Americký akciový trh nie je jediný, ktorý dosahuje výborné zisky.
Široká škála svetových trhoch z nedávnych miním roka 2016 vzrástla o 20% alebo viac, čo znamená, že sa oficiálne nachádzajú v býčom území.
V niektorých častiach sveta, existujú na trhoch kľúčové indexy, ktoré dokonca dosahujú zisky vo výške viac ako 30%.
Tu je zoznam “iných” trhov, ktoré sú v býčom raste:
Kanada – Torontský hlavný index TSX od januára v zisku až 31%
Británia – akciový index FTSE 100 index, od februára v zisku až 23%
Nemecko – DAX index od februára zisk až 22%
Holandsko – AEX index od februára zisk až 20%
Nórsko – All Share index od januára zisk až 31%
Grécko – Athex Composite od februára až 50%
Rusko – od januára MICEX index až 31%; RTS index až 67%
Argentína – Merval index od polovice januára až 87%
Brazília – Sao Paulo Bovespa index od polovice januára až 66%
Čína – Indexy v Šanghaji a Hongkongu od začiatku roka 2016 v zisku 23% a 31%
Japonsko – Nikkei index od júna 22%
Austrália – ASX All Ordinaries index od februára až 43%
Saudská Arábia – All Share index od októbra o 28%
Zatiaľ čo každý akciový trh je jedinečný, existujú niektoré kľúčové faktory, ktoré prispievajú k širokej celosvetovej rally:
Ropa
Cena ropy vo februári poklesla na 26 dolárov za barel, čo vedie k panike, ktorá stiahla celosvetové indexy nadol. Padajúce ceny zranili veľké ropné spoločnosti, keďže priviedli desiatky amerických producentov z ropných bridlíc do bankrotu, čo viedlo k obavám o banky, ktoré práve poskytujú úvery pre tento priemysel.
Ale ceny ropy v posledných mesiacoch sa takmer zdvojnásobil až na 48 dolárov za barel. To viedlo k upokojeniu investorov, ktorí nakoniec zatlačil trhy na vyššie úrovne a najmä v krajinách, ktoré sú považované za najväčšie ropné krajiny, ako je Rusko a Nórsko.
Súvisiace: 200 rokov úrokových sadzieb USA v jednom grafe
Čína
Obavy z čínskej ekonomiky na začiatku roku 2016 prispeli k výpredajom a v čínskych akciách spôsobil veľké prepady. Aktuálne sa hlavné akciové trhy krajiny opäť stavajú na nohy, keďže domáci investori presúvali svoje peniaze z nehnuteľností, späť do akcií.
Výdavky čínskej vlády na projekty v oblasti infraštruktúry a poskytovania pôžičiek od štátnych bánk taktiež pomohli podať akciovým trhom ruku.
Ankit Gheedia, ktorý je akciovým analytikom v BNP Paribas poznamenal: “Čína je opäť hnacou silou rastu,” … “Čínske výdavky taktiež zvýšili svetové ceny komodít.”
Najmä ceny železnej rudy sa už od začiatku roka zhruba zdvojnásobili. To pomohlo austrálskemu indexu, závislému od firiem z oblasti zdrojov dosiahnuť, od februára zisk vo výške až 43%.
Novozvolený prezident Trump
Potom sú tu voľby v Spojených štátoch. Veľkú rally na akciovom trhu v USA zapálila nádej, že novozvolený prezident Donald Trump bude pokračovať v plnení sľubov ohľadom zníženia daní, obmedzeniam okolo regulácie a posilneniu infraštruktúry.
Jeho plán na dodatočné investície do infraštruktúry za 1 bilión dolárov taktiež podporil ceny komodít.
Naeem Aslam, hlavný analytik trhu u Think Forex poznamenal: “Optimizmus okolo cien komodít je hnacím motorom rally na trhoch, ako je Austrália, Brazília a Kanada.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch
Facebook komentár