Milionárom som sa počas svojho života stal trikrát. Keď som na svojom bankovom účte po prvýkrát videl sumu $1,000,000, takmer som omdlel. I keď som ju tam očakával, zaskočila ma.
Stať sa milionárom nie je vôbec pritiahnuté za vlasy. S dostatkom oduševnenia, trpezlivosti a sústredenia je to takmer na dosah. Keď to zvládnem ja, tak potom ktokoľvek.
A najťažšia časť? Dopracovať sa ku úplne prvému miliónu. Nasledovne už do seba všetko zapadne. Ale prečo je prvý najťažší? Zisťujem, že mnohí ľudia sú blízko svojho cieľa, no brzdí ich nezdravé zmýšľanie:
1) Neuvažujete správne
Napoleon Hill vo svojej knihe z roku 1937 „Mysli a zbohatni“ zistil, že zmýšľanie bohatých jedincov sa výrazne líši od myslenia priemerného človeka. Samozvaný milionár Steve Siebold po rozhovoroch s 1200 zástupcami najbohatších ľudí súhlasí s Hillovými zisteniami. Medzi ne patrí:
- Bohatí veria, že koreňom všetkého zla je chudoba.
- Sebeckosť môže byť cnosťou.
- Bohatí majú akčné zmýšľanie.
- Vyhľadávajú špecifické poznatky.
- Snívajú o budúcnosti.
- Nasledujú svoju vášeň.
- Majú radi výzvy.
- Pracujú s peniazmi druhých.
- Milionári sa sústredia na zarábanie, nie šetrenie.
- Vedia, kedy riskovať.
V skratke: ak sa chcete stať milionárom, začnite meniť svoj spôsob zmýšľania o peniazoch a úspechu.
Súvisiace: 7 vecí o peniazoch, ktoré by mal každý pochopiť
2) Prílišný perfekcionizmus
Jednou z najdôležitejších a najužitočnejších lekcií, akú mi život dal je, že nič nie je perfektné. Čím skôr to akceptujete, tým skôr sa pohnete vpred. Inak uviaznete na jednom mieste.
Ak začínate s podnikaním, čím viac času venujete zdokonaľovaniu svojho produktu alebo služby, tým viac priestoru dávate konkurencii aby načrela do vášho trhu a ukradla Vám potenciálnych zákazníkov. Neváhajte experimentovať. Vezmite svoju ponuku na trh čo najskôr. Detaily môžete doladiť i neskôr, keď Vám produkt už zarába.
3) Miniete všetko, čo zarobíte
Práve ste obdržali tučný šesťciferný šek. Pokušenie okamžite si kúpiť luxusné auto je prisilné. Pravdou je, že bohatí ľudia vedia, ako si udržať primeraný životný štandard a neminúť všetko, čo práve zarobili. Mnoho majetných ľudí, ako napríklad Warren Buffet, žijú v skromných domovoch a jazdia v úžitkových autách.
4) Prehnané očakávania
Bohatí ľudia majú jednoznačne veľké sny, no zároveň realistické očakávania. Sú si dokonale vedomí, že milionármi sa nestanú zo dňa na deň. Dosiahnutie cieľov si vyžaduje veľa tvrdej práce a trpezlivosti.
Každý maratónsky bežec Vám potvrdí, že 42 kilometrov nezdoláte bez primeraného tréningu a prípravy. Priebežne hodnoťte svoj progres a uvažujte, kam smerujete.
5) Slepé nasledovanie druhých
Vyhľadávanie mentorov či študovanie múdrostí ľudí, čo to dotiahli ďaleko, môže byť nenahraditeľným. Na druhej strane, čo pomohlo im, nemusí prospieť Vám. Založenie firmy ako Apple či Microsoft dnes už nemusí byť tým najlepším podnikateľským plánom. To znamená, že precízne nasledovanie Jobsových či Gatesových krokov nepomôže Vašej údržbárskej spoločnosti.
Zistite, čo Vášmu podnikaniu prospieva najviac a ako byť vo svojom odbore úspešný.
Súvisiace: 21 dôvodov prečo nie ste bohatý
6) Príliš sa spoliehate na kreditné karty
Kreditné karty môžu byť užitočné, keď si budujete úspory alebo investujete do svojho podnikania – pokiaľ ich využívate uvážene. Je však ľahké dostať sa do kreditného dlhu. Tak miesto dobrých investícii a stavania vlastného podnikania Vás ťaží vyplácanie dlhov s vysokými úrokmi.
7) Plánujte dlhodobo
Bohatí majú talent pre dlhodobé plánovanie. Vedia, kam smerujú a čo si vyžaduje dosiahnutie úspechu. Takto sú pripravení na prekážky, ktoré sa môžu objaviť a majú pripravené riešenia ťažkých situácii.
Keď zakladáte podnikanie, potrebujete dlhodobý plán na prilákanie a udržanie klientov a vymedzenie sa od konkurencie.
8) Trávenie času s nesprávnymi ľuďmi
Bohatí nestrácajú čas v spoločnosti nesprávneho davu. Vravím o ľuďoch s odmietavým prístupom a negatívnych jedincoch, ktorí Vám opakujú, ako svoj úspech nedosiahnete. Alebo tiež o tých, ktorí zneužívajú Váš úspech vo svoj prospech.
Namiesto toho sa bohatí stretávajú s ľuďmi s podobným zmýšľaním, ktorí sú vo svojom úsilí odhodlaní, vášniví a snívajú o úžasnej budúcnosti. Títo budujú svoju vlastnú značku.
9) Robíte všetko sami
Napriek tomu, že máte mnoho talentov a vyznáte sa do viacerých odborov, je nemožné robiť všetko sám. Povedzme, že ste práve rozbehli sľubný projekt. Potrebujete najať jednotlivcov, ktorí posilnia Vaše prednosti a potiahnu Vás v oblastiach, kde zaostávate.
Naučte sa zverovať druhým ľuďom úlohy, s ktorými nemáte skúsenosti alebo nie sú Vašou silnou stránkou. S týmto tajomstvom sa s Vami podnikatelia iba zriedka podelia, ale práve toto je základom pre rast Vášho podniku.
Súvisiace: 7 mentálnych zmien, ktoré mi pomohli stať sa milionárom veku 22 rokov
10) Nie ste na správnom mieste v správnom čase
Či je to investícia alebo zakladanie podnikania, načasovanie a miesto sú všetkým.
Pozrite sa na Ryana Gravesa. V roku 2010 na sociálnom médiu jednoducho uverejnil status „zamestnajte ma : )“ adresovaný Travisovi Kalanickovi. Graves sa stal prvým zamestnancom firmy Uber, v tom čase riaditeľom svetových operácii. Predpokladá sa, že teraz vlastní majetok v hodnote 1,4 bilióna dolárov.
Namiesto snívania sa chopte príležitosti, ktorá je priamo pred Vami.
11) Neveríte si
Čo Vás drží od dosiahnutia svojho osobného úspechu? Pravdepodobne si neveríte. Nespochybňujte svoje rozhodnutia a riaďte sa vlastnou intuíciou namiesto toho, aby ste čakali na rady od svojho okolia.
Ako vraví Dale Carnegie: „Nečinnosť plodí pochybnosti a strach. Činnosť plodí sebaistotu a odvahu. Ak chcete pokoriť strach, neseďte doma a neuvažujte o ňom. Choďte a niečím sa zamestnajte.“
Preložil: Albert Rákai
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, NYtimes
Facebook komentár