Je stávkou na istotu povedať, že viac atramentu a papiera bolo použitých na tému ako zarobiť peniaze, než na ktorúkoľvek inú. V prípade, že premýšľate prečo, tu je tip: Viete, ako vznikol znak doláru? Skúste prekrývajúce sa písmená U a S, ako v United States.
Kapitalizmus a americký sen sú oba nažive a to z dobrého dôvodu. Kto by si myslel, že jedlo, prístrešie, doprava a zdravotná starostlivosť budú raz stáť tak sakramentsky veľa? Zvykli sme si premýšľať o milionároch ako o bohatých. Čoskoro to však bude len úroveň chudoby.
( Súvisiace: 10 lekcií o peniazoch od miliardárov )
Takže ako sa stať bohatým – a udržať si náskok – pri stále rastúcich nákladoch na život? Prekvapivo, neexistuje žiadne tajomstvo, ako zarábať veľké peniaze. Problémom je, že ľudia chcú, aby to bolo jednoduché, ako vyhrať v lotérií.
Začnite s ničím. Mnoho úspešných ľudí začalo s ničím a museli tvrdo bojovať každý deň svojho života, aby niečo dosiahli. Zakladateľ a CEO Starbucks Howard Schultz a Goldman Sachs CEO Lloyd Blankfein vyrastali neďaleko od miesta kde ja, v Brooklyne. Súťaživosť a nepriazeň osudu produkujú skutočných lídrov.
Robte to, čo máte radi. Steve Jobs povedal, „Jediný spôsob, ako niečo dokázať je milovať to, čo robíte. Ak ste to ešte nenašli, hľadajte ďalej. Neuspokojte sa.” Mal absolútnu pravdu. Ak nasledujete svoju vášeň – a tak robia i zákazníci – peniaze budú nasledovať.
( Súvisiace: Denné návyky bohatých ľudí )
Nasledujte zlatú cestu …do Silicon Valley. High-tech priemysel vytvoril obrovské bohatstvo pre milióny ľudí, a to nielen pre vrcholových manažérov. Microsoft sám o sebe vyprodukoval odhadom 12 000 milionárov medzi súčasnými alebo bývalými zamestnancami. A dôvod? Startupy z oblasti technológii ponúkajú príležitosti ako žiadne iné.
Vlastnite svoj vlastný podnik a žite ako mních. Dve tretiny amerických milionárov sú samostatne zárobkovo činné osoby. Drvivá väčšina z nich sú malí živnostníci, ktorí žijú pod svoje možnosti, ušetrené peniaze ďalej investujú a nikdy nedostali žiadny druh dedičstva, podľa knihy „Milionár od vedľa.” Naozaj potrebujete nové auto alebo iPad? Nie.
Riskujte, robte chyby a dôverujte si. Väčšina ľudí sú buď prehnane averzní voči riziku, alebo naopak hlúpo riskujú, aj keď vedia, že by nemali. Riskujte vtedy, keď to pre vás dáva zmysel. Verte si. Budete sa mýliť častejšie, ako budete mať pravdu, ale to je v poriadku. Nikto neuspel hrou na istotu.
Buďte pripravený robiť obety. Yahoo CEO Marissa Mayer je skutočný workoholik, pracuje 90 hodín týždenne. Taktiež Elon Musk, ktorý riadi dve spoločnosti naraz. To isté platilo o Steve Jobsovi, ktorý riadil Apple a Pixar.
( Súvisiace: Najväčšie tajomstvá šetrných miliardárov )
Vytvorte si vlastné šťastie. Hovorí sa, že šťastie je, keď sa stretne príležitosť s pripravenosťou. Aj keď je pravda, že som mal veľa šťastia, taktiež som nikdy neprestal hľadať nové príležitosti a nikdy neváhal ísť za nimi, aj keď som videl čo i len záblesk príležitosti. Moja rada: prestaňte tweetovat a facebookovať, choďte von a začnite s networkingom so skutočnými ľuďmi v skutočnom svete.
Ostaňte ženatý. Vidím to znova a znova: jeden z najčastejších zabijakov bohatstva je staré známe „delenie dvoma.” Zakaždým, keď sa rozvediete, je to ďalšie delenie dvoma. Rozvod je geometrický rad – k chudobe. To je dôvod, prečo si ho môžu dovoliť len chudobní alebo veľmi bohatí. Ak ste v strede, zabudnite nato.
Diverzifikujte, diverzifikujte, diverzifikujte. Tento starý axióm je tak pravdivý, až to nie je vtipné. Môj starý priateľ – bývalý výkonný riaditeľ ako ja – ktorého investičná stratégia bola vždy rozložiť peniaze do toľkých rôznych investícií, ako je len možné. Vyžaduje si to čas a úsilie, ale odmena je obrovská. Ušetrite peniaze, investujte ich múdro a diverzifikujte.
( Súvisiace: Miliardár Richard Branson hovorí o seba-motivovácii )
Samozrejme, môžete začať podnikať v oblasti sociálnych médií a vytvárať všetky druhy voľného on-line obsahu, zatiaľ čo ľudia z Google a Facebooku budú bohatnúť. Pravda je, že nikto nikdy nezbohatol kopírovaním toho, čo robia všetci ostatní. Radšej si kúpte žreb a modlite sa za zázrak.
Preložil: Michal Strákoš
Zdroj: ABCNews
Facebook komentár