V novinách Harvard sa v jednom článku píše o tom, čo sa Karl Pillemer z cornellskej univerzity naučil zo štúdia približne 1500 ľudí vo veku 70 – 100 +, čo vyústilo do napísania knihy “30 lekcií do života: Overené a pravdivé rady od najmúdrejších američanov”.
Tak toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku a Twitteri
K čomu dospel?
1) Majte na pamäti, že život je krátky.
Jeho prieskum sa začal jednoduchou otázkou: „Aké najdôležitejšie ponaučenie ste si priniesli zo života?“. Respondenti tvorili skupinu zloženú zo žien v domácnosti, podnikateľov a taktiež z vojenských afro-amerických letcov z Tuskegee. Prieskum bol zameraný na oblasti ako manželstvo, deti, peniaze, práca, starnutie a zdravie.
Jednotná obľúbená fráza zahŕňa tri jednoduché slová: Život je krátky.
2) Kariéra? Robte to, čo sa vás teší.
I napriek tomu, že veľa účastníkov prieskumu žilo v ťažkých ekonomických časoch, namiesto naliehania na mladých ľudí, aby si našli pravidelnú dobre platenú prácu zdôraznili, „Robte to, čo vám robí radosť.“
„Na základe dôležitého uvedomenia si o krátkosti života, všetci tvrdia, že by ste si mali nájsť prácu, ktorú budete mať radi; práca by mala byť vybraná pre jej vnútornú hodnotu a pre pocit potešenia a zmyselnosti. A život je príliš krátky na to, aby ste strávili čas robením niečoho, čo nemáte radi, i keď hoci len na pár rokov.“
3) Zdravý spôsob života?„Správajte sa k vášmu telu, ako by ste ho potrebovali na 100 rokov.“ S modernou technológiou, nezdravím spôsobom života, neznamená, že zomriete skôr, ale to, že sa zníži kvalita vášho života, keď budete starí.
Namiesto poskytovania rád ako „jedzte vašu zeleninu“, „chodievajte spávať skoro“ alebo „nefajčite“, účastníci prieskumu odpovedali väčšinou na otázku zdravia: „Správajte sa k vášmu telu ako by ste ho potrebovali na 100 rokov.“ Doplnil, že staršia generácia chápe modernú technológiu v medicíne za „prínos“, ktorým sa ľudia s nezdravím spôsobom života „sami odsudzujú na 20 alebo 30 alebo 40 rokov chronických chorôb.“
4) Priveľa ľutovania? Bezvýznamné obavy.
Aj v tejto oblasti respondenti prekvapili Pillemera, keď sa ich opýtal na ich najväčšie výčitky. Namiesto vymenovania znepokojujúcich vecí ako sú aférky, závislosti, tieňové obchodné praktiky, takmer všetci odpovedali: „Želám si, aby som nestrávil toľko času obavami.“
5) Spokojnosť? Nepodmieňujte šťastie. Buďte šťastní aj v zlých časoch.
Ďalšia významná lekcia v prieskumu sa zaoberala otázkou zodpovednosti za vlastné šťastie. Aj keď to vyznieva ako klišé, Pillemer povedal, „Je to zásadná časť ich života, ku ktorej sa vyjadrili nasledovne: Mladí ľudia majú sklon byť šťastní „ak by“. … Ich pohľad vo vyššom veku hovorí o tom, že toto by malo byť postupne premenené na byť šťastným napriek veciam.“
Koľko z týchto chýb robíte?
Preložil: Naďa Gregorová
( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Barking Up The Wrong Tree
Facebook komentár