Spoločnosť stojaca za všadeprítomným iPhonom a iPadom je na jednej strane svetoznáma, no na druhej strane tajomná. Tu Vám prinášame málo známe fakty o spoločnosti založenej v Kalifornii.
1. Steve Jobs bol adoptovaný a polovičným Sýrčanom
Legendárny spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Apple zomrel v októbri 2011, ale pokým viedol Apple, tak prezradil, že bol adoptovaný a polovičným Sýrčanom. Jeho biologickí rodičia, Joanne Schieble a sýrsky imigrant Abdulfattah Jandali sa stretli ako 23-roční študenti na Univerzite vo Wisconsine.
Jobs bol daný na adopciu v 1955, po tlaku zo strany rodičov Joanne Schieblovej. Joanne a Abdulfattah sa neskôr zobrali a mali spolu dcéru, Jobsovu biologickú sestru.
( Súvisiace: 9 vecí, ktoré váš životopis potrebuje, ak chcete pracovať v Apple alebo v Google )
2. Prvý počítač od Applu mal satanistickú cenu
Prvý počítač od Applu, Apple I, stál 666,66 dolárov. Steve Wozniak očividne stanovil jeho cenu bez uvedomenia si toho, že kombinácia troch šestiek má satanistickú symboliku. Namiesto ceny o jednu tretinu nad veľkoobchodnú cenu 500 dolárov, zvýhodňoval jedno opakujúce sa číslo okolo ceny 667 dolárov, pretože bolo jednoduchšie napísateľné (a zapamätateľné).
3. Apple posiela všetko vzduchom, nie po mori
Apple ja najväčší nákladný zákazník leteckej spoločnosti Cathay Pacific. Apple preferuje prepravu väčšiny svojich výrobkov vzduchom a nie po mori. Úžitok z toho je taký, že Apple je schopný presúvať svoje výrobky rýchlejšie, oproti lacnejšej doprave po mori, pretože preprava tovaru z Číny do USA letecky trvá len 15 hodín, zatiaľ čo loďou až 30 dní. To znamená, že Apple má menej peňazí viazaných vo výrobkoch predtým ako ich môže predať.
To tiež znamená, že mobily, tablety a počítače v hodnote okolo 500 dolárov nesedia v kontajneri uprostred mora, kde sa môžu potopiť alebo byť unesené.
( Súvisiace: Pracovať pre spoločnosť Apple nie je vždy to pravé orechové – ukážeme vám prečo )
4. Macintosh je odroda jabĺk
Apple Macintosh je pomenovaný podľa obľúbenej odrody jabĺk Jefa Raskina, vtedajšieho vedúceho tímu Macintosh.
Steve Jobs sa ešte v čase dohadovania sa o názve počítača pokúsil zmeniť ho na „bicycle“, pokým bol Raskin preč z kancelárie, ale neuspel a názov Macintosh zostal až do konca výrobného procesu.
5. Hero shot fotografie na stánke Applu nie sú generované počítačom
Veľké, lesklé fotky najnovších produktov Apple v reklamách a na ich webových stránkach so super-vysokým rozlíšením nie sú generované počítačom. Namiesto toho, sú starostlivo vybranou zmesou stoviek fotiek s vysokým rozlíšením, ktoré sa spoja do jedného finálneho obrázku, ktorého úlohou je zaujať.
6. Steve Wozniak je stále zamestnancom Applu
Spoluzakladateľ Applu Steve „Woz“ Wozniak založil spoločnosť v roku 1976 spolu so Steveom Jobsom v jeho garáži. Hoci Wozniak už dlhšie aktívne nepracuje pre Apple, stále je jeho zamestnancom a dostáva mzdu v odhadovanej výške 120 000 dolárov ročne.
( Súvisiace: Spoločnosť Apple sa vyhýba plateniu niekoľkých miliárd (dolárov) na daniach )
Posledné slová Steva Jobsa boli „Oh wow. Oh wow. Oh wow“, povedala to Jobsova sestra Mona Simpson, ktorá poskytla Jobsove pamäte denníku New York Times.
8. Apple má troch zakladateľov
Apple bol založený v roku 1976 tromi spoločníkmi: Steveom Jobsom, Steveom Wozniakom a Ronaldom Waynom.
Ronald Wayne nakreslil prvé logo Applu, napísal dohodu o založení spoločnosti a manuál pre Apple I, ale potom predal svoj 10% podiel za 800 dolárov, pretože sa obával krachu spoločnosti.
Rovnaký podiel by mohol dnes mať hodnotu okolo 35 miliárd dolárov.
( Súvisiace: Marc Faber: Spoločnosť Apple “môže skrachovať” )
9. Vďaka za biely iPod
Steve Jobs bol spočiatku proti bielej farbe produktov Apple, ale dizajnér Sir Jony Ive ho presvedčil a biela sa stala základnou farbou produktov Apple.
V Iveho biografie bývalý dizajnér Applu Doug Satzer povedal, že Jobs vyhral len v tom, že navrhol, aby biela mala iný odtieň nazvaný „mesačná šedá.“
Ive mal rád bielu dlho predtým než sa pripojil k Applu, bielu používal od svojich študentských čias, keď študoval dizajn v Newcastli.
10. Posadnutosť balením
Apple venuje veľa pozornosti baleniu svojich produktov. Až takú, že má tajné baliace oddelenie vo vnútri hlavnej budovy v Cupertine, Kalifornii.
Baliaci dizajnéri strávia nespočetne množstvo hodín vo vnútri špeciálnej miestnosti pokúšajúc sa vyvolať správnu emóciu u zákazníkov otvárajúcich po prvýkrát nový produkt. V knihe Inside Apple, Adam Lanshinsky opisuje úroveň posadnutosti a pozornosti venovanej v Appli procesu balenia produktov.
„Jeden po druhom, dizajnéri vytvárajú nekonečnú sériu ukazovateľov, farieb a pásiek na karte navrhnutých tak, aby ukázali zákazníkovi ako správne vytiahnuť iPod z krabice. Tomu to sa hovorí pravá dizajnérska posadnutosť.“
( Súvisiace: Najkrajší koncept hodín iWatch od firmy Apple, aký sme videli )
11. Guľôčky
V neautorizovanej biografii Jonyho Ivea prikladá autor Leander Kahney fotografiu iMac G4 vo vnútri boxu. Kovová tyč spájajúca displej s hardvérom počítača je uzavretá v polystyréne, s dvoma guľôčkovými reproduktormi starostlivo a veľmi zámerne umiestnenými po oboch stranách kovovej tyče. Myšlienka zobrazujúca zariadenie tak, aby vyzeral ako mužský pohlavný orgán zrejme nie je náhodná.
Na upresnenie, kniha zobrazuje aj fotky Steve Iveho z vysokej školy, pravdepodobne najslávnejšieho návrhára a módneho kritika na svete, s veľmi pôsobivým účesom.
Preložil: Ľuboš Slávik
Zdroj: LATimes
Facebook komentár