Iste, psychická sila sa odráža v tom, čo robíte: ako dávanie určitých veci do perspektívy a čelenie svojmu strachu. Skôr to ale vidno na tom, čo nerobíte.
Amy Morin vo svojej knihe „13 vecí, ktoré psychicky silní ľudia nerobia“ píše, že budovanie psychickej sily spočíva v „trojstupňovom poňatí“. Ide o kontrolovanie svojich myšlienok, správania a emócií.
Prečítajte si Morinin zoznam 13 vecí, ktorým sa psychicky silní ľudia okľukou vyhýbajú. Toto je aktualizovaná podoba článku, ktorý pôvodne napísal Steven Benna.
1. Nestrácajú čas sebaľútosťou
„Sebaľútosťou sa len ničíte,“ píše Morin. „Vyžívanie sa v sebaľútosti Vám bráni žiť plnohodnotný život.“ Je to strácanie času, vytvára to negatívne myšlienky a ubližuje vašim vzťahom.
Kľúčové je uvedomiť si, že dobro vo svete existuje a takto si začnete vážiť, čo máte. Cieľom je nahradiť sebaľútosť vďačnosťou.
2. Nemrhajú svojimi silami.
Ľudia strácajú svoje sily, keď nemajú fyzické a emocionálne hranice, píše Morin. Musíte sa za seba postaviť a spraviť čiaru tam, kde je to potrebné. Ak majú iní ľudia kontrolu nad vašimi činmi, váš úspech a vašu cenu budú určovať práve oni. Je dôležité stanoviť si svoje ciele a postupne k nim smerovať.
Ako príklad človeka, ktorý dokonale ovláda svoje sily, uvádza Morin Oprah Winfrey. Táto žena vo svojom detstve čelila chudobe a sexuálnemu zneužívaniu, avšak „rozhodla sa, že sama určí, kým vo svojom živote bude a nebude zbytočne strácať sily nad niečim, čo nemá zmysel.“
3. Nevyhýbajú sa zmenám
Morin píše, že existuje päť stupňov zmien: fáza pred uvažovaním, uvažovanie, príprava, čín, zachovanie. Postupnosť všetkych piatich krokov je kľúčovou. Realizovanie zmien sa môže zdať byť desivým, no ak sa vyhýbate, zabraňujete vášmu rastu. „Čím dlhšie čakáte, tým to bude ťažšie,“ hovorí. „Ostatní ľudia vás prerastú.“
4. Nesústredia sa na veci, ktoré nemôžu zmeniť
„Pocit, že máte všetko pod kontrolou, síce dodáva pocit bezpečia, ale vedomie, že je vždy všetko vo vašich rukách, môže byť ťaživé,“ píše Morin. Snaha mať všetko pod kontrolou je akoby dôsledkom úzkosti.
„Skôr, ako by ste sa mali zameriavať na vašu úzkosť, sa radšej snažte kontrolovať vaše prostredie“, hovorí. Ak sa prestanete sústrediť na veci, ktoré nemôžete ovplyvniť, stanete sa šťastnejším, budete mať menej stresu, zlepšia sa vaše vzťahy, otvoria nové príležitosti a zvýšia sa vaše šance na úspech.“
5. Zmierili sa s tým, že nemôžu vyhovieť každému
Často súdime samých seba podľa toho, čo si o nás myslia iní, čo je opakom duševnej neústupčivosti. Morin uvádza štyri fakty o neustálej snahe vyhovieť ľuďom. Je to strata času; tí, ktorí chcú ľuďom vždy vyhovieť, sú ľahko manipulovateľní. Je úplne prirodzené, keď niekoho nahneváte alebo sklamete, nemôžete predsa vyhovieť každému. Ak prestanete chcieť vyhovieť všetkým ľuďom, stanete sa silnejším a sebavedomejším.
6. Neboja sa plánovane riskovať
Ľudia sa väčšinou boja riskovať, či už vo finančnej, fyzickej, emocionálnej, sociálnej alebo podnikateľskej sfére, píše Morin. Problém spočíva vo vedomostiach: „Neznalosť, ako rátať s riskovaním, zvyšuje strach,“ píše Morin.
Aby ste risk lepšie analyzovali, opýtajte sa samých seba nasledujúce otázky:
— Aké sú potenciálne náklady?
— Aké sú potenciálne výhody?
— Ako mi to pomôže dosiahnuť svoj cieľ?
— Aké sú alternatívy?
— Aké by to bolo skvelé, ak by vyšiel najlepší možný scenár?
— Čo najhoršie by sa mohlo stať a ako by sa dalo znížiť toto riziko?
— Nakoľko by to bolo zlé, ak by sa naplnil najhorší možný scenár?
— Ako veľmi bude toto rozhodnutie dôležité o päť rokov?
7. Nezapodievajú sa minulosťou
Minulosť nech zostane minulosťou. To, čo sa stalo, sa už nedá zmeniť, a „jej rozoberanie môže byť seba zničujúce, zabráni vám tešiť sa z prítomnosti a plánovať budúcnosť,“ hovorí Morin. Nič tým nevyriešite, naopak, môže to viesť k depresii, píše.
Hoci, premýšľanie o minulosti môže mať aj svoje výhody. Uvažovanie nad tým, z čoho ste sa ponaučili, zvažovanie skôr faktov, ako emócií, pozeranie sa na situáciu z novej perspektívy môže byť užitočné, hovorí.
8. Nerobia dokola tie isté chyby
Spätné uvažovanie vám zaistí, že nebudete opakovať svoje chyby. Je dôležité zistiť, v čom bol problém, čo ste mohli spraviť lepšie a ako to nabudúce spraviť inak, píše Morin.
Psychicky silní ľudia príjmu zodpovednosť za svoje chyby a spravia si premyslený, napísaný plán, ako sa vyhnúť tej istej chybe v budúcnosti.
9. Nezazlievajú iným ľuďom ich úspech
Roztrpčenie je ako hnev, ktorý ostáva skrytý a udusený v sebe, píše Morin. Sústredenie sa na úspech inej osoby vám nevydlaždí cestu k vlastnému úspechu, keďže vás to vyvedie z vašej cesty.
Ak sa stanete úspešným, nemusíte byť nikdy spokojným, keď sa budete neustále sústrediť na iných. Zároveň tak môžete prehliadnuť svoje vlohy a vzdať sa svojich hodnôt a vzťahov.
10. Nevzdávajú sa po prvom neúspechu
Úspech nepríde hneď a zlyhanie je takmer vždy prekážkou, ktorú budete musieť prekonať. „Vezmite si, napríklad, Theodora Geisela – tiež známeho ako Dr. Seuss. Jeho prvú knihu odmietlo viac ako 20 vydavateľstiev,“ hovorí Morin. No v súčasnosti je Dr. Seuss všeobecne známym menom.
Názor, že zlyhanie je neakceptovateľné alebo že znamená, že nie ste dostatočne dobrý, neodráža psychickú silu. Pravda je taká, že „opätovné odrazenie sa po neúspechu vás posilní“, píše Morin.
11. Neboja sa stráviť čas osamote
„Strávenie času osamote, len vy vaše myšlienkami, môže byť dobrou skúsenosťou, ako aj prostriedkom pre dosiahnutie vašich cieľov,“ hovorí Morin. Stať sa psychicky silným „si vyžaduje, aby ste si pre seba vymedzili čas a venovali sa svojmu rastu.“
Tu je niekoľko výhod času stráveného osamote, ako ich uvádza vo svojej knihe Morin:
– Samota v kancelárii môže zvýšiť produktivitu.
– Čas strávený osamote pomôže zvýšiť si empatiu.
– Trávenie času osamote podnecuje kreativitu.
– Schopnosť vedieť byť sám je dobrá pre psychické zdravie.
– Samota regeneruje.
12. Nemyslia si, že svet im niečo dlží
Je ľahké nahnevať sa na svet pre svoje zlyhania alebo nedostatok úspechu, ale pravdou je, že nemáme právo na všetko, veci si musíme zaslúžiť. „Život sám o sebe nie je fér“, hovorí Morin. Ak majú niektorí viac šťastia a úspechu, ako iní, „taký je proste život – ale to neznamená, že vám je niekto niečo dlžný iba pre to, že ste sa nenarodili pod šťastnou hviezdou.“
Kľúčovým je sústrediť sa na vašu snahu, prijať kritiku, priznať si svoje chyby, vyhýbať sa im a nesnažiť sa byť najlepším, píše Morin. Porovnávanie sa s ostatnými bude viesť k sklamaniu, ak nedostanete to, čo si myslíte, že by ste si zaslúžili.
13. Neakceptujú okamžité výsledky
„Vôľa vytvoriť si realistické očakávania a pochopenie, že úspech nedosiahnete zo dňa na deň, je dôležitá, ak chcete dosiahnuť svoj plný potenciál, “ píše Morin. Psychicky slabí ľudia sú často netrpezliví. Preceňujú svoje možnosti a podceňujú to, ako dlho trvajú zmeny, takže očakávajú okamžité výsledky.
Je dôležité „nedať sa vyviesť z miery“ a húževnato pracovať nad dosiahnutím svojich dlhodobo postavených cieľov. Stretnete sa s neúspechom, ale ak si všimnete svoje zlepšenie a pozriete sa na danú situáciu v celku, dosiahnete úspech.
Preložila: Nikola Geletková
( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Lifehack, NYTimes
Facebook komentár