Neobávajme sa, hovorí Donald Trump. Amerika bude vždy schopná splácať svoje pohľadávky, keďže vláda môže dať jednoducho vytlačiť viac peňazí.
Pre pondelňajšie vydanie relácie “New Day”, ktoré moderuje Chris Cuomo, to Donald Thump vysvetlil takto: „Toto je naša vláda. Nemôže sa stať, že by nemala na splácanie svojich záväzkov, lebo tlačí peniaze.“
Takže ako si vlastne tie peniaze vytlačia?
Takže v prvom rade Bureau of Engraving and Printing (BEP) tlačí papierové americké doláre a U.S. Mint razí mince. Obidve agentúry patria pod Správu štátneho pokladu (U.S. Treasury). Ak chcete vidieť ako sa to robí, tak choďte na prehliadku alebo si to pozrite online. Je to veľký tlačiarenský stroj, ktorý vyzerá ak ten čo tlačí noviny alebo školské ročenky.
Súvisiace: Graf dňa: 6 rokov tlačenia peňazí od centrálnych bánk sveta
Ako USA skutočne tlačia peniaze
Americký prezident nie je ten, kto “stláča gombíky” na tlačiarenských strojoch. Iba americká centrálna banka FED má právo nariadiť BEP, alebo U.S. Mint tlačiť nové peniaze.
Zvyčajne je to tak, že FED raz ročne zavolá do BEP a objedná vytlačenie nových dolárov. Pri poslednom telefonáte z júla 2015 FED objednala vytlačenie bankoviek rôznych nominálnych hodnôt v celkovom objeme 213 miliárd amerických dolárov.
FED má pri objednávaní novej hotovosti za úlohu spĺňať dva ciele: prvý je, vymeniť znehodnotené bankovky, ktoré sa už nedajú použiť (napríklad keď sú roztrhnuté, alebo popísané) a druhý, FED má za úlohu predvídať koľko hotovosti bude potrebnej vzhľadom na rast ekonomiky.
“Tlačenie peňazí” nie je len o papierových dolároch
Keď Donald Trump hovorí o “tlačení peňazí” zvyčajne nemyslí skutočné papierové doláre a mince.
Mince a papierové doláre tvoria iba malú časť “dodávok peňazí” do ekonomiky. Je to len 10% z celkového objemu. Zvyšných 90% je v elektronickej forme a to na šekových účtoch (účet, ktorý umožňuje výbery a vklady bez obmedzení) a na šetriacich účtoch. Hodnota dodaných dolárov je v súčasnosti 12.7 bilióna amerických dolárov.
Pre FED je ale existuje rýchlejšia cesta, namiesto tlačenia bankoviek, ako dostať do ekonomiky viac peňazí. FED nakúpi aktíva bánk, ako napríklad dlhopisy a zaplatí bankám v dolároch.
FED má na tom veľký podiel
FED v tomto zmysle “tlačí veľké množstvá peňazí”, ktoré využíva na nákup aktív a to hlavne od Veľkej recesie (obdobie rokov 2007 až 2009). Táto taktika sa nazýva kvantitatívne uvoľňovanie.
Dôvod na tento krok bol dostať viac hotovosti do bánk a pokúsiť sa “premazať” finančný systém. Po zhoršení krízy v rokoch 2008 a 2009 veľa bánk nemalo dostatok voľnej hotovosti aby si dokázali plniť svoje záväzky. FED do toho musel vstúpiť, aby boli udržané bezpečné toky peňazí.
Súvisiace: Graf tlačenia peňazí od Fedu a špekulácie v oblasti ropy
Bolo to urobené v nádeji, že to pomôže ozdraviť banky a tým pádom budú môcť opäť ponúkať pôžičky. Druhá časť tejto rovnice nebola taká úspešná ako si mysleli jej navrhovatelia. Jeden z dôvodov bola aj nie veľká inflácia, ktorá prichádza s tlačením hotovosti.
Prečo je tlačenie peňazí zlý nápad
Ekonómovia na vysokých školách učia svojich žiakov, že tlačenie peňazí je zlý nápad. Prečo? Pretože, keď vláda tlačí viac peňazí, tak hodnota predtým vytlačených sa znižuje.
Dá sa to prirovnať k pizze, ktorá sa rozkrajuje na čoraz viac kúskov. A ľuďom nebude dlho trvať kým si uvedomia, že za rovnaké peniaze dostávajú čoraz menší kúsok pizze.
Obchody čoskoro začnú zdražovať. Galón mlieka môže poskočiť z 3 dolárov na 5 dolárov. To je to čo ekonómovia nazývajú inflácia.
Profesor a ekonóm z Wellesley College, ktorý pracoval pre FED a Štátnu pokladnicu Dan Sichel k tomu dodal: „Skvelý príklad toho ako zle sa veci dokážu vyvinúť je Zimbabwe.“
Amerika nechce dopadnúť ako Zimbabwe
Zimbabwe vytlačilo tak veľa hotovosti, že ceny vystrelili exponencionálne nahor (chlieb stojí viac ako bilión zimbabwianskych dolárov). V roku 2009 sa ich mena stala prakticky bezcenná a ekonomika sa zrútila.
Trupmove komentáre vyvolávajú obavy, lebo to môže urobiť za A, tým že pritlačí na FED aby dal do obehu viac peňazí čo môže narušiť politickú nezávislosť Centrálnej banky. A za B, Trump dá vytlačiť viac peňazí kvôli tomu, že vláda nebude mať dostatok hotovosti na platenie svojich výdavkov.
Súvisiace: Bankári ako Amschel Bauer Rothschild a J.P.Morgan vs. FED a tlačenie peňazí
Podľa ekonóma a hlavného poradcu prezidentskej kampane Johna McCaina v roku 2008 Douga Holtz-Eakina, tlačenie peňazí iba pre vládnu spotrebu je veľmi rozdielne v porovnaní so spôsobom FED-u, ktorý chcel tlačením hotovosti naštartovať ekonomiku.
Podľa Trumpových komentárov sa dá predpokladať, že by sa mohol uchýliť k štýlu tlačenia peňazí v Zimbabwe.
USA má ešte ďaleko od zimbabwianskeho scenára, ale už len nasledovanie týchto krokov môže spôsobiť otrasy v ekonomike.
Preložil: Marek Druska
Zdroj: Yahoo, Bloomberg
Facebook komentár