Americký dolár je dominantnou rezervnou menou sveta, keďže tvorí zhruba 64% všetkých oficiálnych devízových rezerv.
Euro je na tomto zozname na druhom mieste. Európska mena v roku 2009 dosiahla naozaj slušný podiel ako rezervnej meny, kedy dosiahla vrchol pri 28% z celosvetových zásobách. Avšak, z dôvodu európskej dlhovej krízy a roky trvajúceho slabého rastu vo veľkých európskych krajinách, podiel tejto meny z oficiálnych celosvetových zásob poklesol na súčasných 20%.
Súvisiace: Všetci hovoria o smrti dolára, ale v skutočnosti treba hovoriť o smrti eura
Medzi ostatné meny, ktoré sú držané ako devízové rezervy patrí britská libra (5%), japonský jen (4%), kanadský dolár (2%) a austrálsky dolár (2%). Švajčiarske franky a ďalšie meny tvoria zvyšné 3%.
Čínsky juan tiež nedávno získal súhlas MMF, aby sa mohol stať súčasťou ich koša zvláštnych práv čerpania (SDR). Stále viac a viac obchodov prebieha v čínskej mene a dlhopisové trhy tejto krajiny sa začínajú rozširovať a internacionalizovať.
Doteraz juan nebol významným hráčom, ale do budúcnosti sa ním určite môže stať.
Vzostup dolára
História ukázala, že v priemere (okolo) každých 100 rokov bola rezervná mena de facto nahradenou.
Naposledy sa to stalo po druhej svetovej vojne, kedy účinnosť nadobudol Bretton Woodsky systém. V rámci tohto systému sa opieralo o pevné menové kurzy. Parity jednotlivých mien sa vyjadrovali zároveň v zlate a americkom doláre. Menové kurzy sa mohli meniť len po konzultáciách a súhlase MMF. Kombinácia povojnového rastu americkej ekonomiky spolu s oficiálnym napojením amerického dolára na zlatom viedla k tomu, že medzinárodný menový systém vykazoval vysokú mieru istoty.
V roku 1971 však Nixon prerušil vzťah medzi dolárom a zlatom, avšak vďaka pokračujúcej hospodárskej a finančnej sile USA, si pre nasledujúce desaťročie dolár udržal prominentné postavenie na medzinárodnej menovej scéne.
Nižšie zverejnené video, ktoré vytvoril tím na HowMuch.net ukazuje vývoj prijatia amerického dolára. Spočiatku sa to dialo na zámorských územia USA, ako je Guam a Americké Panenské ostrovy, ktoré prijali americký dolár. Neskôr v 20. storočí, veľké národy od Číny po Argentínu sa pokúšala zavesiť obchodovanie ich meny k doláru, keďže sa snažili byť súčasťou toľko potrebnej stability.
Bude táto nadvláda doláru pokračovať aj do budúcna?
Ako vo svojom príspevku poznamenávajú, medzi hlavné faktory, ktoré určujú silu rezervnej meny patrí rozsah, stabilita a likvidita finančných trhov krajiny.
Kým sa Čína nestane najväčšou ekonomikou na svete, pokiaľ ide o kúpnu silu, finančné trhy, Spojené štáty ešte stále budú tie najdôležitejšie. Napríklad, americké akciové trhy z celkovej trhovej kapitalizácie svetových akciových trhoch stále predstavujú 52%. Čínske trhy sú v porovnaní s nimi naozaj drobné, keďže zodpovedajú za 2%.
Súvisiace:
Pripravte sa na najväčšiu čínsku devalvácia zo viac ako 20 rokov: BAML
Je koniec amerického dolára, alebo o čom bola devalvácia v Číne?
Avšak existujú určité náznaky v zmene.
Americké štátne dlhopisy dosahujú nižšiu likviditu a Čína prestáva mať záujem o jej dlhopisy. Juan sa v októbri roka 2016 oficiálne stane súčasťou koša SDR a Čína by tak, ako výsledok mohla čeliť prílivu peňazí do aktív denominovaných v juane o hodnote až $ 3 biliónov. Juan taktiež prekonal japonský jen z hľadiska objemu cezhraničného obchodu.
Video, ako sa americký dolár šíril po celom svete:
Facebook komentár