Facebook môže byť ohromujúcim oceánom informácií, s aktualizáciami v reálnom čase, ako sú priateľom posielané fotky a ďalšie informácie od tisícov značiek, priateľov a skupín.

Keď Facebook prišiel 4.2.2004 na trh, moc funkcií nemal.

Podľa prvého technického manažéra Facebooku, Adama D’Angelo mala táto stránka len osem funkcií. D’Angelo o nich napísal na jeho platforme stránky Quora.

Tu sú:

* Užívateľské účty (s požadovanými skutočnými menami), obmedzenými na e-mailové adresy @harvard.edu

* Priateľov, vrátane žiadostí o priateľstvo

* Pozvánky (žiadny kontakt na priamo, museli ste zadať každú e-mailovú adresu samostatne)

* Profily, s jedinou fotografiu pre každého užívateľa

* Schopnosť zoznamu metadát užívateľa, ako je pohlavie, narodeniny, trieda, telefónne číslo, obľúbená hudba, obľúbené knihy, “o mne”, kurzy.

* Vyhľadávanie podľa názvu, ročníka, triedy, kurzov a ďalších metadát

* Boli možné len niektoré obmedzenia súkromia, teda toho kto mohol vidieť Váš profil (len priatelia, alebo ľudia v triede môjho ročníka)

* Tzv funkcia, ktorá predstavovala “graf” užívateľa

To je pravda. Nebolo možné žiadne posielanie správ. Žiadne štuchnutia, alebo oznámenia. Neboli žiadne nástenky alebo aktualizácie stavu. A bola povolená len jedna fotka.

Tu je niekoľko skorých screenshotov Facebooku, ktoré Vám môžu pripomenúť, ako táto populárna sieť vyzerala, keď ju využívali iba vysokoškoláci. Nebolo toho moc, čo môžete urobiť okrem upravovania svojich záujmov a prehľadávania stránok priateľov.

Tu je prvá Facebook stránka od začiatku roka 2004. V tom období sa mohli zaregistrovať len študenti Harvardu.


Možno, že ste zabudli, že päta stránok oznamovala, že stránky Facebook “tvorí Mark Zuckerberg.” Al Pacino býval na mieste loga a názov stránok bol TheFacebook.


Keď ste sa prihlásili so svojím školským e-mailom, boli ste presmerovaní do svojho profilu, nie News Feed (noviniek). Vtedy neexistovala News Feed, ani štuchnutia, skupiny stránok alebo posielanie správ. Bola povolená len jedna fotka pre užívateľa.


Tu je vidno niektoré pôvodné prvky, ktoré Vám ukazovali v akom vzťahu ste s dotyčným. Takisto existovala možnosť písania rôznych informácií toho, čo tam hľadáte a možné usporiadania večierkov. Mnoho ľudí zverejňovalo svoje mená a telefónne čísla dobrovoľne.


Tu je pohľad na profilovú stránku Marka Zuckerberga. Zahŕňala osobné informácie, ktoré sa väčšina ľudí bojí zdieľať v súčasnosti, vrátane jeho triedy, narodenín, e-mailu a prezývky.

Zdroj: LATimes

Facebook komentár