Srichand a Gopichand Hinduja
Päť najbohatších rodín Anglicka nahromadilo viac bohatstva, ako celých spodných 20 percent populácie, čo poukazuje na neustále rastúci priepasť medzi bohatými a chudobnými. S týmto vyjadrením prišiel prieskum zverejnený počas tohto týždňa.
Hŕstka miliardárov – ktorý zahŕňa majetok investora do nehnuteľností menom Charles Cadogan a vedúceho predstaviteľa spoločnosti Sports Direct – Michael Ashley – dali v kombinácii dohromady bohatstvo o veľkosti 28,2 miliardy britských libier, čo je viac než najchudobnejší 12,6 miliónov ľudí v Británii, podľa prieskumu agentúry Oxfam.
( Súvisiace: Obrázok pyramídy, ktorá ukazuje, prerozdelenie celosvetového bohatstva )
Oxfam uviedla, že výsledky boli “veľmi znepokojujúce” a že takáto nerovnosť je “znamením ekonomického zlyhania”. Štúdia bola zverejnená pred stredajším plánom rozpočtu.
S použitím čísiel z aktuálneho zoznamu miliardárov časopisu Forbes, štúdia taktiež upozorňuje, že 0,1 percenta najbohatších obyvateľov v Anglicku zaznamenalo zvýšenie ich príjmov takmer štvornásobne rýchlejšie ako rast u 90 percent ďalšej populácie.
Päť najbohatších ľudí Anglicka sa môžu pochváliť kolektívnou hodnotou majetku vo výške 28,2 miliardy libier, zatiaľ čo celkový nahromadený majetok spodných 20 percent je vo výške 28,1 miliardy libier.
Týchto päť ľudí vedie Gerald Cavendish Grosvenor, 6. vojvoda z Westminsteru, ktorý je vlastníkom viac ako 100 akrov v londýnskej štvrti Belgravia a bohatstvo jeho rodiny sa odhaduje na 13 miliárd amerických dolárov (7 miliárd libier).
( Súvisiace: 85. najbohatších ľudí sveta má rovnaké bohatstvo ako polovica sveta )
On je nasledovaný magnátmi zo sektora nehnuteľností Davidom a Simonom Reuben-om, ktorých kombinovaná hodnota majetku je vo výške 11,5 miliardy dolárov, zatiaľ čo v Londýne pôsobiaci bratia Srichand a Gopichand Hinduja sú na treťom mieste s kombinovaným bohatstvom na úrovni 10 miliárd dolárov.
Súčasťou prvej päťky je aj Charles Cadogan, ktorého bohatstvo rodiny je vo výške 6,9 miliardy dolárov a je založené na rozsiahlych pozemkoch v londýnskej Chelsea, vrátane Sloane Street a Cadogan Hall. Ďalším je majiteľ športového reťazca Michael Ashley, ktorého majetok je ocenený na 5,5 miliardy dolárov.
Správa tvrdí, že rozširovanie nerovnosti vytvára “začarovaný kruh, kde bohatstvo a moc sú stále viac sústredené v rukách niekoľkých málo ľudí, pričom zvyšok nechávajú za sebou”.
“To znamená, že pravidlá sú stále písané v prospech bohatých, napríklad prostredníctvom politík, ako sú nižšie dane pre ľudí s vysokými príjmami.”
Zistenie štúdie Oxfam prichádza v dôsledku januárovej správy, ktorá uviedla, že 85 najbohatších ľudí na planéte nazhromaždilo toľko bohatstva, ako polovica svetovej populácie.
Vedúci agentúry Oxfam – Ben Phillips uviedol: “Británia sa stáva hlboko rozdeleným národom, kde najbohatšia elitou zaznamenáva razantné zvyšovanie ich príjmov, zatiaľ čo milióny iných rodín sa snažia vyžiť s ich zarobenými peniazmi.
“Je hlboko znepokojujúce, že v súčasnej dobe v Anglicku existujú tieto extrémne úrovne nerovnosti bohatstva, kedy len hŕstka ľudí ma viac peňazí, než milióny ktoré sa snažia prežiť z existenčného minima.”
( Súvisiace: Pôda nadobudnutá v poslednom desaťročí by mohla produkovať potravu pre miliardy ľudí )
Samostatné údaje zverejnené počas tohto týždňa naznačili, že dôsledky rastúcej nerovnosti sú ročne vyčíslené na 39 miliárd libier.
Štúdia o rovnosti taktiež zistila, že 100 najbohatší ľudí v Anglicku mú toľko peňazí ako 18 miliónov najchudobnejších – 30 percent všetkých domácností.
Zdroj: BBC
Facebook komentár