Tak ako mnohé iné profesie, aj oblasť financií má svoj vlastný jazyk. Ak nepatríte do tohto klubu (a dokonca ak aj patríte), tak je jednoduché používať tento slang nesprávne. A toto môže viesť k veľmi vážnym chybám. Aby sme vám pomohli vyhnúť sa im, prinášame vám niektoré z najčastejšie zle používaných výrazov a ich skutočný význam.

Volatilita

Volatilita sa často zamieňa za neistotu. Veľa ľudí používa tieto dva výrazy rovnakým spôsobom. Volatilita je tiež často považovaná za zlú vec, stačí sa pozrieť na komentátora CNBC ako so skľúčeným výrazom v tvári  hovorí, že na trhu je aktuálne príliš veľká volatilita.

Čo to skutočne znamená: Volatilita je len spôsobom, ako merať zmenu hodnoty investícií v priebehu času. Veľkosť zmeny ceny akcií, či už ide o rast alebo pokles, predstavujú ich volatilitu. Nasledujúce grafy zobrazujú ceny akcií spoločností A a B, ktorých priemer je 30 dolárov.

Cena akcií spoločnosti A zaznamenala väčšie výkyvy, takže jej volatilita je väčšia. Ak má akcia nižšiu volatilitu, znamená to, že výkyvy ceny v porovnaní s jej priemernou hodnotou nie sú veľké. Naopak, ak sú väčšie, tak volatilita je vyššia. Tieto pohyby cien sú len krátkodobé. Pri dlhodobo držaných aktívach majú tieto intradenné pohyby len malý význam.

Lacné vs. drahé akcie

Čo si ľudia myslia: Niektorí investori rozdeľujú akcie pri pohľade na ich cenu na „drahé“ alebo „lacné“. Pre nich sú akcie giganta v segmente spotrebnej elektroniky Apple (obchodované na NYSE, označenie: AAPL), ktoré sa obchodujú na úrovni 104 dolárov za akciu „drahé“. Na druhej strane akcie siete obchodov s kancelárskymi potrebami Office Depot (označenie: ODP), ktoré sa obchodujú na úrovni 3,50 dolára za akciu, sú „lacné“.

Čo to skutočne znamená: Cena akcie v skutočnosti nemá nič spoločné s tým, či je „drahá“ alebo „lacná“. Keď profesionáli v oblasti financií hovoria o drahých a lacných akciách, hovoria o ohodnocovaní akcií. Na to sa zvyčajne používajú pomerové ukazovatele ako napr. pomer trhovej ceny a čistého zisku na jednu akciu (P/E). Tento ukazovateľ porovnáva cenu jednej akcie a to, koľko daná spoločnosť dokáže zarobiť.

Súvisiace: Ako investovať 100, 1 000 alebo 10 000 dolárov

V tomto prípade je aktuálne P/E spoločnosti Apple 12. Spoločnosť Office depot je len mierne zisková a jej hodnota P/E je 345. Pri pohľade na súčasné výnosy sú akcie spoločnosti Apple teda lacné a akcie Office Depot sú neskutočne drahé. Trhová cena a hodnota nemusia spolu nevyhnutne súvisieť.

Medián vs. priemer (aritmetický priemer)

Čo si ľudia myslia: Je veľký rozdiel medzi mediánom a priemerom (najčastejšie sa používa aritmetický). Oba, medián aj aritmetický priemer sa vzťahujú na strednú hodnotu súboru hodnôt, ale je rozdiel v tom, ako sa táto hodnota vypočíta.

Čo to skutočne znamená: Povedzme, že v triede je 7 ľudí – 6 žiakov a 1 učiteľ. Toto sú hodnoty ich veku:

5, 6, 6, 7, 7, 8, 36

Aritmetický priemer veku všetkých v triede sa vypočíta ako súčet ich vekov vydelený počtom ľudí v triede. Takže súčet ich vekov je 75 a po vydelení počtom 7 je výsledný priemerný vek 10,7.

Pochopiteľne, vek učiteľa skresľuje výsledok. V tomto prípade aritmetický priemer nevyjadruje dostatočne vek ľudí v triede. Šesť zo siedmych ľudí je mladších ako je aritmetický priemer.

Presnejší indikátor je medián. Medián sa určí po zoradení všetkých hodnôt od najmenšej po najväčšiu a vyberie sa hodnota v strede tohto súboru. V tomto prípade je medián 7 rokov.

Schopnosť rozlišovať medzi týmito dvomi pojmami umožňuje správne pochopiť mnohé ekonomické a iné dáta. Napríklad v mnohých krajinách je aritmetický priemer príjmu na domácnosť oveľa vyšší ako jeho medián, pretože priemer je skreslený najbohatšími domácnosťami. Medián má lepšiu vypovedaciu schopnosť , pretože po zoradení príjmov od najmenšieho po najväčšie je to hodnota v strede tohto súboru.

Kapitálová ochrana

Čo si ľudia myslia: Niektoré finančné produkty sú označované ako ponúkajúce „kapitálovú ochranu“. Tento pojem dáva investorom pocit, že sú plne chránení voči stratám. Ale to je len čiastočná pravda.

Čo to skutočne znamená: Produkty s kapitálovou ochranou „ochraňujú“ len pôvodnú investovanú sumu, takže ak investujete 50 000 dolárov a časom hodnota tejto investície narastie na 75 000 dolárov, tak chránených je len pôvodných 50 000.

Súvisiace: Mobilné peniaze: Ako investovať $ 5 alebo menej?

Kapitálová ochrana prichádza na scénu, keď hodnota investície klesne pod 50 000. Vtedy si investor môže pýtať naspäť pôvodných 50 000 (zvyčajne mínus určité poplatky). Nič také ako bezriziková investícia neexistuje, ale kapitálová ochrana umožňuje aspoň minimalizovať straty, podobne ako stop-loss pri investovaní do akcií.

Nominálne a efektívne úrokové sadzby

Čo si ľudia myslia: Úrokové sadzby pri pôžičkách sú často označované ako nominálne alebo efektívne. Mnohé bankové produkty majú tieto úrokové sadzby uvedené v marketingových materiáloch a medzi týmito dvomi druhmi je veľký rozdiel.

Čo to skutočne znamená: Povedzme, že máte 10 000 dolárov na investovanie. Vaša banka ponúka produkt s ročnou nominálnou úrokovou sadzbou 4% a s mesačným úročením. Koľko peňazí budete mať na konci roka?

Štyri percentá z 10 000 dolárov je 400, takže by ste mohli mať pocit, že na konci roka budete mať 10 400 dolárov. Lenže toto je založené na použití nominálnej úrokovej sadzby.  Dôležité je uvedomiť si, že úročenie prebieha mesačne. To znamená, že úrok z pôvodného vkladu je vyplácaný každý mesiac  – takže úroky, ktoré zarobíte každý mesiac budú generovať ďalšie úroky.

Súvisiace: 6 tipov Jacka Bogla ako naučiť deti investovať

Pretože úroky budú plynúť aj s úrokov pripísaných v predchádzajúcich mesiacoch, konečná, alebo efektívna úroková sadzba bude mierne vyššia ako nominálna úroková sadzba. V tomto príklade, pri mesačnom úročení, bude mať pôvodná investícia vo výške 10 000 dolárov hodnotu na konci roka 10 407 dolárov. To znamená, že efektívna úroková sadzba je 4,07%, čiže o 0,07% viac ako nominálna.

Tento na prvý pohľad malý rozdiel môže mať veľký význam v dlhodobom časovom horizonte, alebo pri veľmi vysokých úrokových sadzbách. Napríklad kreditné karty môžu mať nominálne sadzby s mesačným úročením, ktorého výsledkom bude oveľa vyššia efektívna úroková sadzba.

Porozumenie týmto kľúčovým finančným pojmom vám môžu pomôcť lepšie riadiť vaše financie a vyhnúť sa nepríjemným a drahým prekvapeniam.

Preložil: Jakub Kordík

Zdroj: Yahoo, Truewealth Publishing

Facebook komentár