Dobrí manažéri vedia veľmi dobre aká drahá vie byť fluktuácia zamestnancov. Usilovne pracujú aby tieto náklady udržali čo najmenšie. Je fakt, že nie je možné ponechať si každého zamestnanca. Bez ohľadu na to ako spravodlivo sa s nimi zaobchádza. Tiež je fakt, že odchod niektorých je v skutočnosti vítaný.
Nižšie je 10 dôvodov prečo zamestnanci rezignujú, spolu s návrhmi pre ponechanie tých hodnotných hráčov, ktorých je ťažko alebo nemožno nahradiť.
1. Zamestnanci sa cítia podcenení. Tí, ktorí odchádzajú z tohto dôvodu nehľadajú potľapkávanie po pleci zakaždým, keď prídu do práce načas alebo dokončia nejakú úlohu. Z času na čas jednoducho potrebujú pripomenúť, že ich práca je hodnotná pre tím. Ignorujte ich a budú to ocenenie hľadať niekde inde.
2. Nedostatočná kompenzácia. Tento dôvod je dôležitý a mala by sa mu venovať pozornosť aj v prípade ak firma považuje kompenzáciu za spravodlivú. Nie je tajomstvom, že firmy, ktoré sú najštedrejšie sú zároveň medzi najúspešnejšími.
3. Nedostatok voľného času. V snahe robiť veľa s málom, niektorí zamestnávatelia dávajú svojim zamestnancom na plecia ďalšiu záťaž s cieľom kompenzovať štíhlejší personál. Tento prístup môže spočiatku viesť k zdravšiemu základu, no v konečnom dôsledku povedie k vyšším obratovým nákladom a nižšej produkcii. A to ako náhle začnú byť pracovníci unavení z prísneho pracovného programu, ku ktorému sú nútení.
4. Zmena v manažmente. Spoločnosti, ktoré zlyhávajú v rozoznaní dôsledku takéhoto rozhodnutia riskujú stratu cenného personálu. Najdôležitejšie pre udržanie morálky a pre hladký priebeh zmeny je obetovať čas a porozprávať sa s tými, ktorých to ovplyvní najviac.
5. Zastarané stroje a zariadenie. Či to je zariadenie skladu alebo telefóny v kancelárii, platí, že nástroje sťažujúce život ich používateľom hrajú významnú úlohu pri odchode zamestnancov. Pokračovanie vo vymieňaní pracovníkov môže byť v dlhodobom horizonte drahšie ako výmena nástrojov.
6. Nereálne ciele. Určenie cieľov a kvót je dôležité pre udržiavanie produkčných úrovní a pre dosahovanie maximálnych výsledkov. To platí vo všetkých aspektoch života. Či už osobného alebo pracovného. Neustále posúvanie “návnady” bez ohľadu na všetko , čo je potrebné na dosiahnutie cieľa zvyčajne skončí vyhasnutím morálky a chcenia. Zamestnanci, ktorí sú takto neustále testovaní sa nakoniec rozhodnú, že to za to nestojí.
7. Nedostatok podpory zo strany manažmentu. Pre manažérov neochotných podporovať tých, ktorí na nich závisia je ťažké udržať osadenstvo. Neznamená to byť “vysypávacou pôdou” pre každú mrzutosť. Znamená to ale mať rezolútnosť vzhľadom k naprávaniu legitímnych krívd. Aj keby to vyžadovalo dať prednosť týmto záležitostiam pred kariérnymi cieľmi. Takto sa stanete rešpektovaným lídrom.
8. Potreba prijímať výzvy. Ak štúdium nudí školopovinné deti, ich mysle blúdia a známky sa zhoršujú. Ak pracujúcich dospelých nudí ich práca, ich mysle blúdia a začínajú hľadať viac vyzývavú pozíciu. Udržiavať bystrého zamestnanca motivovaného s oceňovanými úlohami je najlepší spôsob ako udržať bystrého pracovníka. Bodka.
9. Nedostatok veselého ovzdušia. Rozhliadnite sa okolo v mieste vášho podnikania. Vyzerajú vaši zamestnanci, že sú tam šťastní? Je nejaká pozitívna energia medzi vašimi zamestnancami, ktorá sa odráža z oddelenia na oddelenie? Ak nie, prečo? Pracovisko nemusí byť len drina a miesto, kde sa každý mračí, lebo má väčšie problémy ako ostatní. Neznamená to, že to neustále musí byť párty atmosféra. No mala by byť aspoň príjemná.
10. Absencia jasnej cesty k úspechu. Zamestnanec sa často stane frustrovaným neschopnosťou a neochotou manažmentu poskytnúť model pre úspech firmy. Väčšina ľudí sa nevydá na cestu bez predstavy, kam majú namierené. A ak sa počas cesty stratia, nájdu nový smer. Dobrý a pozorný manažment obetuje čas výcviku tých s okom pre budúcnosť a vidí ich hodnotu z dlhodobého hľadiska.
Firmy obetujú veľa času, energie a prostriedok na výber správnych ľudí. Všetky tieto zdroje sa plytvajú ak nedokážu udržať ľudí, do ktorých už toľko obetovali.
Preložil: Tomáš Tyrol
Zdroj: Glassdoor
Facebook komentár