Keď Mark Zuckerberg usporadúval prvú zahraničnú akciu mimo USA, nešiel do Pekingu, Londýna alebo Dubaja.
Namiesto toho, Zuckerberg prišiel do Bogoty, čo je mesto ktoré bolo kedysi známe pre drogové špičky a vraždy. V súčasnosti sa Kolumbia môže tešiť na najlepší príbeh návratu v Latinskej Amerike.
Zuckerberg pred zaplnenou sálou v januári povedal: “Je skvelé byť tu v Bogote.”
Prítomnosť Zuckerberga v Bogote je dôkazom toho, že krajina vykonáva úspešné kroky k tomu, aby sa stala tzv. Silicon Valley pre Južnú Ameriku. Zuckerberg prišiel do Bogoty oznámiť svoj plán do Kolumbie priniesť bezplatné pripojenie na internet.
V priebehu posledných rokov v Bogote technologický giganti ako Google, Facebook a Microsoft otvorili svoje pobočky. V rokoch 2007 až 2012 technologický priemysel v Kolumbii podľa vlády vzrástol o 177% na 6,8 miliardy dolárov. Spolu s týmito zvučnými menami medzi Kolumbijčanmi takisto rastie povedomie aj o technológiách.
Rene Rojas spomína na dni obchodovania s drogami, ktoré viedol barón Pablo Escobar, ktorý bol kolumbijskou políciou zastrelený v roku 1993. Ale Bogota je v súčasnosti naozaj odlišným mestom. Rojas pomáha viesť narastajúcu technologickú scénu v Bogote s názvom HubBOG, ktorá je 5-ročným sídlom technologických podnikateľov, ktorý tu testujú svoje nápady.
V posledných dvoch rokoch až 46 podnikateľov absolvovalo program HubBOG. V tomto roku ho má v pláne absolvovať 105 začínajúcich firiem.
46-ročný Rojas poznamenal: “Veľmi rýchlo rastieme,” … “Máme atraktívnu ekonomiku … je to krajina s množstvom investícií.”
Citi ozančila Medellin, v Kolumbií za najviac inovatívne mesto na svete pre rok 2012.
V tomto roku sa očakáva, že Kolumbijská ekonomika strojnásobí svoju veľkosť, ktorú dosahovala pred desiatimi rokmi (podľa Medzinárodného menového fondu). Iné národy v Latinskej Amerike dosiahli podobný pokrok, ale nemajú notoricky známe zázemie, ako má v tomto prípade Kolumbia. Kolumbijské počty vraždy sú stále vysoké, ale sú podľa vládnej správy na najnižšej úrovni za posledných desať rokov.
Podľa správy Svetovej banky: “Kolumbijská stredná trieda za posledných desať rokov vzrástla o 50%. Tento rast priťahuje pozornosť korporátnej Ameriky.
Starbucks otvoril svoju prvú kaviareň v Bogote počas júla minulého roka a za päť rokov ich plánuje otvoriť viac ako 50. Automobilové spoločnosti ako Ford a GM v Kolumbii čelia rastu predajov.
Súvisiace: MARK MOBIUS: Investujte do “frontier” trhov, než sa stanú rozvíjajúcimi sa trhmi
Viceprezident Amerického Zoskupenia poznamenal: “Značky ako Ford, GM, Mistsubishi v Kolumbií zaznamenávajú rast na trhu. Ľudia začínajú mať viac peňazí na útratu,” … “Kolumbijčania majú veľkého podnikateľského ducha.”
Kolumbia sa taktiež stala novým najlepším priateľom Spojených štátov v regióne, kde Čína zvyšuje svoj vplyv.
Kým Brazília a Argentína – ďalší významní hráči Južnej Ameriky – dosahujú znižovanie rastu, Kolumbia zažíva presný opak.
Mnohí uvádzajú, že diverzifikácia hospodárstva a otvorená politika krajiny pre zahraničné investície je týmto tajným receptom. Vývoz z USA do Kolumbie sa od roku 2003 zvýšili takmer o 400%. Zároveň podpísala obchodné dohody so Spojenými štátmi, Kanadou a Európou. Krajina je súčasťou Pacifickej Aliancie, čo je zoskupenie podnikateľov Latinskej Ameriky, ktoré podporuje vzťahy s Áziou.
Rovnako ako ostatné regionálne hospodárstva, Kolumbia sa stále spolieha na vývoz ropy, kávy a cukru, čím podporuje svoju ekonomiku. Ale odborníci uvádzajú, že rast technológií a ďalších odvetví služieb je dôvodom, prečo americké podniky smerujú do Kolumbie.
Okrem prekvitajúce ekonomiky Kolumbie, čelí ešte dôležitým otázkam ohľadom budúcnosti krajiny.
Konkrétne či kolumbijská vláda a povstalecké sily – tzv FARC – dosiahnu mierovú dohodu? Obe strany po desaťročiach trvajúcich krvavých bojov rokovali v Havane na Kube.
Súvisiace: Chcete investovať na Kube? Naučte sa byť trpezlivým
Len nedávno rebeli z FARC súhlasili odstrániť svoje míny v kolumbijskej džungli. Počas minulého týždňa Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos – bývalý novinár a študent Harvardu – oznámil, že jeho vláda zastavila svoje bombardovania na území členov FARC.
Tento pokrok v miery je ďalšou známkou toho, že Kolumbia sa vo veľkom mení.
Farnsworth ďalej poznamenal: “Je to jednoducho iná krajina,” … “Pre tých, ktorí ešte stále majú dojem z Kolumbie, ako v Miami Vice, oni by dnes boli naozaj šokovaní, z toho kde sa Kolumbia nachádza. “
Zdroj: BusinessWeek, Economist
Facebook komentár