Rozmýšľate o prechode do inej banky? Nie ste sami. Podľa štúdie J. D. Power & Associates zverejnenej vo februári tohto roka, 9,6 % klientov bánk zmenilo svoju banku v priebehu posledných dvanástich mesiacov. Percento má stúpajúcu tendenciu z 8,7 % v roku 2011 a 7,7 % v roku 2010.

Zatiaľ čo sa dôvody na zmenu banky rôznia, experti varujú, že existujú niektoré indikátory, pri ktorých by ste mali opustiť svoju terajšiu banku a to čo najrýchlejšie.

Aby boli Vaše peniaze v bezpečí a aby ste boli spokojní, je tu 5 znamení, ktoré Vám napovedia, že by ste mali presunúť Vašu hotovosť do inej banky.

1. Bez schválenia FDIC

Aby ste zistili, ako je na tom Vaša banka finančne, pravidelne kontrolujte web stránku Federálnej depozitnej poisťovacej spoločnosti (Federal Deposit Insurance Corp.), hovorí Jim Angleton, prezident a CEO korporácie AEGIS FinServ, firmy, ktorá poskytuje finančné služby v oblasti dlhov. Na stránke Federálnej depozitnej poisťovacej spoločnosti je možné vidieť, či má Vaša banka poistené depozity. Toto poistenie pokrýva všetky depozitné účty, šekové účty a sporiace účty, vkladové účty na peňažnom trhu a depozitné certifikáty. Štandardná výška poistených vkladov je 250 000 dolárov za vkladateľa a banku. To znamená, že ak máte vo svojej banke uložených 250 000 dolárov alebo menej a banka skrachuje, tak svoje peniaze dostanete.

Naproti tomu, ak Vaša banka nepoisťuje depozitné vklady, treba zbystriť pozornosť. Pretože v prípade, že banka skrachuje, žiaden z Vašich vkladov nebude poistený a Vy sa k svojim peniazom nedostanete.

2. Poplatky, poplatky a ešte raz poplatky

V súčasnosti sa veľké banky snažia zvýšiť svoje príjmy navýšením poplatkov, aby si vyrovnali straty z poplatkov za kreditné karty spojené s regulačnými zmenami, hovorí Randy Jarvis, prezident Union National Bank v Sparte, štát Wisconsin.

To znamená, že sa objavujú nové poplatky, ako napr. poplatok za vedenie debetných kariet a šekových účtov, poplatky za výber z bankomatu, poplatky za online bankovníctvo a transakčné poplatky.

Banky sa vo výške svojich poplatkov líšia, avšak lokálne banky poskytujú lepšie ceny, dopĺňa Randy Jarvis. „Väčšina miestnych bánk váha so zavedením podobných poplatkov a dokonca mali tieto banky nižšie poplatky aj pred regulačnými zmenami“, hovorí.

3. Vy ste sa zmenili

Je možné, že Vaša banka vyhovuje Vášmu životnému štýlu perfektne, avšak zmenou práce, dlhším pracovným časom alebo zmenou rodinného stavu začnete potrebovať niečo iné.

Povedzme, že máte účet v lokálnej banke, ale začnete veľa cestovať za prácou. Budete pravdepodobne potrebovať banku s celonárodnou pôsobnosťou, ktorá má pobočky v mestách, ktoré navštevujete najčastejšie, hovorí Michael Hermens, prezident Finance Forward LLC, finančnej poradenskej firmy z Dallasu.

To isté platí aj pre dĺžku otváracích hodín. Ak pravidelne opúšťate kanceláriu o 18.30 a chcete sa zastaviť v banke cestou z práce, budete potrebovať pobočku s dlhšími otváracími hodinami.

Pre novomanželov s účtami v rôznych bankách, je možno načase porovnať 2 možnosti. Prejsť si výšku poplatkov za šeky, bankové prevody, prekročenie limitu a vedenie účtu. Ak je výška poplatkov v jednej alebo oboch bankách vysoká, berte to ako výstražné znamenie.

„Ak musíte zmeniť svoje zvyklosti alebo Váš životný štýl, aby ste si znížili výdavky na banku, je načase poobzerať sa po inej banke“, hovorí Hermens.

4. Zákaznícky servis je nekonečný

Zdá sa Vám, že vždy, keď vojdete do Vašej banky, pozdraví Vás (alebo ignoruje) vystresovaný  personál? Pýtajú sa Vás na Vaše číslo účtu trikrát v priebehu desiatich minút? Zostávajú Vaše otázky nezodpovedané?

„Vzťah banka – klient je ako každý iný vzťah. Ak nie ste spokojní so spôsobom, ako sa o Vás v banke starajú, môžete pre to niečo urobiť“, hovorí John Rosenfeld, viceprezident pre predaj depozitných produktov v TD banke, ktorá má centrály v Portlande v štáte Maine a v Cherry Hill v štáte New Jersey.

Aby ste našli banku, ktorá vyhovuje Vašim očakávaniam, nájdite si takú, ktorá poskytuje väčší zákaznícky servis, ako len u bankového úradníka, hovorí Rosenfeld. Nájdite si banky, ktoré poskytujú non-stop zákaznícku linku a telefónne čísla na zákaznícky servis, ktorý poskytujú reálni reprezentanti banky a nie len hlasové odkazy z automatu. Zároveň hľadajte online nástroje, ako je napr. živý chat so zástupcom zákazníckeho servisu. Niektoré banky sú k dispozícii svojim klientom aj na sociálnej sieti Twitter.

5. Obmedzené online služby

Ak vaša banka poskytuje obmedzené online služby, mali by ste sa poobzerať po takej, ktorá má široké portfólio online a mobilných bankových možností.

„Mať aktuálne informácie o svojom účte v reálnom čase Vám môže pomôcť urobiť lepšie finančné rozhodnutia“, hovorí Rosenfeld. Ste schopní zistiť aktuálnu výšku vášho konta, rôzne aktuálne prebiehajúce transakcie a históriu Vášho bankového účtu s online nástrojmi.

Niektoré banky umožňujú nastaviť si, aby ste dostali sms správu, keď výška Vášho konta dosiahne určitú  výšku alebo ak je k dispozícii nový online prehľad. Zároveň môžete platiť Vaše faktúry online, objednať si nové šeky, presúvať peňažné prostriedky medzi účtami a mať prístup k depozitným účtom.

Preložil: Jozef Opálený

Zdroj: Bankrate

Facebook komentár