Mnohé mestá sa pripravujú na úplné opustenie fosílnych palív.

Niektoré mestá už tento cieľ dosiahli, iné sa o to pokúsia v blízkej budúcnosti. Každopádne mnohé mestá podnikajú kroky k trvalo udržateľnej budúcnosti.

Pozrite sa nižšie sa či vaše mesto dostalo na náš zoznam miest, ktoré sa do roku 2050 pokúsia úplne prejsť na obnoviteľné zdroje.

Súvisiace: Aké technológie stoja za „inteligentnými“ mestami

Na začiatok, sú tu niektoré mestá, ktoré už teraz fungujú výlučne na obnoviteľných zdrojoch! Napríklad Aspen, Colorado

Aspen funguje výlučne na obnoviteľných zdrojoch z vetra, solárnej a geotermálnej energie. Mesto dosiahlo svoj cieľ v Septembri, keď podpísalo kontrakt s Oblastnou Energetickou Agentúrou Nebrasky. Aspen získava veternú energiu zo štyroch veterných elektrární v Nebraske a Južnej Dakote.

Zdroj: Aspen Times


Greensburg, Kansas

Malé mestečko Greensburg dosiahlo svoj cieľ fungovať výlučne na obnoviteľnej energii ešte v roku 2013. Vybudovali energeticky efektívne LEED certifikované budovy po tom, čo značnú časť mesta zničilo tornádo. Veterné turbíny zabezpečujú väčšinu obnoviteľnej energie a približne dve tretiny z toho sú nepoužité a putujú späť do siete.

Zdroj: US Department of Energy
 

Burlingron, Vermont

Burlington je vlastne prvé väčšie mesto, ktoré funguje výlučne na obnoviteľnej energii a dosiahlo tento cieľ začiatkom roku 2015. Mesto funguje na zmesi biomasy, veternej, solárnej a vodnej energii. Avšak, ak obnoviteľné elektrárne nevyprodukujú dostatok energie, Burlington používa tradičné zdroje energie.

Zdroj: Fast CoExist
 

Wildpoldsried, Nemecko

Maličká dedinka s iba 2 600 obyvateľmi sa, pokiaľ ide o energiu, spolieha na 11 veterných turbín a vodnú energiu. Dedinka v skutočnosti produkuje 500% viac obnoviteľnej energie ako potrebuje a dokonca získava na predaji energie späť do elektrickej siete.

Zdroj: Inhabitat
 

Columbia, Maryland

Columbia získava 100% svojej energie zo solárnej elektrárne vo West Friendship v Marylande, a tiež zo veternej elektrárne.

Zdroj: PV Solar Report
 

Ale iné mestá stále pracujú na tom aby boli úplne poháňané obnoviteľnou energiou, napríklad San Francisco, Kalifornia

Kalifornské mesto si dalo za cieľ fungovať úplne na obnoviteľných zdrojoch do roku 2025. Aby dosiahli svoj cieľ, nedávno schválili zákon, podľa ktorého všetky nové obytné budovy budú musieť mať solárne panely a ponúkať buď solárnu elektrinu alebo solárny ohrev vody.

Súvisiace: Čína stavia obrovské ekologické mesto, kde nebudeme musieť šoférovať
 

San Diego, Kalifornia

Kúsok nižšie kalifornským pobrežím sa nachádza San Diego, čo je ďalšie z miest snažiacich sa o úplné vynechanie fosílnych palív. Plánuje úplne presedlať na obnoviteľné zdroje, ako napríklad solárnu a veternú energiu, do roku 2035.

Zdroj: New York Times
 

Honolulu, Havaj

Honolulu sa pridá k zvyšku Havaju vo úplnom využívaní obnoviteľnej energie do roku 2045. Práve teraz je Havaj štátom, ktorý je naviac závislý na fosílnych palivách, zo všetkých štátov USA. Štát plánuje presedlať úplne na obnoviteľné zdroje, ako solárna, veterná, vodná a geotermálna energia.

Zdroj: Hawaii Clean Energy Initiative
 

Kodaň, Dánsko

Kodaň sa plánuje stať  karbónovo neutrálnym do roku 2025. Mesto stavia veterné turbíny a pridáva solárnu energiu a posmeľuje svojich občanov k využívaniu bicyklov, aby dosiahli svoj cieľ už v roku 2025. Táto snaha je súčasťou Dánskeho plánu fungovať výlučne na obnoviteľnej energii do roku 2050.

Zdroj: The Guardian
 

Mníchov, Nemecko

Nemecké mesto sa pokúša o úplné zásobovanie čistou energiou do roku 2025. SWM – verejnoprospešná spoločnosť vlastnená mestom Mníchov, spustila viacero zelených projektov ako vodné elektrárne, na to aby dosiahli svoj cieľ.

Zdroj: CNBC
 

Georgetown, Texas

 

Texaské mesto sa snaží o úplné spoľahnutie sa na solárnu a veternú energiu do roku 2040. Mesto podpísalo 25 ročnú dohodu so SunEdison v roku 2015 na odkúpenie 150 megawattových solárnych panelov. SunEdison taktiež vybuduje solárnu elektráreň v západnom Texase.

Zdroj: Texas Tribute

Súvisiace: Mníchov: 100% mesto z čistej energie?
 

Vancouver, Kanada

 

Mesto s približne 600 000 obyvateľmi chce využívať obnoviteľnú energiu na elektrinu, vykurovanie a klimatizáciu do roku 2025. V meste dúfajú, že najneskôr do roku 2050 bude aj doprava poháňaná zelenou energiou. Celkovo chce mesto byť najzelenším do roku 2020.

Zdroj: The Guardian

Preložila: Katarína Dobrotinová

Facebook komentár