steva Jobsa späť do firmy.

Jobs, aj keď ešte nie vrcholový predstaviteľ Apple, okamžite začal meniť kultúru v spoločnosti. Svoj zamestnancom vo svojom prejave povedal, že Apple sa musí sústrediť na tvorbu skvelého produktu, nie peňazí.

Podľa biografie od Waltera Isaacsona sa tento 30-ročný dizajnér po vypočutí si Jobsovej reči rozhodol ostať.

Meno dizajnéra je Jonathan Ive, aj keď ho každý volá Jony.

Jeho rozhodnutie ostať  v Apple je jedným z dôvodov veľkolepého návratu firmy na scénu, od takmer mŕtvej firmy, do svetovo najhodnotnejšej spoločnosti.

Ive sa prepracoval až  na vedúceho hardware dizajnéra.

Dostal viacero zodpovedností. Riaditeľ Tim Cook ho povýšil aj na vedúceho software dizajnéra, alebo ako to volá Apple – Human Interface. To znamená, že je vedúcim hardware aj software dizajnérom v najvplyvnejšej technologickej spoločnosti na svete.

Aj keď je Cook najsilnejším zamestnancom, Ive bude tým najdôležitejším. Bude riadiť všetky hlavné produktové rozhodnutia.

Keď Steve Jobs umrel, každý chcel vedieť, kto zaplní jeho miesto. Za posledných 12 mesiacov je odpoveďou „výbor vedúcich.“ Tento výbor sa značne zmenšil a dnes nie je prehnané tvrdiť: „Jony Ive.“

Pravdepodobne neexistuje lepší vedúci. Jobs povedal Walterovi Isaacsonovi, „Ak som mal v Apple spirituálneho partnera, bol to Jony.“

Jobs a Ive si boli takí blízky, že ich volali Jives, mix ich mien. Často sa spolu prechádzali po areály alebo rozprávali v jedálni Applu.

„Jony mal výnimočný status,“ povedala Jobsova manželka. „Chodil k nám domov a naše rodiny sa zblížili. Väčšina ľudí v Stevovom živote bola nahraditeľných, nie však Jony.“

Ich vzťah sa rozvinul, keď sa Jobs vrátil do Apple. Chodil po dizajnových laboratóriách firmy a našiel Jonyho prácu.

V tom čase hľadal Jobs dizajnéra mimo Apple, ktorý by firmu omladil. Keď však uvidel Jonyho prácu, nadviazal s ním vzťah a spolu vytvorili najikonickejšie dizajny počítačov v histórii.

Ive, ktorý bol v tom čase z firmy rozčarovaný, hovorí, „Hovorili sme o prístupoch k tvarom a materiálom,“ dodáva, „Boli sme na rovnakej vlnovej dĺžke. Náhle som pochopil, prečo som Apple miloval.“

Ich prvý veľký  produkt bol farebný iMac. Zatiaľ čo sa väčšina ľudí sústredila na krivoľaké farebné dizajny v ére nudných béžových krabíc, Ive pridal počítaču veľmi subtílny nádych, ktorý odkrýva veľa zo svojej personality a dizajnovej filozofie.

iMac mal rukoväť, vstavanú v hornej časti počítača. Svoje rozhodnutie som vysvetlil: „Vtedy neboli ľudia s technológiou spokojní. Ak sa niečoho bojíš, ani sa toho nedotkneš. Myslel som si, že ak sem hore dám rukoväť, dovolí to vytvoriť si vzťah. Je prístupnejší. Intuitívny. Dáva to zmysel úcty k tebe.“

Možno bol jedným z dôvodov dôležitosti vytvorenia počítaču, ktorý bude prístupný, práve to, že po roky si myslel, že nie je technický typ, pretože bol počítačmi zmätení.

 

V interview Ive povedal, „Počas celej vysokej školy som mal problémy s počítačmi. Bol som presvedčený, že som bol technicky nespôsobilý, čo bolo frustrujúce, pretože som chcel využiť počítače pri rôznych aspektoch môjho dizajnu.“

Keď končil školu, objavil Mac. Pamätám si, aký som bol ohromený, o koľko je lepší, ako všetko ostatné, čo som skúsil. Bol som užasnutý, ako si dali záležať. Cítil som prepojenie s dizajnérmi.“

V starom Apple by Ivova rukoväť nebola nikdy schválená, pretože by bola nadbytočná časť, ktorá stojí peniaze. V novom Apple pod vedením Steva Jobsa to už bolo možné.

Po tom, ako išli s Macom na trh, Ivov vzťah so Stevom sa posilnil, takisto aj jeho postavenie vo firme.

Predtým než Steve umrel povedal o Ivovi: „Rozdiel, ktorý Jony urobil, nie len v Apple, ale aj vo svete, je obrovský. Je neuveriteľne inteligentný človek. Rozumie obchodným a marketingovým konceptom. V jadre rozumie tomu čo robíme veľmi dobre, lepšie, ako hocikto iný.“

„Má viac operačnej sily, ako hocikto iný v Apple, okrem mňa. Nikto mu nemôže hovoriť čo robiť alebo ho vykopnúť. Takto som to nastavil.“

Vysvetľuje to to, čo sa zdá byť bojom o kontrolu riadenia so Scottom Forstallom, bývalým vedúcim iOS.

Údajne nemohli byť s Forstallom v tej istej miestnosti. Bolo mu povedané, že dizajn Applu stráca svoj smer. Pod vedením Forstalla Apple implementovalo viac skeumorfických dizajnov, čo je štýlový spôsob tvorby digitálnej animácie, ktorá napodobňuje skutočné zariadenia. Napríklad Passbook, ak niečo vymažete, animovaný drvič papiera zničí vašu zložku. Je to elegantná animácia a vďaka nej sa majú ľudia cítiť lepšie – ako v skutočnom živote! Avšak taký dizajn zaberá veľa času a vyzerá hlúpo.

Pod vedením Jonyho môžeme očakávať, že skeumorfizmy z Apple zmiznú.

(Je treba poznamenať,  že Steve Jobs bol toho veľkým fanúšikom. Forstall to možno preháňal.)

Ďalším dôvodom prečo je Forstall mimo je to, že mal „jednoduchšie ambície, ako typický vedúci v Apple. Za posledné roky nehanebne akumuloval vplyv, šepká sa, že aj keď mal už Jobs vážne zdravotné problémy.“

Forstall chcel byť výkonným manažérom. Hromadil moc a súperil s Timom Cookom.

Aj keď Ive rozumie „obchodnému konceptu,“ podľa viacerých zdrojov nechce byť manažérom. Chce byť ten, kto produkuje.

Tak to aj robí. Má však na starosti nielen hardware, ale aj software. Iba jedna osoba mala tieto zodpovednosti: Steve Jobs.

Zdroj:  YahooFinance

Facebook komentár