Ako by sa vám páčilo stať sa zamestnancom technologických gigantov ako Apple, Microsoft alebo Google ?

Gayle Laakman McDowell pracovala pre tieto tri spoločnosti a napísala knihu s titulom The Gogle Resume s tipmi pre uchádzačov o prácu.

Nepotrebujete perfektné známky, tvrdí McDowell. Ale titul z prestížnej univerzity  pomôže.

Tuná je zopár vecí, ktoré veľké tech spoločnosti vyhľadávajú u uchádzačov. Práve tieto môžu byť rozdielom medzi pozvánkou na pohovor a odmietnutím.


Ak ste promovali na elitnej univerzite, vaše šance na pohovor sú výrazne lepšie

Áno, technologickým gigantom záleží na vašej alma mater. Samozrejme sa nájdu výnimky, ale podľa McDowellovej, Ivy League alebo iná top univerzita vás dostane do pozornosti rekruterov.

Ak ste skončili menej známu školu, odporúča, aby ste hľadali v databáze absolventov, vytvorili si sieť známostí alebo požiadali svojich profesorov o pomoc.


Firmy ako Google a Apple radi vidia relevantnú pracovnú skúsenosť. Obsluhovať stoly v reštaurácíi v 19tich rokoch nie je atraktívne.

Väčšina študentov, ktorá chce promovať a nájsť si prácu vie, že budú potrebovať relevantnú stáž počas školy.

Ale už v prvom ročníku ? McDowell tvrdí, že je to ten pravý čas.

« Vaša cesta k vysnívanej stáži po skončení tretieho ročníka sa začína v ročníku prvom, ak nie skôr »

« Niektorí študenti zdvíhajú krabice na univerzitnej pošte počas roka a robia časníkov počas leta ; iní robia niečo viac…’zaujímavé’. Nemyslím, že je treba upresniť, ktorá práca vám do budúcnosti viac pomôže. »

Autorkino prvé zamestnanie bol web development počas leta ešte pred nástupom na univerzitu. Tých, čo snívajú o kariére v Google povzbudzuje, aby si našli podobnú pracovnú skúsenosť, či uz je to pracovať pre relevantného profesora alebo neplatená letná stáž.


Na vašej hlavnej študijnej orientácíi (major) záleží. Študenti slobodných umení a inžinieri chémie, ľutujem, ale budete si musieť nájsť inú cestu do Apple alebo Google.

Študovat dejiny umenia ako svoj hlavný odbor istotne znelo zaujímavo, keď ste boli na bakalárskom stupni. No ak chcete pracovat pre Google alebo Apple, takýto odbor si nevyberajte.

« Na tomto mieste by som mala povedať ‘nezáleží na odbore, ktorý si vyberiete, pokiaľ je to niečo, čo milujete a čo vás napĺňa! » Lenže ako úprimný človek vám musím prezradiť nasledovné : Na odbore záleží »

McDowell má ťažké srdce ani nie tak na študentov slobodných umeni ako na inžinierov chémie. « Pokiaľ Google nezaloží chemické laboratórium  (a na to by som nevsádzala), samotný titul z chemického inžinierstva pravdepodobne nebude vstupenkou do týchto firiem. » píše.

Povzbudzuje študentov, aby si vybrali major pramo relevantný k činnosti Google alebo Apple. Odbory ako financie, účtovníctvo, marketing alebo počítačová veda maju najlepšie šance, aby si ich všimli počas náboru. Ak už nič iné, aspoň majte minor (vedľajší odbor) v týchto oblastiach.
 

Veľké technologické spoločnosti rady vidia ľudí, ktorí pracujú pre svoju komunitu.

Dobrovoľníctvo môže byť výborným spôsobom na zlepšenie si svojho životopisu. To neznamená, varuje McDowell « servírovať polievku vo vývarovni ».

Autorka má na mysli, že by ste mali tráviť svoj čas v dôležitejšej úlohe v rámci charity, na technickom alebo organizačnom poste. « Žiaden zamestnávateľ sa nepozrie na váš životopis a nespýta sa ‘tak koľko naberačiek polievky viete naložiť za hodinu ? Potrebovali by sme senior naberača do nášho tímu. »

Namiesto toho navrhuje, aby ste hľadali pozíciu v marketingu, predaji alebo aby ste ponúkli pomoc s dizajnom a stránkami danej charity.


Takisto záleží na vyjadrovaní sa a na pravopise

Byť zručným v písaní a v komunikácíi je nevyhnutné pre každú kariéru, nielen pre prácu v médiách. McDowell zdôrazňuje dôležitosť správneho písania a rozprávania, ak chcete pracovať pre veľkú spoločnosť. Musíte sa vedieť vyjadrovať jasno, čisto a profesionálne.
 

Byť so svojimi profesormi priatelia je vždy plus

Sedieť v zadných radoch a nikdy nezostať po hodine len tak porozprávať sa s profesorom je podľa McDowell veľkou chybou.

McDowell vraví, že pravidelne chodila s jedným z jej profesorov na kávu až kým « sa za ňu prihovoril a  napísal niekoľko odporúčacích listov, keď sa uchádzala o prácu. Tieto boli dostatočne silné, aby jej pomohli získať miesto v Google, Microsofte, Amazone a Whartone. »

Na profesorov nezapôsobíte len tým, čo robíte na hodine. McDowell navrhuje aby ste im pomohli s ich výskumnými projektami, pýtali sa o pomoc a chodili diskutovať počas úradných hodín alebo sa stali asistentami na predmete.


Ukážte, že rozumiete viacerým pozíciám v Google alebo v Apple, a že nie ste « pes, čo vie len jeden trik »

Ak chcete pracovať pre jednu z veľkých tech spoločností, určite pomôže, ak máte základné porozumenie rôznych pozícíi v organizácíi. McDowell to nazýva byť ‘generalistom’.

« Najlepší programoví manažéri, marketéri a developeri majú jednu vec spoločnú : každý rozumie úlohe ostatných », píše. « Začnite na svojej úlohe a potom za rozhliadnite  naokolo. »


Podnikaví ľudia majú lepšie šance zamestnať sa

 Ak dobrovoľníctvo dáva rekruterom dôvod na telefonát, niečo začať ich presvedčí, aby padli na kolená a požiadali vás o ruku » vraví McDowell.

Tvrdí, že je to jedna z najlepších vecí, čo môže uchádzač spraviť, ak chce zvýšiť svoje šance na pohovor. Samozrejme, ak niečo začnete, musíte to aj dokončiť. Nie je veľmi atraktívne niečo začať len preto, aby ste to začali a napokon do toho nedať dostatok úsilia.

Ak sa necítite na podnikanie, je takisto atraktívne písať blog alebo založiť nový klub.


Dobré správy : na vašich známkach až tak nezáleží.

Väčšina ľudí si myslí, že tech firmy, špeciálne Google, sú zaťažené na známky svojich uchádzačov.

McDowell tento mýtus vyvracia.

« Elitné spoločnosti hľadajú elitných kandidátov – ľudí so záznamom poznačeným úspechmi. Vaše známky sú jedným z bodov na krivke, ale sú tam aj iné body, ktoré dokážu vyvážiť akékoľvek známky. » píše McDowell.

Preložila: Kristína Korčeková

Zdroj: NewYerktimes.com

Facebook komentár